Zaczytaj się w Polskim
„Anders. Sztuka wojny i pokoju”, „Pieśń nad Pieśniami” i „Księga Rut” oraz „Na jedną kartę” Henryka Sienkiewicza to lektury, na odczytanie których już w listopadzie zaprasza Teatr Polski w Warszawie.
Doniosłe, przełomowe, a często zapomniane lub powszechnie nieznane teksty, od kilku miesięcy można usłyszeć w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”.
W najbliższym czasie, teatr zaprasza na trzy tzw. czytania performatywne. 10 listopada usłyszymy czytanie sztuki Wiktora Grodeckiego” „Anders. Sztuka wojny i pokoju”, 13. – „Pieśń nad Pieśniami” i „Księga Rut”, a 20. – dramat społeczno-obyczajowy Henryka Sienkiewicza „Na jedną kartę”.
Ponadto 29 listopada w cyklu „Listy w Polskim” teatr proponuje inscenizowane czytanie korespondencji wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego skierowanej do przyjaciół pt. „Zdzisław Beksiński. Próba autoportretu?”.
Sztuka czytania
Aktorzy tworzą spektakl rozbudzając wyobraźnię widzów przy pomocy magii i siły swego głosu, bez rekwizytów i rozbudowanej scenografii. 10 listopada w taki sposób usłyszymy sztukę Wiktora Grodeckiego - „Anders. Sztuka wojny i pokoju”. Podczas czytania poznamy najważniejsze epizody jego żołnierskiej biografii: kampanię wrześniową, aresztowanie przez Sowietów i pobyt w więzieniu na Łubiance, formowanie polskiej armii w Związku Sowieckim, wyprowadzenie jej na Bliski Wschód, relacje z generałem Sikorskim czy bitwę pod Monte Cassino. Sztuka opiera się na dokumentach historycznych, których układ tworzy opowieść o legendarnym dowódcy i stanowi ważną lekcję historii. Realizacją sceniczną zajął się Andrzej Seweryn. Wystąpią, m.in. Anna Cieślak, Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Tomasz Brzostek, Piotr Cyrwus.
Czytamy Biblię
„1050+Biblia. Czytamy w Polskim” to projekt zapoczątkowany w kwietniu br., z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. 13 listopada na scenie kameralnej odbędzie się szóste czytanie, tym razem „Pieśni nad Pieśniami" oraz "Księgi Rut". Czytanie poprzedzi mini-wykład dr Michała Mizery z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, a na scenie wystąpią m.in. Joanna Halinowska, Szymon Kuśmider, Ewa Makomaska, Natalia Sikora. Kolejne - siódme czytanie Biblii – zaplanowano na 4 grudnia. Wówczas usłyszymy „Lamentacje Jeremiasza" i „Księgę Koheleta” w wykonaniu Piotra Bajtlika i Andrzeja Seweryna.
W roku Sienkiewicza
2016 to rok Sienkiewicza, obchodzimy bowiem 170 rocznicę urodzin oraz stulecie śmierci pisarza.
Aby upamiętnić wybitnego polskiego noblistę w Teatrze Polskim odbędzie się czytanie dramatu społeczno-obyczajowego „Na jedną kartę”. To jedyny z pięciu utworów napisanych specjalnie na potrzeby teatru i jedyny pełnospektaklowy. Sztuka powstała na początku artystycznej drogi pisarza, który w 1905 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości.
Dramat opisuje rywalizację o rękę panny z ziemiańskiego dworu, której towarzyszą zabiegi młodego karierowicza o wygraną w wyborach do galicyjskiego sejmu krajowego. W tle zaś obserwujemy świat starych i zachowawczych wartości w zestawieniu z nową rzeczywistością i poglądami. Na scenie zobaczymy, m.in. Piotra Cyrwusa, Martę Kurzak, Tomasza Błasiaka i Pawła Krucza.
Seweryn – Beksiński
Uzupełnieniem czytanych propozycji będzie propozycja z cyklu „Listy w Polskim”. 29 listopada publiczność będzie mogła poznać korespondencję Zdzisława Beksińskiego do przyjaciół – Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Urbanowicza i Piotra Dmochowskiego a także fragmenty opowiadań i dzienników malarza. Czytają: Paweł Krucz, Marcin Kwaśny, Antoni Ostrouch oraz Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia rodzina” nagrodzonym Złotym Lampartem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz Złotymi Lwami na 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Mecenasem gdyńskiego festiwalu oraz Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest PKO Bank Polski.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Co jest „Poza słowami”?
Wita was Tomasz Beksiński!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.