Wystawa biżuterii w centrali Banku. Zapraszamy 25 września!
(Nie) codzienna biżuteria w centrali PKO Banku Polskiego. Ręcznie robione naszyjniki, kolczyki i bransoletki zostaną zaprezentowane już w najbliższy wtorek (25 września) o godzinie 17.00. Autorkami dzieł są Katarzyna Kołodziejek i Bożena Mardyłło, które na co dzień pracują w Banku.
Projekty Katarzyny Kołodziejek i Bożeny Mardyłło to efekt żmudnej pracy i zamiłowania do piękna. Ozdoby zostały wykonane ze szklanych koralików i naturalnych kamieni.
Jakie dzieła zobaczymy na wystawie?
Katarzyna Kołodziejek: Kolczyki, naszyjniki i bransoletki, wykonane różnymi technikami m.in. beadingu i haftu koralikowego.
Bożena Mardyłło: Każda z tych rzeczy będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.
Z czego powstaje taka biżuteria?
KK: Z połączenia kamieni naturalnych oraz japońskich i czeskich szklanych koralików. Czasem używamy też kamieni szlachetnych, kryształów Swarovskiego czy szklanych kaboszonów. To główne składniki naszych oryginalnych ozdób.
Na pewno nie znajdziemy dwóch takich samych wisiorów czy bransolet?
BM: Podobne owszem, ale dokładnie takich samych nie znajdziemy. Już każdy kamień jest unikatem, a co dopiero zestawienie tysięcy kolorowych koralików.
KK: Taka właśnie jest idea rękodzieła – nawet jeśli chcemy zrobić drugą taką samą rzecz, to ona nigdy nie będzie identyczna. Zawsze będzie się czymś różnić, choćby drobiazgiem.
Skąd pomysł stworzenia wspólnej wystawy?
BM: Poznałyśmy się zupełnie przypadkiem, kilka lat temu, na jednej z warszawskich grup biżuteryjnych. Szybko okazało się, że pracujemy w tej samej instytucji i w tym samym budynku. Od tamtej pory regularnie umawiamy się na koralikowe dzierganie. Pomysł wspólnej wystawy pojawił się w ubiegłym roku.
Czym dla Pań jest tworzenie biżuterii? To rzemiosło, pomysł na czas wolny, wyraz kobiecości…
BM: Gdy zaczynałam swoją przygodę z rękodziełem, traktowałam to zajęcie, jak formę terapii, naukę cierpliwości i wytrwałości. Ale bardzo szybko przerodziło się to w prawdziwą pasję. Teraz nie wyobrażam sobie czasu wolnego bez „koralikowania”.
KK: Dla mnie to odskocznia od codzienności i chęć zaspokojenia potrzeby posiadania czegoś wyjątkowego, wyróżniającego się, niedostępnego w zwykłej sieciówce.
Czy mają Panie swoich mistrzów i ulubiony styl w designie biżuterii?
BM: Uwielbiam prace Rosjanek. Imponujący jest ich kunszt dobierania kolorów.
KK: Podziwiam wiele moich koleżanek tworzących biżuterię w różnych technikach – od sutaszu po metaloplastykę. Podoba mi się zarówno prosty design, jak i bogato zdobiona biżuteria.
Co jest inspiracją dla twórców biżuterii?
KK: Otaczający świat, obejrzany film, przeczytana książka, usłyszana piosenka, spacer po lesie…
Nazwały Panie tę wystawę (nie) codzienną. Dlaczego?
KK: Dlatego, że taka jest nasza biżuteria. Dla jednej z pań bogato zdobiony wisior będzie obowiązkowym elementem codziennego stroju, inna włoży go tylko na specjalną okazję.
BM: Naszą biżuterię można założyć praktycznie do wszystkiego.
Kogo chciałyby Panie zaprosić na wystawę?
KK: Zapraszamy wszystkie panie, które lubią nietuzinkowe rzeczy i te, które nie przepadają za biżuterią – może się do niej przekonają. Mile widziani są także panowie, może zainspirują nas do stworzenia kolekcji męskiej…
BM: Ta wystawa jest prezentacją naszej pasji – zapraszamy więc wszystkich mających hobby i lubiących poznawać zainteresowania innych.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
„Rodzina +/-”, czyli obraz pokoleń na deskach teatru. Rusza XII Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”
Platynowe Lwy – niezwykłe filmowe wyróżnienie
„Archeomarket. Od wymiany po stragany”. Rusza XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.