2017.06.06

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Koniec sezonu w filharmoniach i operach to równocześnie początek letnich festiwali i przeglądów. Opera Krakowska startuje ze starannie przygotowanym i ambitnym programem, zapraszając na swój doroczny Letni Festiwal Operowy. Rozpocznie go 9 czerwca premierą "Opowieści Hoffmanna" Jacques'a Offenbacha.

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

"Opowieści Hoffmanna" – najwybitniejsze dzieło Offenbacha – zwane jest operą fantastyczną. Krakowski spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, autor wielu znakomitych inscenizacji tej sceny, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, scenografia jest dziełem Luigiego Scoglio, a choreografia – Diany Tcheocharidis. W operze wystąpi wielu znanych solistów Opery Krawskiej, m.in. w tytułowej partii Hoffmanna Tomasz Kruk i (zamiennie) Dominik Sutowicz, a jego ukochaną (i to w aż czterech postaciach!) będą zamiennie kreowały Katarzyna Oleś-Blacha i Marcelina Beucher.

Ta ostatnia opera francuskiego kompozytora, znanego przede wszystkim jako wybitny twórca operetek, miała premierę już po jego śmierci. Pozostawiona partytura, wielokrotnie "przerabiana" i opracowywana przez chorego już artystę, została – na życzenie rodziny – dokończona przez Ernesta Guirauda. Ma wiele wersji przygotowanych stosownie do miejsc kolejnych premier - Paryża, Wiednia, Hamburga. Którą z tych wersji przedstawi nam Opera Krakowska? Przekonamy się już wkrótce: premiera 9 czerwca, a kolejne spektakle – 10, 11 i 13 czerwca.

Żelaznym punktem festiwalu – ulubionym przez melomanów – jest koncert „Arie Oper Świata” tradycyjnie odbywający się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Wawelskiego.  Organizatorzy zapraszają na ten koncert gwiazdy z zaprzyjaźnionych scen zagranicznych. W tym roku podczas gali 26 czerwca solistów Opery Krakowskiej wzmocnią śpiewacy z Bratysławy: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič. Stąd w programie – obok utworów z aktualnego repertuaru gospodarza –  m.in. arie i duety z dzieł Antonina Dvořáka, Leoša Janáčka i Bedřicha Smetany.

Również na Dziedzińcu Arkadowym 29 czerwca odbędzie się główna gala baletowa, czyli „Grand pas...!”. To stały punkt w programie Letniego Festiwalu. Obok solistów z Krakowa, wystąpią goście z teatrów z Bratysławy, Koszyc i Wilna. Głównym punktem tego przedstawienia będzie wykonanie "Bolera" Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora.

Ale to nie jedyna propozycja festiwalowa dla miłośników baletu. 18 i 19 czerwca organizatorzy zapraszają na niecodzienny spektakl "Dwie Historie... – jeden Taniec" do muzyki jazzowej wykonywanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.

Podczas festiwalu miłośnicy opery będą mieli również możliwość przypomnienia sobie przebojowych inscenizacji Opery Krakowskiej: "Carmen" Georges'a Bizeta w reżyserii Laco Adamica (27 czerwca - również na Wawelu!) i "Don Pasqualego" Gaetana Dionizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca).

Tradycją Festiwalu jest współpraca z krakowską Akademią Muzyczną. Spektakl dyplomowy dyrygenta Joachima Kołpanowicza to "Halka" Stanisława Moniuszki. Premiera odbędzie się 21 czerwca w gmachu Opery, a powtórka – w plenerze: przy bazylice w Trzebini.

Do najbardziej "klimatycznych" miejsc, w których organizowane są spektakle Festiwalu, należy z pewnością Kopalnia Soli Wieliczka. W tym roku koncert "Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie" odbędzie się w nocy 17 czerwca w ramach Krakowskiej Nocy Teatrów.

Atrakcyjny i różnorodny program Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej ma szansę – jak podczas minionych edycji  – przyciągnąć polskich i zagranicznych melomanów chętnie obcujących z muzyką zarówno w szacownych gmachach operowych, jak i w niecodziennych, malowniczych sceneriach. Będzie to z pewnością święto muzyczne i ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej Krakowa.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • Sponsorem Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, mecenas Opery i patron wydarzeń muzycznych przygotowywanych przez tę instytucję.

Czytaj także:

Amore traditore, czyli miłosne potyczki na scenie Filharmonii Narodowej

Bydgoski Festiwal Operowy wystartował Weselem Figara

loaderek.gifoverlay.png