Dlaczego 1 marca?
1 marca 1951 roku po brutalnym śledztwie, zakończonym wyrokiem śmierci, został zabity w mokotowskim więzieniu ppłk Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zarzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tego samego dnia wykonano też wyrok na jego sześciu współpracownikach. Zginęli: mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
„To data symboliczna, tym bardziej że wszyscy ci ludzie, z prezesem WiN płk. Cieplińskim na czele, byli w konspiracji niepodległościowej od 1939 lub 1940 roku. Walczyli przeciwko Niemcom i Sowietom, a ze strony komunistycznej Polski doczekali się podziękowania w postaci strzałów w tył głowy w więzieniu na Mokotowie” – mówił w jednym z wywiadów Janusz Kurtyka, prezes IPN. To właśnie on wraz z Lechem Kaczyńskim, prezydentem RP byli inicjatorami powołania dnia upamiętniającego Żołnierzy Niezłomnych.
Prawdziwy bohater
Kim był Łukasz Ciepliński? Żołnierzem tyleż bohaterskim, co tragicznym. Już jako młody porucznik brał udział w bitwie nad Bzurą. Dowodził baterią, która zniszczyła sześć niemieckich czołgów. Został za to odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, który otrzymał na polu bitwy z rąk gen. Kutrzeby. Później walczył w szeregach AK i organizacji Wolność i Niezawisłość. Był bohaterem, który świadomie ryzykował wszystko, żeby walczyć o niepodległość. Po wojnie został aresztowany. Podczas śledztwa torturowano go i katowano. na salę sądową przynoszono na noszach, a w chwili śmierci był już głuchy. „To był los symboliczny, równie tragiczny jak Traugutta” – przypominał Janusz Kurtyka.
Ukrywana prawda
Ten, jak i inne mordy dokonywane w ubeckich aresztach, miały na zawsze pozostać tajemnicą. Rodziny wielu aresztowanych często nie wiedziały o śmierci najbliższych. Naczelnik więzienia mokotowskiego, Alojzy Grabicki powiedział żonie jednego ze skazanych: „Po takich zbrodniarzach ziemia musi być zrównana". Te słowa wiele mówią o celu działań komunistycznych władz, które usilnie i za wszelką cenę chciały zniszczyć bohaterów podziemia, ukryć o nich prawdę i skazać ich na zapomnienie. Ówczesna propaganda przedstawiała Żołnierzy Niezłomnych, jako groźnych wrogów politycznych, których należy potępiać z całą surowością. Prześladowano także ich bliskich – żony i dzieci, odbierając im możliwość nauki i pracy, wmawiając np. sąsiadom, że to rodziny bandytów. Łukasz Ciepliński w grypsie z celi śmierci napisał: „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość, a człowiek pohańbioną godność ludzką odzyska”. I miał rację – prawda w końcu zwycięża.
Tadeusz Płużański
Czytaj także:
Wyklęci, bo Niezłomni
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamiętamy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.