2018.12.04

Dzielmy się magią świąt – Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2018

Święty Mikołaj nie istnieje? Nic z tych rzeczy! Mamy świadków, którzy spotkali się z nim na tegorocznych Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Integracyjne Spotkania Mikołajkowe są ogólnopolską akcją, którą Fundacja przygotowuje od lat. To dzięki niej magia świąt nie omija nikogo. Oczywiście muszą być słodycze, bal i prezenty oraz wyprawa do krainy świętego Mikołaja.

W tym roku zorganizowaliśmy 39 Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych, m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, ale również w Gorzowie Wielkopolskim, Rybniku i Mysłowicach, łącznie w 24 miastach – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Zapraszamy na nie około 1,5 tys. dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, stąd integracyjny charakter naszych spotkań.

W Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych co roku uczestniczy w sumie ok. 7 tys. dzieci w wieku 3-12 lat. –  Jestem tutaj z dwójką dzieci, synem (10 l.) i córką (6 l.) – mówi Monika Nazar z PKO BP Finat. – To już nasz czwarty raz, więc musi być dobrze. Podoba się nam interaktywność spotkania i różnorodny scenariusz pełen niespodzianek. Co ciekawe, ozdoby wykonane na imprezie zdobią potem nasz wigilijny stół.

W akcji biorą udział również członkowie rodzin pracowników Banku. – Chcę pomagać dzieciom – mówi 12-letni Matylda, wolontariuszka, która jest bardzo zaangażowana w całe przedsięwzięcie. – Moja mama pracuje w Banku, więc pomyślałam, że skoro jest okazja, żeby zrobić coś dobrego dla innych, to czemu z niej nie skorzystać. Wcześniej uczestniczyłam w podobnych działaniach w szkole.

– Pokazujemy dzieciom, jak ważna jest nasza tradycja i historia – dodaje Małgorzata Głębicka. – Co roku na naszych spotkaniach możemy wspólnie zaśpiewać świąteczne piosenki, jak również dowiedzieć się o tradycji świąt w Polsce i nie tylko. W zeszłym roku zainicjowaliśmy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wtedy naszym prezentem był Miś Wojtek i jego historia przedstawiona w komiksie, zaś w tym roku pojawiła się nowa maskotka: Baśka Murmańska, której losy można poznać słuchając załączonego do świątecznej paczki audiobooka. Chcemy, aby dzięki takim bohaterom dzieci poznawały historię Polski i uczyły się patriotyzmu. Scenariusz imprezy przygotowany jest tak, aby przekazywał wartości, które są dla nas ważne

Ważne w ISM jest zaproszenie dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. – Już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez PKO Bank Polski na imprezę integracyjną – mówi Elżbieta Pogońska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci. – Niektórzy z naszych podopiecznych w swoich rodzinnych domach nie mogą liczyć na prezenty i jest to dla nich jedyna szansa, żeby widzieć Mikołaja. Dla nas ważne jest to, aby nasze dzieci miały szansę poczuć świąteczny klimat, mieć okazję, by integrować się, bawić i przeżyć coś, o czym będą opowiadać.

Na początku zabawy dzieci dowiedziały się, że Święty Mikołaj został porwany. Domysłom nie było końca. Dziewczynki z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci podejrzewały Grincha, który nigdy nie przepadał za Bożym Narodzeniem. Dziesięcioletnie: Kalinka, Laura i Maja z SPD rozpoczęły poszukiwania. Natomiast Nikoli najbardziej podobało się przedstawienie i taniec. O losy Świętego Mikołaja nie bała się ani przez chwilę. – Nie ma co się martwić. Mikołaj w końcu się odnajdzie. Przecież dobro zawsze zwycięża – stwierdziła.  

Najlepszym podsumowanie akcji są chyba słowa Yuliyi Wyligały, koordynatora projektu.  – Cieszy mnie, kiedy widzę wielką radość dzieci. Robimy to przecież dla nich. Ich szczęście jest dowodem na to, że nasza praca nie idzie na marne – mówi.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Baśka Murmańska – niedźwiedzica, która została żołnierzem

Auto dla dzieci. Dar PKO Leasing dla Domu Dziecka

Akcja „PKO Bohaterom” doceniona w mediach

 

 

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.07

   Polski Top Gun

   Powożenie cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Jednak wciąż za małą jak na sport, w którym nasz kraj dochował się mistrza świata i wieloletniego lidera światowych rankingów. Takich sukcesów Polska nie odnosi w żadnej innej dyscyplinie jeździeckiej.

   więcej
  Pokaż więcej