2016.08.31

Wratislavia Cantans – Europa Cantans

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku – festiwal Wratislavia Cantans. Od 3 do 18 września we Wrocławiu i w wielu innych miastach Dolnego Śląska zabrzmi muzyka - dawna i ta bardziej współczesna - w najlepszych wykonaniach. Ponieważ Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016, festiwal otrzymał w tym roku nazwę Europa Cantans.

Wratislavia Cantans

Trudno będzie przebić wysoki poziom ubiegłorocznego festiwalu. Nie można jednak organizatorom odmówić odwagi w podjęciu wyzwania. Ubiegłoroczna edycja – okrągły jubileusz 50-lecia Wratislavii – zbiegła się z inauguracją nowej siedziby filharmoników wrocławskich, czyli Narodowego Forum Muzyki. To w jego salach odbędzie się w tym roku większość koncertów festiwalowych. Przynajmniej we Wrocławiu. Oprócz stolicy Dolnego Śląska muzycy odwiedzą również Legnicę, Brzeg, Kłodzko, Oławę, Głogów, Świdnicę i wiele innych miast i miasteczek regionu.

Repertuar tegorocznej edycji niesie tyle samo wydarzeń oczekiwanych, co niespodzianek. Do tych mniej oczywistych należą koncerty symfoniczne. Wratislavię zainauguruje 3 września XIII Symfonia b-moll „Babi Jar” op. 113 Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Orkiestry NFM z towarzyszeniem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wystąpi znakomity bas Mihail Petrenko, a całość poprowadzi rosyjski, choć pochodzący z Polski dyrygent Andrzej Boreyko. To niezwykłe dzieło napisane zostało do wierszy Jewgenija Jewtuszenki. Część z nich poeta stworzył specjalnie dla Szostakowicza. Sam Babi Jar to tragiczny symbol holokaustu, miejsce ludobójstwa, jakie dokonało się w 1941 roku pod Kijowem. Ale ani wiersze Jewtuszenki, ani symfonia Szostkowicza, nie są prostym hołdem złożonym ofiarom tej zbrodni. To raczej artystyczna polemika i swoiste rozliczenie z tym, co działo się później – próbami zamazania pamięci i przekłamania rzeczywistości, wynikającymi z trwałości postaw nieludzkich, pełnych antysemityzmu i ksenofobii. Jewtuszenko miał z tego powodu problemy z radziecką cenzurą, które rykoszetem odbiły się na dziele Szostakowicza. We Wrocławiu symfonia zabrzmi w całej okazałości z zakwestionowanymi przez cenzurę spornymi ośmioma wersami. Koncert, co warto podkreślić, odbędzie się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

A już dzień później, 4 września zabrzmi IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena – niewątpliwy wyraz europejskości festiwalu. Dziewiąta to niemal symbol naszego kontynentu, a jej chór z czwartej części napisany do wiersza Friedricha Schillera, czyli Oda do radości, jest hymnem Europy. Międzynarodową grupę solistów, Chór NFM i Kammerorchester Basel poprowadzi dyrektor artystyczny Wratislavii Giovanni Antonini.

Pośród festiwalowych koncertów wyraźnie dominuje nazwisko Bach. Kilka z koncertów to będą wieczory stricte bachowskie. Natomiast aż dwa z nich poświęcone zostały najbardziej znanej muzycznej rodzinie. 6 września w Środzie Śląskiej i 7 września we Wrocławiu zaprezentowany zostanie program Dynastia Bachów – 150 lat tradycji motetowej z wyborem kompozycji aż pięciu twórców o tym nazwisku. 16 września we Wrocławiu i 17 września w Świdnicy natomiast – koncert Ojcowie i synowie, który również zdominują kompozycje Bachów. Wykonane zostaną obie Pasje Johanna Sebastiana Bacha. 11 września – Pasja wg św. Jana BWV 245 – muzyka kantora z Lipska w wykonaniu solistów i grupy B’Rock skonfrontowana zostanie z muzyką ułożoną specjalnie na tę okazję przez współczesnych twórców - Samira Odeh-Tamimi i Annelies Van. Na zakończenie Wratislavii, 18 września zabrzmi Pasja wg św. Mateusza BWV 244, którą we Wrocławiu poprowadzi Sir John Eliot Gardiner na czele prowadzonych przez siebie znakomitych formacji, czyli English Baroque Soloists i Monteverdi Choir.

Usłyszymy również znane z ubiegłego roku „skarby Biblioteki Uniwersyteckiej”, czyli muzykę z odnalezionych we Wrocławiu wśród starodruków muzycznych (Affetti musicali – 8 września we Wrocławiu i 9 września w Bardo), weźmiemy udział w spotkaniu Wchód-Zachód: 12 września koncert Orient – Okcydent Jordiego Savalla, utwory Sollimy i tradycyjne pieśni bułgarskie (13 września we Wrocławiu, 14 września w Siechnicach, 15 września w Sycowie i 16 września w Głogowie).

To tylko zapowiedź kilku muzycznych atrakcji, a przecież propozycji jest dużo więcej: dwa tygodnie koncertów we Wrocławiu, czasem kilka dziennie. Wiele spośród nich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostanie powtórzonych w różnych miastach Dolnego Śląska. Jak widać, organizatorzy nie spoczęli na laurach po ubiegłorocznym jubileuszu!

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • Mecenasem Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, partner strategiczny Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.


Czytaj także:

Operowe premiery nowego sezonu

loaderek.gifoverlay.png