2016.11.09

Zaczytaj się w Polskim

„Anders. Sztuka wojny i pokoju”, „Pieśń nad Pieśniami” i „Księga Rut” oraz „Na jedną kartę” Henryka Sienkiewicza to lektury, na odczytanie których już w listopadzie zaprasza Teatr Polski w Warszawie. 

Zaczytaj się w Polskim

Doniosłe, przełomowe, a często zapomniane lub powszechnie nieznane teksty, od kilku miesięcy można usłyszeć w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”.

W najbliższym czasie, teatr zaprasza na trzy tzw. czytania performatywne. 10 listopada usłyszymy czytanie sztuki Wiktora Grodeckiego” „Anders. Sztuka wojny i pokoju”, 13. – „Pieśń nad Pieśniami” i „Księga Rut”, a 20. – dramat społeczno-obyczajowy Henryka Sienkiewicza „Na jedną kartę”.

Ponadto 29 listopada w cyklu „Listy w Polskim” teatr proponuje inscenizowane czytanie korespondencji wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego skierowanej do przyjaciół pt. „Zdzisław Beksiński. Próba autoportretu?”.

Sztuka czytania

Aktorzy tworzą spektakl rozbudzając wyobraźnię widzów przy pomocy magii i siły swego głosu, bez rekwizytów i rozbudowanej scenografii. 10 listopada w taki sposób usłyszymy sztukę Wiktora Grodeckiego - „Anders. Sztuka wojny i pokoju”. Podczas czytania poznamy najważniejsze epizody jego żołnierskiej biografii: kampanię wrześniową, aresztowanie przez Sowietów i pobyt w więzieniu na Łubiance, formowanie polskiej armii w Związku Sowieckim, wyprowadzenie jej na Bliski Wschód, relacje z generałem Sikorskim czy bitwę pod Monte Cassino. Sztuka opiera się na dokumentach historycznych, których układ tworzy opowieść  o legendarnym dowódcy i stanowi ważną lekcję historii. Realizacją sceniczną zajął się Andrzej Seweryn. Wystąpią, m.in. Anna Cieślak, Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Tomasz Brzostek, Piotr Cyrwus.

Czytamy Biblię

„1050+Biblia. Czytamy w Polskim” to projekt zapoczątkowany w kwietniu br., z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. 13 listopada na scenie kameralnej odbędzie się szóste czytanie, tym razem „Pieśni nad Pieśniami" oraz "Księgi Rut".  Czytanie poprzedzi mini-wykład  dr Michała Mizery z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, a na scenie wystąpią m.in. Joanna Halinowska, Szymon Kuśmider, Ewa Makomaska, Natalia Sikora. Kolejne - siódme czytanie Biblii – zaplanowano na 4 grudnia. Wówczas usłyszymy „Lamentacje Jeremiasza" i „Księgę Koheleta” w wykonaniu Piotra Bajtlika i Andrzeja Seweryna.

W roku Sienkiewicza

2016 to rok Sienkiewicza, obchodzimy bowiem 170 rocznicę urodzin oraz stulecie śmierci pisarza.
Aby upamiętnić wybitnego polskiego noblistę w Teatrze Polskim odbędzie się czytanie dramatu społeczno-obyczajowego „Na jedną kartę”. To jedyny z pięciu utworów napisanych specjalnie na potrzeby teatru i jedyny pełnospektaklowy. Sztuka powstała na początku artystycznej drogi pisarza, który w 1905 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości.

Dramat opisuje rywalizację o rękę panny z ziemiańskiego dworu, której towarzyszą zabiegi młodego karierowicza o wygraną w wyborach do galicyjskiego sejmu krajowego. W tle zaś obserwujemy świat starych i zachowawczych wartości w zestawieniu z nową rzeczywistością i poglądami. Na scenie zobaczymy, m.in. Piotra Cyrwusa, Martę Kurzak, Tomasza Błasiaka i Pawła Krucza.

Seweryn –  Beksiński

Uzupełnieniem czytanych propozycji będzie propozycja z cyklu „Listy w Polskim”.  29 listopada publiczność będzie mogła poznać korespondencję Zdzisława Beksińskiego do przyjaciół – Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Urbanowicza i Piotra Dmochowskiego a także fragmenty opowiadań i dzienników malarza. Czytają: Paweł Krucz, Marcin Kwaśny, Antoni Ostrouch oraz Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia rodzina” nagrodzonym Złotym Lampartem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz Złotymi Lwami na 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Mecenasem gdyńskiego festiwalu oraz Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest PKO Bank Polski.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Co jest „Poza słowami”?

Wita was Tomasz Beksiński!

loaderek.gifoverlay.png