2019.05.16

„Zmruż oczy” – projekcja filmu i spotkanie z reżyserem już dziś w łódzkim Kinematografie!

10-letnia dziewczynka ucieka z domu – od bogatych, toksycznych rodziców, z którymi nie może się porozumieć. Schronienia szuka u byłego nauczyciela, który zaszył się gdzieś głęboko na wsi jako stróż podupadającego popegeerowskiego gospodarstwa rolnego…

Spotkanie z reżyserem Andrzejem Jakimowskim

To punkt wyjścia do historii opowiedzianej przez Andrzeja Jakimowskiego w filmie „Zmruż oczy”. Ten obraz zaprezentowany zostanie dzisiaj o 18.00 podczas kolejnego czwartkowego spotkania z cyklu „Na bank je lubicie” w łódzkim kinie Kinematograf. Gościem specjalnym pokazu będzie sam reżyser.

Obraz „Zmruż oczy” to debiut fabularny Andrzeja Jakimowskiego. Został nakręcony w ciągu zaledwie trzech tygodni i zyskał miano jednego z najpiękniejszych filmów, jakie na początku lat 2000 powstały w Polsce. „Zmruż oczy” to niesamowite plenery na Suwalszczyźnie i nad Pilicą. Film otrzymał liczne nagrody w kraju i za granicą. To także obraz pełen poezji i życiowej mądrości, skłaniający do refleksji. Jego bohaterowie potrafią wyjątkowo intensywnie, zmysłowo doświadczać swojego istnienia, napawać się życiem, w którym tylko pozornie nic się nie dzieje. Ci, którzy wtargną do ich królestwa wiecznie zagonieni, pochłonięci robieniem kariery pod ich wpływem i pod urokiem niezwykłego miejsca, też zaczną się zmieniać. Uświadomią sobie, że nie muszą się tak bardzo obawiać, że coś ich ominie lub na coś nie zdążą, bo to, co najcenniejsze, mamy w sobie.

W filmie wystąpili m.in. Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra, Małgorzata Foremniak, Ola Prószyńska oraz Rafał Guźniczak.

„Zmruż oczy” to ten rodzaj kina, że zapamiętuje się i nastrój całości, i poszczególne subtelne, zabawne, wzruszające sceny. Polecam choćby sekwencję, dla której muzyczne tło stanowi „All Around the World” Maxa Raabe – mówi Jakub Wiewiórski, kierownik Działu Promocji i Rozwoju w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

W cyklu „Na bank je lubicie”, którego partnerem jest PKO Bank Polski, zaprezentowane zostaną wkrótce kolejne filmy znakomitych polskich reżyserów, m.in. „Szatan z VII klasy”, „Rejs”, „Panny z Wilka”, „Ubu Król” oraz „Wesele”.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Wszyscy pragniemy władzy… „Borys Godunow” już za kilka tygodni na deskach Teatru Polskiego

Arcydzieła współczesnej muzyki kameralnej. Wyjątkowe koncerty w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

29. Festiwal Człowiek Mediów w Zagrożeniu już jesienią. Dokument „Kobieta w niewoli” prologiem wydarzenia