„Z piosenką na ustach” – z okazji narodowego Święta Niepodległości
Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza młodych widzów na Święto Niepodległości. 12 listopada odbędą się dwa koncerty dla dzieci, podczas których Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego przedstawi patriotyczne widowisko.
Listopadowe spotkania z Filharmonią Narodową są świetną okazją do wspólnego świętowania dnia Niepodległości. Koncerty poświęcone tematyce historycznej i patriotycznej są wieloletnią tradycją. Warszawscy filharmonicy starają się o to, żeby młodym widzom zapewnić atrakcyjne widowisko. To świetna okazja do zaszczepienia najmłodszym miłości do muzyki.
W tym roku Filharmonia Narodowa zaprosiła do współpracy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W jego skład wchodzą nie tylko muzycy tworzący orkiestrę, lecz również liczne zespoły kameralne i wokalne. Inscenizację wspomogą także tancerze i aktorzy. Dla artystów najważniejsze jest kultywowanie tradycji narodowej, a zwłaszcza nawiązywanie do polskiego oręża. Dzięki takim występom mają oni nadzieję zarazić patriotyzmem najmłodszych, przedstawiając im historię i tradycję w atrakcyjny sposób.
Widowisko Z piosenką na ustach będzie łączyło zarówno dobrze znane pieśni historyczne, takie jak Warszawianka, Mazurek Trzeciego Maja, jak i pieśni legionowe: Pierwsza kadrowa czy Marsz Pierwszej Brygady. Nie zabraknie także utworów z mniej odległych czasów, z okresu II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Będą to między innymi: Serce w plecaku czy Warszawskie Dzieci.
W koncercie bierze udział Orkiestra Symfoniczna oraz Chór i Balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także Męski Kwintet Wokalny „Why not” oraz duża grupa solistów. Młodzi melomani obejrzą też występy tancerzy przebranych w stroje historyczne z różnych epok oraz artystów baletu występujących w kostiumach stylizowanych na stroje historyczne. W ten efektowny sposób zostaną wykonane na scenie m.in. Polonez A-dur Fryderyka Chopina czy Mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.
Widowiskiem wyreżyserowanym i opracowanym choreograficznie przez Jacka Tomaszewskiego pokierują dyrygenci związani z Zespołem – Piotr Racewicz i Tomasz Labuń, a kierownictwo muzyczne całości wydarzenia obejmie Mirosław Racewicz.
Tegoroczną nowość zapowiada gospodyni koncertu, Malina Sarnowska. – To zadanie dla publiczności, żeby ubrała się w coś białego albo czerwonego, albo biało-czerwonego. Chodzi o to, żeby w stroju pojawił się akcent narodowy. Apel do uczestników koncertów zamieszczono m.in. na stronie internetowej. W ten symboliczny sposób młodzi widzowie podkreślą swoje zaangażowanie w obchody święta.
To nie koniec atrakcji. 26 listopada Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza młodych słuchaczy na wyjątkowy koncert. Upamiętni on rocznicę powstania Filharmonii Narodowej, która została powołana do życia 5 listopada 1901 roku. Podczas tego koncertu także królować będzie tematyka związana z historią Polski. Nie zabraknie utworów historycznych i patriotycznych, a jedną z pieśni legionowych zagra trębacz wojskowy, który w przerwie poprowadzi dla dzieci…prawdziwą wojskową musztrę! Także na ten koncert młodzi widzowie powinni wybrać się odświętnie ubrani, koniecznie z biało-czerwonym akcentem.
Iwona Ramotowska
dolcetormento.pl; dolce-tormento.blogspot.com
Na koncerty zaprasza PKO Bank Polski. Jesteśmy Strategicznym Mecenasem Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Czytaj więcej:
Święto Niepodległości 2017 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Filharmonia Narodowa świętuje narodowe Święto Niepodległość 2017
W Teatrze Polskim o Polsce – Salon Poezji z okazji Święta Niepodległości 2017
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.