2017.09.27

IX Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim

Od dzisiaj do 30 września w Gdyni kolejne filmowe wydarzenia – Festiwal NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, którego mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. PKO Bank Polski wspiera projekty inspirowane historią Polski i jako partner strategiczny zaangażował się w tegoroczną edycję Festiwalu.

Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele dyskusyjne z udziałem wybitnych gości.

Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych. Nowością będą pokazy światowego kina fabularnego, po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Festiwalowi NNW od 7 lat towarzyszy Projekt Młodzi dla Historii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach - filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.

Jak co roku  widzowie mogą liczyć na wiele niespodzianek i atrakcji. Udało poszerzyć formułę FESTIWALU NNW o pokazy filmów fabularnych. Organizatorzy chcą wziąć udział w toczącej się dyskusji o tym, jak powinno wyglądać wielkie kino historyczne, jak opowiadać historię na dużym ekranie, i wreszcie jak wznieść film historyczny na wyższy poziom artystyczny, a jednocześnie trafić do masowego widza. FESTIWAL NNW będzie więc znów ważnym miejscem, w którym środowisko filmowe spotka się ze swymi bezpośrednimi odbiorcami i obie strony będą mogły wymienić się swymi pomysłami oraz potrzebami.

Festiwal NNW przez te lata stał się ważnym miejscem na mapie polskich festiwali filmowych i wydarzeń kulturalnych integrujących m.in. artystów, organizacje pozarządowe, producentów. Sukcesywnie prowadzone warsztaty filmowe, wystawy sprzętu, seminaria dla młodych twórców, ale i profesjonalistów, przyniosły owoce w postaci coraz większej renomy Festiwalu jako imprezy branżowej, o czym świadczy między innymi wielość zgłaszanych projektów do konkursów i na Pitching Forum- mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.

W tym roku podczas Festiwalu PKO Bank Polski zaprasza na specjalny pokaz Solidaruchy z Rakowieckiej/53 oraz panel dyskusyjny Solidarność musi iść przed walką. W debacie wezmą udział: Kornel Morawiecki, Piotr Andrzejewski, Wiesław Johann, Andrzej Kołodziej, Sebastian Reńca. Spotkanie poprowadzi Marcin Wikło.

Zapraszamy

PKO Bank Polski wspiera i popularyzuje projekty inspirowane polską historią i aktywnie angażuje się w promocję wydarzeń historycznych, m.in. włączył w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Był sponsorem, m.in. koncertów, biegów „Tropem Wilczym”, lekcji patriotyzmu w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych oraz audiobooka – książki Zbigniewa Lazarowicza „Klamra – mój ojciec”.

Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim


Program Festiwalu

PITCHING FORUM
Po raz drugi odbędzie się PITCHING FORUM - publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na sfinansowanie produkcji. 15 zespołów reżysersko-producenckich przez 2 dni będzie uczestniczyło w profesjonalnych warsztatach, a na zakończenie przedstawią swoje projekty przed gronem ekspertów i redaktorów zamawiających z telewizji publicznej i telewizji komercyjnych oraz przed przedstawicielami instytucji publicznych, sponsorów i dystrybutorów.

MŁODZI DLA HISTORII
Podobnie, jak w ubiegłych edycjach, naszą filmową przygodę zaczniemy od projektu MŁODZI DLA HISTORII, który od siedmiu lat na trwale stał się jednym z ważnych wydarzeń towarzyszących FESTIWALOWI NNW. Młodzi uczestnicy festiwalu zmierzą się w trzech kategoriach: film, stylizacja modowa oraz teatr. Oprócz tego będą mogli wziąć udział w spotkania z bohaterami, wyjątkowych lekcjach historii, warsztatach filmowych, teatralnych, charakteryzatorskich czy modowych.

PULS WOLNOŚCI
Wyjątkowością tegorocznej edycji będzie PULS WOLNOŚCI, który przygotowaliśmy na 100-lecie odzyskania Niepodległości. Na placu Grunwaldzkim podczas widowiska muzycznego kilkunastu bębniarzy rozpocznie wybijanie pulsu, a następnie, dzięki aplikacji mobilnej przeniesie się on do internetu. Każdy, od Kamczatki po Nową Zelandię, będzie mógł kliknąć potwierdzając tym samym, że idea wolności jest dla niego ważna. Mamy nadzieję, że do tej akcji przyłączy się w ciągu całego roku miliony ludzi na całym świecie.

SYGNETY NIEPODLEGŁOŚCI, DRZWI DO WOLNOŚCI
Mamy świadomość, że trwa nieustanny wyścig z czasem. Wielu świadków historii z lat walk z okupantami niemieckim i sowieckim, odeszło w minionym roku, wielu jest bardzo schorowanych. Każdemu z nich należy się godne upamiętnienie za ich niezłomną walkę o niepodległość Ojczyzny, dlatego co roku na uroczystej gali wręczamy naszym bohaterom Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności.

Zwracamy się do tych wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył o wolność w latach 1939-89. Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na Festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości i Drzwiami do Wolności, przywrócimy pamięci narodowej.- apeluje Arkadiusz Gołębiewski.

Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem wydarzenia. Wśród jurorów po raz kolejny obecny jest prof. UG dr hab. Piotr Niwiński (pracownik Oddziału IPN w Gdańsku), wybitny znawca polskiej niepodległościowej konspiracji powojennej. Filmy przygotowane we współpracy z IPN (m.in. z Rzeszowa i Lublina) walczyć będą o konkursowe statuetki.

W tym roku do konkursu głównego Festiwalu NNW w Gdyni zakwalifikował się film dokumentalny "Operacja Tannenberg" w reż. Anny Piasek - Bosackiej. Film powstał przy współpracy Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Poznaniu.

Film "Operacja Tannenberg" to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych, którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku II wojny światowej.

Jednym z bohaterów filmu jest Jan Grzonkowski burmistrz Skórcza, więziony w Victoriaschule w Gdańsku, później w obozie koncentacyjnym KL Stutthof, zamordowany w Sachsenhausen w Oranienburgu pod Berlinem. Kameralny i emocjonalny klimat opowieści tworzą nagrania przeprowadzone z najbliższymi, dziećmi i wnukami zamordowanych przedstawicieli elit II RP, którzy niejednokrotnie byli świadkami brutalnego aresztowania rodzica. Kamera towarzyszy im w trudnych powrotach do miejsc w których się wychowali, odwiedzają miejsca w których po raz ostatni widziano ich najbliższych, zapalają świeczki w miejscach ich kaźni. Wplecione w ich wspomnienia archiwalia dodają ich opowieści realizmu, wizualnie przybliżając tamtą, trudną epokę.

Czas trwania: 50 minut, autorzy: Anna Piasek-Bosacka, Mateusz Macur, Mariusz Lisiecki, konsultacja naukowa: prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, wiceprzewodniczący Kolegium IPN oraz dr Agnieszka Łuczak, naczelnik OBEN IPN w Poznaniu.

Pokaz filmu "Operacja Tannenberg" odbędzie się w środę 27 września br. w Gdyńskim Centrum Festiwalowym o godz. 12.45.

Czytaj, także:

VIII Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim

loaderek.gifoverlay.png