Medialna walka Solidarności Walczącej
Solidarność Walcząca odnosiła sukcesy na różnych frontach, już od powołania przyczyniając się do zainteresowania ze strony Służby Bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że równie mocno działała w zakresie wydawanych w podziemiu mediów.
Szacuje się, że liczba samych periodyków wydawanych przez Solidarność Walczącą w latach osiemdziesiątych przekroczyła 130 tytułów. Do tego dochodzą liczne broszury, książki i inne formy wydawnictw, które ze względu na problemy archiwizacyjne tamtego okresu są trudne do stuprocentowego skatalogowania w kontekście poszczególnych wydań.
W druku
Główne czasopismo organizacji drukowane pod tytułem “Solidarność Walcząca” rozprowadzane było w lokalnych wersjach w kilkunastu miastach. Najważniejsze było czasopismo wrocławskie, wydawane jako tygodnik w dużym nakładzie do początku lat 90.
W samym tylko Wrocławiu z pomocą Solidarności Walczącej wydawanych było kilkanaście czasopism o różnym nakładzie i tematyce. Wystarczy wymienić pisma “Liczą się czyny”, “Replika”, czy nawet “Niteczka”, czyli nieregularne pismo SW Wrocławskiej Przędzalni Czesankowej WEL-TEX.
Od wprowadzenia stanu wojennego publikowane też były książki dotyczące kluczowych tematów - m.in. “Internowanie” Marii Matjanowskiej, “Sublokatorka” Hanny Krall czy “Stan wojenny – jak z nim walczyć” w języku rosyjskim. Często zaplecze technologiczne SW pozwalało na wydawanie treści na terenach, na których Służba Bezpieczeństwa likwidowała wcześniejsze komórki podziemia.
"Centralnym wydaniem było czasopismo wrocławskie, wydawane jako tygodnik w dużym nakładzie do początku lat 90."
Na falach radiowych
Już na etapie wstępnych idei dotyczących powstania i działalności Solidarności Walczącej zakładano, że spory nacisk położony zostanie na emisję podziemnych audycji radiowych. Już w czerwcu 1982 r. zaczęto nadawanie, co - jak jest wspominane na oficjalnej stronie SW - dało początek pierwszej podziemnej rozgłośni na Dolnym Śląsku.
Audycje Solidarności Walczącej były emitowane możliwie regularnie aż do zmian, które nastąpiły w 1989 r. W pierwszym kwartale aktywności program przygotowywała grupa prowadzona przez Romualda Lazarowicza, redaktora naczelnego “Z dnia na dzień” określanego jako pierwsze w Polsce regularne czasopismo stanu wojennego. Manifestacje z końcówki sierpnia 1982 r. i ryzyko złapania w miejscu oryginalnego nadawania sprawiły, że realizacja została przekazana grupie Krzysztofa Tenerowicza aktywnie działającej aż do 1985 r. Ten były pracownik TV Wrocław i kilku teatrów zapewnił ciągłość audycjom, które zostały przerwane przez trwające aresztowania i podejrzenia dotyczące działalności konspiracyjnej skierowane wobec żony Tenerowicza. Rewizje nie zdołały wykazać powiązań małżeństwa z podziemiem, ale próby zatuszowania aktywności sprawiły, że wiele z archiwalnych audycji nie zachowało się do dziś.
Zawirowania lat 80.
W międzyczasie radio przetrwało także dzięki aktywności Wojciecha Bartoszka i Wiesława Cupały, a ostatecznie idea nadawania została przejęta przez grupę Jana Krusińskiego, która przygotowała aż 55 programów i przeprowadziła łącznie przeszło 600 emisji. To dzięki staraniom Krusińskiego radio nadawało nie tylko we Wrocławiu, ale i kontynuowana była praca innych podziemnych rozgłośni, w tym na terenie Warszawy, w Katowicach, Rzeszowie, Bytomiu czy Poznaniu.
"Audycje Solidarności Walczącej były emitowane możliwie regularnie aż do zmian, które nastąpiły w 1989 r."
W styczniu 2007 r. Polskie Radio we Wrocławiu nadało specjalną audycję, w której gościnnie wzięli udział Kornel Morawiecki, Jan Krusiński oraz kilka innych osób wspierających radio Solidarności Walczącej. Archiwalny zapis tej audycji jest dostępny dla zainteresowanych w wersji online.
Poza krajem i dziedzictwo
Co ciekawe, aktywność wydawnicza Solidarności Walczącej wykraczała poza obręb naszego kraju, a struktury organizacji mocno wspierały działalność antykomunistyczną w języku ukraińskim, rosyjskim i czeskim, do tego stopnia, że stacjonujący u nas żołnierze otrzymywali ulotki we własnym języku. “Mały konspirator” dostępny był w języku rosyjskim nawet w 1990 r.
Mimo, iż Solidarność Walcząca została oficjalnie rozwiązana po zmianach ustrojowych w 1992 roku. Ostatecznie jednak to właśnie jej archiwa stanowią jedną z najlepszych podstaw do badania działalności antykomunistycznej w latach 80.
Anna Nawrocka
Fundacja PKO Banku Polskiego jest partnerem tegorocznych obchodów XXXV rocznicy powstania Solidarności Walczącej.
Czytaj także:
Od Solidarności do organizacji Walczącej
Naukowcy o Solidarności Walczącej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.