2017.03.28

Dariusz Pender w teledysku

Najbardziej utytułowany w Polsce zawodnik szermierki na wózkach – Dariusz Pender - na co dzień pracujący w PKO Banku Polskim, zdobył dwa kolejne medale – srebro i brąz w Pucharze Świata. Postawa paraolimpijczyka budzi respekt nie tylko wśród sportowców. Dariusz został również jednym z bohaterów wideoklipu „Bajka” - nowego projektu muzycznego, który tworzą Popek, Sobota i Matheo.

Dariusz Pender

„Bajka” to utwór opiewający potrzebę tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia, mimo istniejących różnic. Jest on częścią albumu „Trzech Króli” nagranego wspólnie przez trio: Popek, Sobota i Matheo. Płyta właśnie weszła na rynek. Do udziału w teledysku muzycy zaprosili wyjątkowych gości. Byli to: Władysław Komendarek, wybitny polski kompozytor muzyki elektronicznej, Gosia Rdest – mistrzyni Polski w kartingu, jedna z niewielu kobiet będąca kierowcą wyścigowym oraz Dariusz Pender – multimedalista igrzysk paraolimpijskich oraz mistrzostw Świata i Europy.

Moje sceny kręcono podczas jednego z treningów na AWF Warszawa. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w teledysku. To duże wyróżnienie. Dla mnie była to też okazja, by pokazać pasję, która pomaga przezwyciężyć słabości – że to, co i jak robią osoby niepełnosprawne, jest pozytywnie odbierane. Niepełnosprawność była, jest i będzie, a tow jakim stopniu ją akceptujemy, zależy od nas! To ważne dla nas wszystkich, żyjących obok siebie – zarówno osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, którzy uczą się żyć z ograniczeniami, a pasja nierzadko bywa dla nich kotwicą ratującą od samotności, monotonii i zamknięcia… – komentuje Dariusz Pender.

Doceniany przez kibiców

Dariusz Pender jest uznanym przez środowisko sportowcem docenianym przez kibiców. W 2016 roku był trzeci w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Warszawy w kategorii Najlepszy Niepełnosprawny Sportowiec. Był to kolejny zaszczytny tytuł dla szermierza pracującego w PKO Banku Polskim. W 2014 roku Dariusz Pender zdobył miano Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Warszawy, a w Plebiscycie 40-lecia na 10. Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością, Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012 zdobył 2330 głosy wygrywając pierwszy etap.

Wybitny sportowiec

Na sukces Dariusza Pendera składają się przede wszystkim trofea sportowe zdobyte, m.in. na igrzyskach paraolimpijskich oraz Mistrzostwach Świata i Europy. Podczas ubiegłorocznej paraolimpiady w Rio de Janeiro, jako jedyny zawodnik z Polski wystartował w aż czterech konkurencjach. Wraz z Kamilem Rzęsą i Michałem Nalewajkiem, zdobył brązowy medal w drużynowym turnieju szpadzistów, a wspólnie z Nalewajkiem i Jackiem Gaworskim, wywalczył srebro w szermierce na wózkach. Tuż przed igrzyskami zwyciężył w XVI edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” w Warszawie. Ostatnio, 17-19 marca 2017 roku w odbywających się w miejscowości Pisa zawodach Pucharu Świata w szermierce na wózkach, zdobył srebro we florecie w kategorii A, przegrywając w finale z Richardem Osvathem z Węgier oraz brąz w szpadzie w kategorii A, przegrywając w półfinale z późniejszym zwycięzcą – Piersem Gilliverem z Wielkiej Brytanii.