2018.05.16

Zbliża się XXIV Święto Kwitnących Głogów

Koncerty, parada mażoretek oraz pokaz sztucznych ogni. Oprócz tego wiele atrakcji i dla najmłodszych, i tych nieco starszych. To wszystko już w nadchodzący weekend w Katowicach. Mieszkańcy osiedla Ligota w Katowicach świętować będą w towarzystwie przepięknie kwitnących głogów.Gwiazdami wydarzenia będą Gang Marcela oraz Mateusz Ziółko.

„Święto Kwitnących Głogów” odbywa się cyklicznie od 1995 r. To jedna z najstarszych plenerowych imprez w Katowicach, organizowana jest przez Miejski Dom Kultury „Ligota” pod honorowym patronatem Prezydenta Katowic. 

Choć Święto zwane jest potocznie Świętem Ligoty, to bardziej odpowiednio można je nazwać świętem ligocian, panewniczan i innych mieszkańców katowickich dzielnic, bo to oni przychodzą od wielu lat do Amfiteatru w Parku Zadole. W ten sposób realizowany jest jeden z podstawowych celów MDK „Ligota – integracja naszej lokalnej społeczności. Dodajmy, że głogi, w postaci drzew i krzewów, związane są z Ligotą od dawna. Wiemy, że obsadzano nimi pobocza ulic w trakcie powstawania w latach 30. XX wieku słynnego osiedla urzędniczego, otoczonego dzisiaj ulicami: Panewnicka, Piotrowicka, Śląska i Bronisławy – mówi Joanna Bańczyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. 

Nieodłącznym elementem każdej odsłony święta, jest parada mażoretek. Młode dziewczęta występujące na pokazach estradowych czy właśnie podczas parad ulicznych, które prezentują układy choreograficzne i taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych. Dodatkowo żonglują i podrzucają pałeczki mażoretkowe, czyli butony. Ubrane są w spójne stroje, uszyte na wzór organizacji, z którymi współpracują akompaniujące ich marszowi orkiestry. Najczęściej to formacje mundurowe, jak policja czy straż pożarna lub instytucje kultury. 

Tegoroczną, XXIV już edycję, zainauguruje występ mażoretek Big Bang z Gostynia i „Akcent" z MDK „Ligota", Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Orkiestry Dętej PGG. Niedziela upłynie w klimacie bardziej artystycznym. Na ten dzień w Amfiteatrze zaplanowano występ finalistów Piosenki Przedszkolnej oraz finalistów Festiwalu Pieśni Tradycyjnej. Gwiazdami wieczoru będą Gang Marcela oraz Mateusz Ziółko. 

Jedną z najbardziej symbolicznych atrakcji weekendu będzie, jak co roku, uroczyste sadzenie głogów. Ta tradycja ma na celu upiększenie dzielnicy, ale przede wszystkim integrację i budowanie więzi między mieszkańcami. 

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Rysunki i tkaniny w centrali PKO Banku Polskiego

Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!

Pliki do pobrania