2017.06.16

Karol Gajewski - bohater naszych czasów

W sobotę 10 czerwca 2017 r. podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, odbyło się wręczenie Nagrody im. Macieja Frankiewicza. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei odsłoną organizowanego od 2013 r. konkursu, którego mecenasem jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Nagroda dla aktywnych

Nagroda im. Macieja Frankiewicza została ufundowana w celu wyróżnienia osób charakteryzujących się postawą patriotyczną, odwagą, konsekwencją w działaniu i uczciwością. Nagroda jest przyznawana osobom w wieku od 15 do 25 lat, które aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach, krzewią wśród rówieśników miłość do Ojczyzny, a także propagują tradycyjne wartości. Nominowani muszą odznaczać się również odwagą, niezłomnością, dojrzałością, życzliwością, pogodą ducha i chęcią pomocy innym. Swoją aktywną postawą mają udowadniać, że wszystko jest w zasięgu ręki, jeżeli tylko ma się na tyle odwagi, by ją wyciągnąć. – Nagroda im. Macieja Frankiewicza jest jedyną tego typu w regionie i jedną z niewielu w skali kraju – podkreśla Anna Kuleszewicz, studentka wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, działaczka na rzecz krzewienia kultury białoruskiej w Polsce oraz współpracy z polską mniejszością zamieszkującą Białoruś, laureatka konkursu z 2014 roku. – Wciąż brak jest inicjatyw, które mogłyby dostrzec i „wyłowić” młodych, zdolnych, aktywnych, oddanych i zaangażowanych ludzi, docenić ich, nagrodzić, a także pokazać ich innym ludziom, jako inspiracje i wzory do naśladowania – dodaje Kuleszewicz.

 • „Swoją działalnością Frankiewicz wielokrotnie udowadniał, że nigdy nie należy się poddawać, a dzięki konsekwencji i wierze we własne możliwości niemożliwe staje się możliwe.”

Dziesięcioro nominowanych

W tegorocznej piątej edycji konkursu zgłoszenia napływały z całej Wielkopolski, a w gronie 10 nominowanych znaleźli się: Kryspin Dreher, Karol Grajewski, Martin Halasz, Zuzanna Klotzka, Mikołaj Koza, Daniel Kufel, Jakub Szaroleta, Łukasz Szudarski, Agata Śnioszek oraz Paweł Wolniewicz. Osoby wyróżnione w tym roku prezentowały szerokie spektrum działalności. Byli wśród nich organizatorzy wydarzeń wizualnych i teatralnych, instruktor harcerstwa, realizator filmów historycznych, szef grupy rekonstrukcyjnej „Warta”, wolontariusze, twórca portali internetowych, a także ochotnik straży pożarnej.

Gratulujemy zwycięzcy!

Laureatem piątej edycji Nagrody im. Macieja Frankiewicza został Karol Gajewski – strażak ochotnik OSP Wronki oraz redaktor naczelny portalu MojeWronki. Był nominowany do nagrody już w zeszłym roku, jednak to właśnie teraz otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną wysokości 5 tysięcy złotych ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy za inspirowanie innych do aktywnego działania!

Edyta Maciejewska

 • Ewa Nagel, studentka zarządzania poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, koordynatorka Spotkania Lednickiego, na które przybywa młodzież katolicka z Polski i z zagranicy, laureatka konkursu Nagrody im. Macieja Frankiewicza z 2016 r.

  "Nagroda była dla mnie wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie docenieniem przez kogoś zupełnie z zewnątrz tego, co robię od lat z wielką radością i satysfakcją, niczego nie oczekując w zamian. Uważam, że Nagroda im. Frankiewicza jest potrzebna, ponieważ poprzez sylwetki osób nominowanych i laureatów pokazuje nowe oblicze patriotyzmu, a także szeroką gamę możliwości działalności społecznej. Jest ona także uhonorowaniem tych, którzy działają z potrzeby serca, miłości do drugiego człowieka i Ojczyzny. "

 • Być jak Maciej Frankiewicz

  Maciej Frankiewicz, którego imię nosi nagroda, był założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej w Poznaniu. Swoją działalność antykomunistyczną rozpoczął już na studiach, biorąc udział w licznych akcjach skierowanych przeciwko władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Prowadził doskonale zaplanowaną strukturę podziemia, której członkowie organizowali liczne manifestacje, akcje ulotkowe i wywieszania symboli narodowych oraz realizowali szeroko zakrojoną działalność wydawniczą i informacyjną. Od lat 90. był blisko związany z samorządem poznańskim, a od 1998 r. pełnił funkcję wiceprezydenta miasta Poznania. Jako wielki miłośnik sportu starał się przekazać pasję do kultury fizycznej pozostałym poznaniakom. To właśnie z jego inicjatywy Poznań wybrano na jedno z miast gospodarzy EURO 2012, a współtworzony przez niego największy w Polsce Poznań Maraton od 2009 r. nosi jego imię. Swoją działalnością Frankiewicz wielokrotnie udowadniał, że nigdy nie należy się poddawać, a dzięki konsekwencji i wierze we własne możliwości – niemożliwe staje się możliwe.

Czytaj także:

Od Solidarności do organizacji Walczącej

Medialna walka Solidarności Walczącej

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej