2017.06.06

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Koniec sezonu w filharmoniach i operach to równocześnie początek letnich festiwali i przeglądów. Opera Krakowska startuje ze starannie przygotowanym i ambitnym programem, zapraszając na swój doroczny Letni Festiwal Operowy. Rozpocznie go 9 czerwca premierą "Opowieści Hoffmanna" Jacques'a Offenbacha.

XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

"Opowieści Hoffmanna" – najwybitniejsze dzieło Offenbacha – zwane jest operą fantastyczną. Krakowski spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, autor wielu znakomitych inscenizacji tej sceny, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, scenografia jest dziełem Luigiego Scoglio, a choreografia – Diany Tcheocharidis. W operze wystąpi wielu znanych solistów Opery Krawskiej, m.in. w tytułowej partii Hoffmanna Tomasz Kruk i (zamiennie) Dominik Sutowicz, a jego ukochaną (i to w aż czterech postaciach!) będą zamiennie kreowały Katarzyna Oleś-Blacha i Marcelina Beucher.

Ta ostatnia opera francuskiego kompozytora, znanego przede wszystkim jako wybitny twórca operetek, miała premierę już po jego śmierci. Pozostawiona partytura, wielokrotnie "przerabiana" i opracowywana przez chorego już artystę, została – na życzenie rodziny – dokończona przez Ernesta Guirauda. Ma wiele wersji przygotowanych stosownie do miejsc kolejnych premier - Paryża, Wiednia, Hamburga. Którą z tych wersji przedstawi nam Opera Krakowska? Przekonamy się już wkrótce: premiera 9 czerwca, a kolejne spektakle – 10, 11 i 13 czerwca.

Żelaznym punktem festiwalu – ulubionym przez melomanów – jest koncert „Arie Oper Świata” tradycyjnie odbywający się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Wawelskiego.  Organizatorzy zapraszają na ten koncert gwiazdy z zaprzyjaźnionych scen zagranicznych. W tym roku podczas gali 26 czerwca solistów Opery Krakowskiej wzmocnią śpiewacy z Bratysławy: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič. Stąd w programie – obok utworów z aktualnego repertuaru gospodarza –  m.in. arie i duety z dzieł Antonina Dvořáka, Leoša Janáčka i Bedřicha Smetany.

Również na Dziedzińcu Arkadowym 29 czerwca odbędzie się główna gala baletowa, czyli „Grand pas...!”. To stały punkt w programie Letniego Festiwalu. Obok solistów z Krakowa, wystąpią goście z teatrów z Bratysławy, Koszyc i Wilna. Głównym punktem tego przedstawienia będzie wykonanie "Bolera" Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora.

Ale to nie jedyna propozycja festiwalowa dla miłośników baletu. 18 i 19 czerwca organizatorzy zapraszają na niecodzienny spektakl "Dwie Historie... – jeden Taniec" do muzyki jazzowej wykonywanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.

Podczas festiwalu miłośnicy opery będą mieli również możliwość przypomnienia sobie przebojowych inscenizacji Opery Krakowskiej: "Carmen" Georges'a Bizeta w reżyserii Laco Adamica (27 czerwca - również na Wawelu!) i "Don Pasqualego" Gaetana Dionizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca).

Tradycją Festiwalu jest współpraca z krakowską Akademią Muzyczną. Spektakl dyplomowy dyrygenta Joachima Kołpanowicza to "Halka" Stanisława Moniuszki. Premiera odbędzie się 21 czerwca w gmachu Opery, a powtórka – w plenerze: przy bazylice w Trzebini.

Do najbardziej "klimatycznych" miejsc, w których organizowane są spektakle Festiwalu, należy z pewnością Kopalnia Soli Wieliczka. W tym roku koncert "Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie" odbędzie się w nocy 17 czerwca w ramach Krakowskiej Nocy Teatrów.

Atrakcyjny i różnorodny program Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej ma szansę – jak podczas minionych edycji  – przyciągnąć polskich i zagranicznych melomanów chętnie obcujących z muzyką zarówno w szacownych gmachach operowych, jak i w niecodziennych, malowniczych sceneriach. Będzie to z pewnością święto muzyczne i ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej Krakowa.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

 • Sponsorem Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, mecenas Opery i patron wydarzeń muzycznych przygotowywanych przez tę instytucję.

Czytaj także:

Amore traditore, czyli miłosne potyczki na scenie Filharmonii Narodowej

Bydgoski Festiwal Operowy wystartował Weselem Figara

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej