XXIV Bydgoski Festiwal Operowy
Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w kraju – XXIV Bydgoski Festiwal Operowy. W dniach od 29 kwietnia do 8 maja 2016 w nowoczesnym gmachu Opery Nova w Bydgoszczy goście z kraju i z zagranicy zaprezentują wybrane, znaczące dzieła muzyczne ze scen polskich i europejskich.
Zarówno dla artystów związanych ze sztuką operową, jak i dla wszystkich miłośników tej sztuki, Bydgoski Festiwal Operowy jest jednym z istotnych punktów w corocznym kalendarium. Dwadzieścia cztery lata temu dyrektor Opery Nova - Maciej Figas zorganizował z rozmachem pierwszy z festiwalowych przeglądów i od tego czasu odbywa się on co roku według stałych reguł: otwiera go premiera przygotowana przez gospodarza Festiwalu, czyli Operę Nova, potem prezentują się inne polskie sceny, a z ciekawymi propozycjami przyjeżdżają także starannie wybrani goście – zespoły muzyczne, operowe i baletowe z całego świata.
W tym roku Festiwal tradycyjnie otworzy 29 kwietnia premiera Opery Nova – Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta w reżyserii Wojciecha Adamczyka, przygotowana pod kierownictwem artystycznym Marcina Sompolińskiego. To jedno z najbardziej znanych i najchętniej grywanych dzieł kompozytora, a równocześnie kolejna – po Czarodziejskim flecie – opera Mozarta na bydgoskiej scenie. Organizatorzy zapowiadają widowisko wysokiej klasy, pełne inscenizacyjnego rozmachu.
Kolejnym spektaklem festiwalu będzie jedna z najpopularniejszych rosyjskich oper romantycznych Borys Godunow Modesta Musorgskiego w reżyserii Iwana Wyrypajewa, pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury. To nie tylko opera goszcząca często na światowych scenach, lecz również uniwersalny dramat władzy, zbrodni i kary. Arcydzieło Musorgskiego przedstawi 2 maja zespół Teatru Wielkiego z Poznania. Natomiast 4 maja będziemy mogli zobaczyć spektakl Opery na Zamku w Szczecinie – Dokręcanie śruby Benjamina Brittena w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka. To z kolei jedno z najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku, a libretto opery napisał sam kompozytor, inspirując się nowelą Henry’ego Jamesa.
Ostatnim spektaklem stricte operowym będą 7 maja Poławiacze pereł Georges’a Bizeta przygotowane przez Operę Wrocławską. To wczesne dzieło francuskiego kompozytora rozgrywające się w egzotycznej scenerii na Cejlonie. Spektakl prowadzi muzycznie Ewa Michalik, a wyreżyserował je Waldemar Zawodziński.
Druga część Festiwalu to tradycyjnie propozycje zza granicy. W tym roku zobaczymy La Piaf – balet Maura Bigonzettiego przygotowany przez Krzysztofa Pastora, który zostanie zaprezentowany 9 i 10 maja przez Litewski Teatr Opery i Baletu z Wilna. Będzie to spektakl nadzwyczaj świeży, bowiem jego premiera w Wilnie odbędzie się 21 kwietnia, a więc nieco ponad dwa tygodnie wcześniej. To muzyczna biografia znanej francuskiej śpiewaczki opowiedziana językiem dynamicznego, współczesnego tańca.
Kolejnym spektaklem zagranicznym będzie opera Bystronogi. Historia konia Wladimira Kobekina, współczesnego rosyjskiego kompozytora, którą do Bydgoszczy przywiezie Moskiewska Opera Kameralna im. Borysa Pokrowskiego. Spektakl przygotował muzycznie Wladimir Agronski, a wyreżyserował Michaił Kisliarow. Bystronogi to opera na motywach opowiadania Lwa Tołstoja, a narratorem opowieści jest tytułowy… koń.
I wreszcie coś dla wielbicieli nieco lżejszych form muzycznych. 12 maja na Festiwalu zagości spektakl Teatru Rozrywki w Chorzowie. Artyści przedstawią musical Mela Brooksa i Thomasa Meehana Młody Frankenstein. Spektakl wyreżyserował Jacek Bończyk, a poprowadził muzycznie Mateusz Walach. Musical powstał na motywach filmu o tym samym tytule i jest pełną absurdalnego humoru komedią parodiującą horrory, których bohaterem jest tytułowy Frankenstein.
Jak co roku propozycje festiwalowe są bardzo różnorodne – od klasyki operowej, przez rosyjski romantyzm, wiek XX, aż po musical i balet współczesny. Nawet widzowie o przeciwstawnych gustach znajda wśród nich dzieła, które przyniosą im artystyczną satysfakcję.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- Sponsorem XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego jest PKO Bank Polski, mecenas Opery Nova w Bydgoszczy, patronujący ważnym wydarzeniom muzycznym organizowanym przez tę scenę.
Czytaj także:
Nagranie Missa ex D Józefa Zeidlera nominowane do Fryderyka
Klasycznie i romantycznie w Filharmonii Narodowej
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.