2017.11.06

„Z piosenką na ustach” – z okazji narodowego Święta Niepodległości

Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza młodych widzów na Święto Niepodległości. 12 listopada odbędą się dwa koncerty dla dzieci, podczas których Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego przedstawi patriotyczne widowisko.

Listopadowe spotkania z Filharmonią Narodową są świetną okazją do wspólnego świętowania dnia Niepodległości. Koncerty poświęcone tematyce historycznej i patriotycznej są wieloletnią tradycją. Warszawscy filharmonicy starają się o to, żeby młodym widzom zapewnić atrakcyjne widowisko. To świetna okazja do zaszczepienia najmłodszym miłości do muzyki.

W tym roku Filharmonia Narodowa zaprosiła do współpracy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W jego skład wchodzą nie tylko muzycy tworzący orkiestrę, lecz również liczne zespoły kameralne i wokalne. Inscenizację wspomogą także tancerze i aktorzy. Dla artystów najważniejsze jest kultywowanie tradycji narodowej, a zwłaszcza nawiązywanie do polskiego oręża. Dzięki takim występom mają oni nadzieję zarazić patriotyzmem najmłodszych, przedstawiając im historię i tradycję w atrakcyjny sposób.

Widowisko Z piosenką na ustach będzie łączyło zarówno dobrze znane pieśni historyczne, takie jak Warszawianka, Mazurek Trzeciego Maja, jak i pieśni legionowe: Pierwsza kadrowa czy Marsz Pierwszej Brygady. Nie zabraknie także utworów z mniej odległych czasów, z okresu II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Będą to między innymi: Serce w plecaku czy Warszawskie Dzieci.

W koncercie bierze udział Orkiestra Symfoniczna oraz Chór i Balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także Męski Kwintet Wokalny „Why not” oraz duża grupa solistów. Młodzi melomani obejrzą też występy tancerzy przebranych w stroje historyczne z różnych epok oraz artystów baletu występujących w kostiumach stylizowanych na stroje historyczne. W ten efektowny sposób zostaną wykonane na scenie m.in. Polonez A-dur Fryderyka Chopina czy Mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.

Widowiskiem wyreżyserowanym i opracowanym choreograficznie przez Jacka Tomaszewskiego pokierują dyrygenci związani z Zespołem – Piotr Racewicz i Tomasz Labuń, a kierownictwo muzyczne całości wydarzenia obejmie Mirosław Racewicz.

Tegoroczną nowość zapowiada gospodyni koncertu, Malina Sarnowska. – To zadanie dla publiczności, żeby ubrała się w coś białego albo czerwonego, albo biało-czerwonego. Chodzi o to, żeby w stroju pojawił się akcent narodowy. Apel do uczestników koncertów zamieszczono m.in. na stronie internetowej. W ten symboliczny sposób młodzi widzowie podkreślą swoje zaangażowanie w obchody święta.

To nie koniec atrakcji. 26 listopada Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza młodych słuchaczy na wyjątkowy koncert. Upamiętni on rocznicę powstania Filharmonii Narodowej, która została powołana do życia 5 listopada 1901 roku. Podczas tego koncertu także królować będzie tematyka związana z historią Polski. Nie zabraknie utworów historycznych i patriotycznych, a jedną z pieśni legionowych zagra trębacz wojskowy, który w przerwie poprowadzi dla dzieci…prawdziwą wojskową musztrę! Także na ten koncert młodzi widzowie powinni wybrać się odświętnie ubrani, koniecznie z biało-czerwonym akcentem.

Iwona Ramotowska
dolcetormento.pl; dolce-tormento.blogspot.com

 

Na koncerty zaprasza PKO Bank Polski. Jesteśmy Strategicznym Mecenasem Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Czytaj więcej:

Święto Niepodległości 2017 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Filharmonia Narodowa świętuje narodowe Święto Niepodległość 2017
W Teatrze Polskim o Polsce – Salon Poezji z okazji Święta Niepodległości 2017

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png