2017.06.16

Karol Gajewski - bohater naszych czasów

W sobotę 10 czerwca 2017 r. podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, odbyło się wręczenie Nagrody im. Macieja Frankiewicza. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei odsłoną organizowanego od 2013 r. konkursu, którego mecenasem jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Nagroda dla aktywnych

Nagroda im. Macieja Frankiewicza została ufundowana w celu wyróżnienia osób charakteryzujących się postawą patriotyczną, odwagą, konsekwencją w działaniu i uczciwością. Nagroda jest przyznawana osobom w wieku od 15 do 25 lat, które aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach, krzewią wśród rówieśników miłość do Ojczyzny, a także propagują tradycyjne wartości. Nominowani muszą odznaczać się również odwagą, niezłomnością, dojrzałością, życzliwością, pogodą ducha i chęcią pomocy innym. Swoją aktywną postawą mają udowadniać, że wszystko jest w zasięgu ręki, jeżeli tylko ma się na tyle odwagi, by ją wyciągnąć. – Nagroda im. Macieja Frankiewicza jest jedyną tego typu w regionie i jedną z niewielu w skali kraju – podkreśla Anna Kuleszewicz, studentka wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, działaczka na rzecz krzewienia kultury białoruskiej w Polsce oraz współpracy z polską mniejszością zamieszkującą Białoruś, laureatka konkursu z 2014 roku. – Wciąż brak jest inicjatyw, które mogłyby dostrzec i „wyłowić” młodych, zdolnych, aktywnych, oddanych i zaangażowanych ludzi, docenić ich, nagrodzić, a także pokazać ich innym ludziom, jako inspiracje i wzory do naśladowania – dodaje Kuleszewicz.

 • „Swoją działalnością Frankiewicz wielokrotnie udowadniał, że nigdy nie należy się poddawać, a dzięki konsekwencji i wierze we własne możliwości niemożliwe staje się możliwe.”

Dziesięcioro nominowanych

W tegorocznej piątej edycji konkursu zgłoszenia napływały z całej Wielkopolski, a w gronie 10 nominowanych znaleźli się: Kryspin Dreher, Karol Grajewski, Martin Halasz, Zuzanna Klotzka, Mikołaj Koza, Daniel Kufel, Jakub Szaroleta, Łukasz Szudarski, Agata Śnioszek oraz Paweł Wolniewicz. Osoby wyróżnione w tym roku prezentowały szerokie spektrum działalności. Byli wśród nich organizatorzy wydarzeń wizualnych i teatralnych, instruktor harcerstwa, realizator filmów historycznych, szef grupy rekonstrukcyjnej „Warta”, wolontariusze, twórca portali internetowych, a także ochotnik straży pożarnej.

Gratulujemy zwycięzcy!

Laureatem piątej edycji Nagrody im. Macieja Frankiewicza został Karol Gajewski – strażak ochotnik OSP Wronki oraz redaktor naczelny portalu MojeWronki. Był nominowany do nagrody już w zeszłym roku, jednak to właśnie teraz otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną wysokości 5 tysięcy złotych ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy za inspirowanie innych do aktywnego działania!

Edyta Maciejewska

 • Ewa Nagel, studentka zarządzania poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, koordynatorka Spotkania Lednickiego, na które przybywa młodzież katolicka z Polski i z zagranicy, laureatka konkursu Nagrody im. Macieja Frankiewicza z 2016 r.

  "Nagroda była dla mnie wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie docenieniem przez kogoś zupełnie z zewnątrz tego, co robię od lat z wielką radością i satysfakcją, niczego nie oczekując w zamian. Uważam, że Nagroda im. Frankiewicza jest potrzebna, ponieważ poprzez sylwetki osób nominowanych i laureatów pokazuje nowe oblicze patriotyzmu, a także szeroką gamę możliwości działalności społecznej. Jest ona także uhonorowaniem tych, którzy działają z potrzeby serca, miłości do drugiego człowieka i Ojczyzny. "

 • Być jak Maciej Frankiewicz

  Maciej Frankiewicz, którego imię nosi nagroda, był założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej w Poznaniu. Swoją działalność antykomunistyczną rozpoczął już na studiach, biorąc udział w licznych akcjach skierowanych przeciwko władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Prowadził doskonale zaplanowaną strukturę podziemia, której członkowie organizowali liczne manifestacje, akcje ulotkowe i wywieszania symboli narodowych oraz realizowali szeroko zakrojoną działalność wydawniczą i informacyjną. Od lat 90. był blisko związany z samorządem poznańskim, a od 1998 r. pełnił funkcję wiceprezydenta miasta Poznania. Jako wielki miłośnik sportu starał się przekazać pasję do kultury fizycznej pozostałym poznaniakom. To właśnie z jego inicjatywy Poznań wybrano na jedno z miast gospodarzy EURO 2012, a współtworzony przez niego największy w Polsce Poznań Maraton od 2009 r. nosi jego imię. Swoją działalnością Frankiewicz wielokrotnie udowadniał, że nigdy nie należy się poddawać, a dzięki konsekwencji i wierze we własne możliwości – niemożliwe staje się możliwe.

Czytaj także:

Od Solidarności do organizacji Walczącej

Medialna walka Solidarności Walczącej

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej