2018.07.11

PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

Ponad 280 tys. klientów Banku korzysta z Profilu Zaufanego, tysiące firm korzystają z Platformy Wsparcia Eksportu oraz cyklu spotkań Dzień dobry Biznes. Do tego zaangażowanie w inicjatywy wspierania innowacyjnych start-upów w ramach projektu MIT Enterprise Forum Poland. To wybrane projekty PKO Banku Polskiego uznane za dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uznanie zyskało również zaangażowanie społeczne Banku i jego pracowników: PKO Bieg Charytatywny czy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

Polska cyfrowa

Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed Polakami jest cyfryzacja. PKO Bank Polski jako pierwszy umożliwił swoim klientom korzystającym z bankowości elektronicznej złożenie wniosku w programie Rodzina 500+. Za tym przykładem poszedł cały sektor bankowy, a Polacy mogli przekonać się, że wystarczy kilka kliknięć, aby ominąć niepotrzebną biurokrację, która towarzyszy nam na co dzień w wielu urzędach. Rozumiejąc potrzebę edukacji i modernizacji kraju, Bank wspiera również rządowy projekt „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Tu znów jako pierwszy umożliwił klientom korzystającym z bankowości elektronicznej założenie Profilu Zaufanego, czy rejestrację firmy w CEIDG. Nowością jest możliwość składania wniosku o „Dobry start”.

Wsparcie biznesu

Na portalu www.bankomania.pkobp.pl. publikowane są materiały edukacyjne dotyczące produktów i usług , a swoimi doświadczeniami w prowadzeniu firm dzielą się klienci.  Z kolei Platforma Wsparcia Eksportu to jedna z najbogatszych baz danych o światowych rynkach. Dzięki tej darmowej wiedzy każdy przedsiębiorca może szybko zdobyć potrzebne dane na temat kontrahentów albo nowych rynków. Bank prowadzi też swój serwis Centrum Analiz. Z kolei w ramach projektu Dzień dobry biznes prowadzone są edukacyjne spotkania dla przedsiębiorców.

Wspieranie talentów

Priorytetem dla Banku jest także wspieranie utalentowanej młodzieży i pomaganie przedsiębiorcom na starcie. W procesie akceleracji start-upy mogą korzystać z zaplecza mentorskiego oraz cyklów warsztatów i szkoleń, pomocnych w tworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego. Najlepsi mogą też liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań. Wielkim atutem jest współpraca z MassChallenge, MIT Enterprise Forum Poland.

W ramach programu Praktykanci i stażyści w 2017 r. PKO Bank Polski był mecenasem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przedstawiciele banku na Politechnice Wrocławskiej prowadzili wykłady „Sektor bankowy w Polsce”, a we współpracy z Uniwersytetem Śląskim realizują również projekt „Ekonomia na bank”. Średnio w ciągu roku o staż ubiega się około 700 kandydatów.

Pomaganie z każdym krokiem

Doskonałym przykładem dobrych praktyk jest pomaganie poprzez różne inicjatywy sportowe. W 2017 r. po raz trzeci odbył się PKO Bieg Charytatywny na stadionach lekkoatletycznych 12 miast w Polsce (kolejną jego edycję zaplanowano na 15 września 2018 r.). Jedno okrążenie przeliczano na obiad dla potrzebujących dzieci. Każdego roku Fundacja przekazuje ok. 650 tys. zł na ten cel. W zeszłym roku zawodnicy pokonali łącznie 30 917 okrążeń, co dało ponad 12 tys. km. W tym roku na 4 PKO Bieg Charytatywny zapraszamy 15 września br. Będziemy rywalizować i pomagać na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce – w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie oraz Wrocławiu. Okrążenia uczestników przeliczone zostaną na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Zapisy startują 28 sierpnia.

Po kropelce

Od 9 lat PKO Bank Polski aktywnie angażuje się w akcje krwiodawstwa w ramach „Bankowej akcji honorowego krwiodawstwa”. W 2017 r. BAHK odwiedziła 16 miast. W sumie od początku akcji od 2009 roku wzięło w niej udział 14 tys. osób i zebrano 6,6 tys. litrów krwi.

Kulturalne pomaganie

Kluczowa dla rozwoju społeczeństwa jest kultura, dlatego PKO Bank Polski wspiera rozwój plastyków i promuje polską sztukę najnowszą. Jednym z takich przykładów jest organizowanie plenerów dla studentów pracowni wyższych szkół artystycznych oraz wystaw poplenerowych w ramach inicjatywy Bank przyjazny młodym artystom.

Wsparcie pracowników

Grupa PKO Banku Polskiego jest jednym z największych pracodawców w Polsce, odpowiedzialnym za rozwój zawodowy ponad 29 tys. osób. Realizuje wiele inicjatyw sprzyjających pracownikom i ich rozwojowi. Ważnym elementem jest program wolontariatu pracowniczego. Chętni pracownicy mogą zaangażować się w projekty charytatywne. Poprzez specjalną stronę internetową mają szansę zgłosić projekt lub chęć udziału w którejś z realizowanych już inicjatyw.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki.” to największy krajowy przegląd działań biznesu społecznie odpowiedzialnego w danym roku. Na blisko 200 stronach publikacji znalazły się opisy 1190 dobrych praktyk.

 

Mateusz Patyczkowski

Czytaj także:

Pomaganie to gra zespołowa

Stażyści na start! Ruszyła kolejna edycja Akademii stażowej w PKO Banku Polskim

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa - 3 lipca zapraszamy do Słupska!

  • Bankopasje

   02018.07.18

   22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

   W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.18

   Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

   PKO Bank Polski wspiera i promuje polską sztukę współczesną, w szczególności twórczość młodych artystów. Wspólnie ze swoją fundacją Bank wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni szkół artystycznych oraz organizuje wystawy w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. Promuje również talenty artystyczne pracowników. Zaangażowanie Banku zostało uznane za jedną z „Dobrych praktyk” w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.16

   PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

   Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  Pokaż więcej