2017.06.06

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Koniec sezonu w filharmoniach i operach to równocześnie początek letnich festiwali i przeglądów. Opera Krakowska startuje ze starannie przygotowanym i ambitnym programem, zapraszając na swój doroczny Letni Festiwal Operowy. Rozpocznie go 9 czerwca premierą "Opowieści Hoffmanna" Jacques'a Offenbacha.

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

"Opowieści Hoffmanna" – najwybitniejsze dzieło Offenbacha – zwane jest operą fantastyczną. Krakowski spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, autor wielu znakomitych inscenizacji tej sceny, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, scenografia jest dziełem Luigiego Scoglio, a choreografia – Diany Tcheocharidis. W operze wystąpi wielu znanych solistów Opery Krawskiej, m.in. w tytułowej partii Hoffmanna Tomasz Kruk i (zamiennie) Dominik Sutowicz, a jego ukochaną (i to w aż czterech postaciach!) będą zamiennie kreowały Katarzyna Oleś-Blacha i Marcelina Beucher.

Ta ostatnia opera francuskiego kompozytora, znanego przede wszystkim jako wybitny twórca operetek, miała premierę już po jego śmierci. Pozostawiona partytura, wielokrotnie "przerabiana" i opracowywana przez chorego już artystę, została – na życzenie rodziny – dokończona przez Ernesta Guirauda. Ma wiele wersji przygotowanych stosownie do miejsc kolejnych premier - Paryża, Wiednia, Hamburga. Którą z tych wersji przedstawi nam Opera Krakowska? Przekonamy się już wkrótce: premiera 9 czerwca, a kolejne spektakle – 10, 11 i 13 czerwca.

Żelaznym punktem festiwalu – ulubionym przez melomanów – jest koncert „Arie Oper Świata” tradycyjnie odbywający się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Wawelskiego.  Organizatorzy zapraszają na ten koncert gwiazdy z zaprzyjaźnionych scen zagranicznych. W tym roku podczas gali 26 czerwca solistów Opery Krakowskiej wzmocnią śpiewacy z Bratysławy: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič. Stąd w programie – obok utworów z aktualnego repertuaru gospodarza –  m.in. arie i duety z dzieł Antonina Dvořáka, Leoša Janáčka i Bedřicha Smetany.

Również na Dziedzińcu Arkadowym 29 czerwca odbędzie się główna gala baletowa, czyli „Grand pas...!”. To stały punkt w programie Letniego Festiwalu. Obok solistów z Krakowa, wystąpią goście z teatrów z Bratysławy, Koszyc i Wilna. Głównym punktem tego przedstawienia będzie wykonanie "Bolera" Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora.

Ale to nie jedyna propozycja festiwalowa dla miłośników baletu. 18 i 19 czerwca organizatorzy zapraszają na niecodzienny spektakl "Dwie Historie... – jeden Taniec" do muzyki jazzowej wykonywanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.

Podczas festiwalu miłośnicy opery będą mieli również możliwość przypomnienia sobie przebojowych inscenizacji Opery Krakowskiej: "Carmen" Georges'a Bizeta w reżyserii Laco Adamica (27 czerwca - również na Wawelu!) i "Don Pasqualego" Gaetana Dionizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca).

Tradycją Festiwalu jest współpraca z krakowską Akademią Muzyczną. Spektakl dyplomowy dyrygenta Joachima Kołpanowicza to "Halka" Stanisława Moniuszki. Premiera odbędzie się 21 czerwca w gmachu Opery, a powtórka – w plenerze: przy bazylice w Trzebini.

Do najbardziej "klimatycznych" miejsc, w których organizowane są spektakle Festiwalu, należy z pewnością Kopalnia Soli Wieliczka. W tym roku koncert "Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie" odbędzie się w nocy 17 czerwca w ramach Krakowskiej Nocy Teatrów.

Atrakcyjny i różnorodny program Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej ma szansę – jak podczas minionych edycji  – przyciągnąć polskich i zagranicznych melomanów chętnie obcujących z muzyką zarówno w szacownych gmachach operowych, jak i w niecodziennych, malowniczych sceneriach. Będzie to z pewnością święto muzyczne i ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej Krakowa.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

 • Sponsorem Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, mecenas Opery i patron wydarzeń muzycznych przygotowywanych przez tę instytucję.

Czytaj także:

Amore traditore, czyli miłosne potyczki na scenie Filharmonii Narodowej

Bydgoski Festiwal Operowy wystartował Weselem Figara

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej