Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!
200 tys. osób zobaczyło już w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu. To absolutny rekord frekwencji! Dwustutysięcznym widzem, który wszedł na ekspozycję „Wyspiański”, był jeden z wychowanków krakowskiego przedszkola Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego. W holu muzeum całą grupę maluchów powitali wicedyrektor MNK dr hab. Łukasz Gaweł oraz kurator wystawy Magdalena Laskowska.
200 tys. zwiedzających to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotychczas wystawą, która cieszyła się największym powodzeniem, była zorganizowana w 2001 r. ekspozycja „Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu”. Zobaczyło ją 141 tys. osób. Ekspozycja „Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983” z 1997 r. zgromadziła 102 tys. gości, natomiast słynny „Polaków portret własny” na przełomie 1979 i 1980 r. zwiedziło 81 tys. widzów.
– Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz wystawy „Wyspiański” znalazł się w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli – powitał pięciolatki ze Słonecznej Krainy Smoka Wawelskiego dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Dziękował też wychowawczyniom, które uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką. Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieciaki dowiedziały się natomiast, że wystawę przygotowywał zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku.
Ekspozycja „Wyspiański” została otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie 28 listopada 2017 r. To największy dotychczas pokaz prac krakowskiego twórcy, na który złożyło się przeszło 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, rzeźb, rycin i projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego przedmiotów rzemiosła artystycznego. 15 stycznia 2019 r., w 150. rocznicę urodzin artysty, Muzeum zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: „Wyspiański. Nieznany”. Większość prezentowanych na niej artefaktów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki – publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. Podobnie jak liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy „Autoportret artysty” z 1897 r., kupiony do kolekcji MNK w listopadzie bieżącego roku. Mecenasem wystawy „Wyspiański” jest PKO Bank Polski. Ekspozycja została przedłużona i będzie można ją oglądać jeszcze do 5 maja 2019 r. Nie przegap!
Opracował: Piotr Dunaj
Czytaj także:
Zakopane inspiruje. Nowa wystawa w centrali Banku
Festiwal „Ale kino!” – dzieci polecają dzieciom!
Jest Nowa Polska Sztuka Teatralna „Niepodlegli”!
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.