Danuta „Inka” Siedzikówna upamiętniona pomnikiem
Do pokolenia ludzi ukształtowanych w atmosferze afirmacji niepodległości i dumy z własnego państwa należała Danuta Siedzikówna sanitariuszka i łączniczka Wileńskiej Brygady AK, której pomnik zostanie odsłonięty w blisko związanym z nią Miłomłynie (warmińsko-mazurskie).
Córka Wacława Siedzika i Eugenii z Tymińskich, urodziła się we wsi Guszczewina, i wychowała w duchu patriotyzmu i walki o wolność. Ojciec został wywieziony na Syberię w 1940 roku, zwolniony w 1941 trafił do Armii Andersa w Iranie. Wacław Siedzik został mianowany komendantem obozu dla uchodźców w Teheranie , gdzie zmarł z powodu choroby. Matka Danuty była blisko spokrewniona z rodziną Orzeszkowych, przez co utrzymywała bliskie stosunki z Elizą Orzeszkową. Za współpracę z AK została rozstrzelana w 1943 roku.
„Zemstę zostawcie Bogu”
Mimo próśb matki, Danuta Siedzikówna wstąpiła do Armii Krajowej w 1943 roku, służąc pod dowództwem Stanisława Kołoncieja, pseudonim „Konus”. Szkoliła się jako sanitariuszka, a już w 1945 roku współpracowała z Wileńską Brygadą AK, właśnie pod pseudonimem „Inka”, który należał do jej koleżanki z dzieciństwa. Siedzikówna pełniła rolę sanitariuszki, łączniczki, a nawet wywiadowcy. Jej siła woli, odwaga i poświęcenie sprawie zostały zauważone i docenione, mimo młodego wieku (miała zaledwie 17 lat).
Ostatnią misją Inki była wyprawa do Gdańska – miała zdobyć leki dla konspiratorów i poznać powody milczenia i długiej nieobecności Zdzisława Badochy „Żelaznego” - dowódcy plutonu. Fatalny poranek miał miejsce 20 lipca, kiedy funkcjonariusze UB wkroczyli do mieszkania, w którym stacjonowała Inka. Dziewczyna została aresztowana wraz z innymi konspiratorami, co rozpoczęło długi i brutalny proces udowodnienia winy i skazania Siedzikówny.
3 sierpnia 1946 roku, po torturach i przesłuchaniach, Inka usłyszała fałszywy zarzut strzelania do funkcjonariusza i podżegania do zabójstwa, za co została skazana na karę śmierci.
„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba"
Nie korzystając z prawa łaski, Inka zginęła w piwnicy aresztu śledczego, bezlitośnie rozstrzelana wraz z pozostałymi kompanami. Odeszli ze słowami „niech żyje Polska!” i „niech żyje Łupaszko!”.
Szczątki Inki zostały odnalezione we wrześniu 2014 roku na terenie Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. Tam też, 28 sierpnia tego roku odbędzie się oficjalny, państwowy pogrzeb Danuty Siedzikównej i Feliksa „Zagończyka” Selmanowicza.
Pamięć, honor i inspiracja
Historia młodej Inki zainspirowała twórców i artystów, będąc jednym z najznakomitszych przykładów czystego honoru i odwagi. Zginęła 28 sierpnia 1946 r. mając zaledwie niespełna 18 lat, a na jej cześć powstały sztuki teatralne („Na etapie” Tomasza Żaka, „Inka 1946” Teatr Telewizji), utwory muzyczne („Jedna chwila”, „Walczyk”), jak i szeroka gama publikacji.
Ku pamięci Inki nazwano wiele szkół, skwerów, ulic i stowarzyszeń. Postawiono również dużo pomników – najnowszy zostanie odsłonięty 27 sierpnia w Miłomłynie – mieście, w którym Inka mieszkała i pracowała. Uroczystości będą trwały od 11.00 do 14.00.
- W tym roku wyjątkowym projektem pod patronatem PKO Banku Polskiego w 2016 roku były uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bank był sponsorem koncertów, biegów „Tropem Wilczym” , lekcji patriotyzmu w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych oraz audiobooka – książki Zbigniewa Lazarowicza „Klamra – mój ojciec”. O bohaterach tamtych czasów przypominał baner na warszawskiej Rotundzie – z napisem „1 marca. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy. Dziękujemy”.
Anna Nawrocka
Czytaj także:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamiętamy!
Promujemy nowoczesny patriotyzm
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.