2017.05.07

Rok Wisły razem z Fundacją PKO Banku Polskiego!

Do 15 maja trwa konkurs fotograficzny „Pstryknij Wisłę na wiosnę”, a przez całą wiosnę na rzece i jej brzegach odbywać się będzie wiele wydarzeń, m.in. spływy kajakowe, wyścigi smoczych łodzi, pikniki, warsztaty artystyczne, koncerty a także biegi i rajdy rowerowe. To tylko przykłady pomysłów na zainteresowanie pięknem i wszechstronnością królowej polskich rzek z okazji jej święta. Projekt Rok Wisły wspiera Fundacja PKO Banku  Polskiego.

Rok Wisły razem z Fundacją PKO Banku Polskiego2017 został uznany Rokiem Rzeki Wisły. – W tym roku mija 550 lat od pierwszego wolnego spływu towarów, czyli flisu Wisłą – mówi Robert Jankowski, prezes Fundacji Roku Rzeki Wisły. – Powszechnie przyjmuje się, że od 1467 roku rozpoczął się ponad 300 letni złoty okres żeglugi wiślanej. Można powiedzieć, że była to najważniejsza rzeka nie tylko Polski, ale i Europy, na której budowała się ich potęga. Wisłą szły towary z bogatych rolniczo terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy do Gdańska, a stamtąd do miast Hanzy, zaopatrując cały kontynent – wyjaśnia. Nic więc dziwnego, że z okazji Roku Wisły, zorganizowano obchody godne królowej polskich rzek. W projekt zaangażowała się także Fundacja PKO Banku Polskiego.

Wiosna nad rzeką

Wydarzenia związane z Rokiem Wisły odbywać się będą na wodzie i lądzie – wzdłuż koryta rzeki. W ich organizację i uczestnictwo w obchodach może się włączyć niemal każdy, np. duże i małe organizacje, szkoły, miasta czy gminy. Możliwości jest wiele i wciąż można zgłaszać swoje pomysły. Więcej informacji na stronie: http://www.rokwisly.pl/. Spośród wielu planowanych wydarzeń, w najbliższym czasie odbędą się, m.in. Ogólnopolskie Uliczno-Przełajowe Biegi o „Wstęgę Wisły” (7.05, Puławy), Spław majowy (15-20.05, Warszawa – Toruń), wystawa haftu i koronek – „Biegiem Wisły nić się wije” (5.05-5.06, Koszyce) czy KajMAK – kajakowa masa krytyczna (13.05, Toruń). Do 15 maja trwa konkurs fotograficzny „Pstryknij Wisłę na wiosnę”. Więcej informacji: http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/pstryknij-wisle-na-wiosne/. Do ważniejszych wydarzeń w czerwcu można zaliczyć, m.in. Jarmark Tumski (2-4.06, Płock) oraz Spływ wioślarski Wisłą Warszawa –Płock (21-24.06).

Wiślanym szlakiem

Na całej długości wiślanego szlaku odbywać się będą spływy kajakowe, festiwale, pokazy teatralne, biegi, rajdy rowerowe, wyścigi łodzi smoczych, pikniki, koncerty, plenery malarskie czy rzeźbiarskie, a także wystawy, konkursy i różnego rodzaju rejsy tematyczne. W projekt zaangażowały się także muzea znajdujące się w nadwiślańskich miastach. Tam też organizowane są kolejne wydarzenia, m.in. pokazy, zajęcia edukacyjne, czy imprezy plenerowe. Wśród tych ostatnich także pochód Lajkonika w Krakowie, „Dni Wisły” – w Kazimierzu Dolnym i Wyszogrodzie, Jarmark Tumski czy Święto Jana, czyli puszczanie wianków na rzece np. w Płocku. Takich wydarzeń wciąż przybywa.

 • Muzea szlaku Wisły:

  1. Muzeum Narodowe w Gdańsku,
  2. Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim,
  3. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Twierdza Wisłoujście,
  4. Muzeum Wisły w Tczewie, Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
  5. Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie
  6. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
  7. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
  8. Barka „Lemara” (Miejskie Centrum Kultury) w Bydgoszczy
  9. Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim
  10. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
  11. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  12. Muzeum Mazowieckie w Płocku
  13. Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
  14. Muzeum Warszawy
  15. Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
  16. Muzeum Powstania Warszawskiego
  17. Muzeum Historii Polski w Warszawie
  18. Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego
  19. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzy Dolnym
  20. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
  21. Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie nad Sanem
  22. Muzeum-Zamek w Baranowie Sandomierskim
  23. Muzeum Drogownictwa / Zespół Historii Drogownictwa w Szczucinie
  24. Muzeum Miasta Krakowa

Ewa Maciejewska

specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Ambasador Szkolnej Wynalazczości – doceniamy młode intelekty

Uskrzydlające doświadczenia

  • Bankopasje

   02018.05.25

   Dzień Matki w objęciach kultury. Olsztyńska filharmonia zaprasza na „Skrzypka na dachu”

   Bukiet kwiatów, czekoladki, perfumy… Co podarować mamie z okazji jej święta? Może w tym roku wybierzesz bardziej niebanalny prezent i kupisz dla niej bilet do filharmonii? Miło będzie, gdy wybierzecie się tam razem. Doskonała okazja nadarza się w Olsztynie – na scenę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii powraca „Skrzypek na dachu”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.23

   Kamil Bednarek zaprasza do Rzeszowa!

   Już po raz czternasty na rzeszowskim rynku zagości feeria barw i dźwięków. Startuje kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Rzeszów Carpathia Festival. To wielkie muzyczne święto całego Podkarpacia.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.22

   Powrót orła na monety – historia polskiej waluty

   Wizerunek orła towarzyszył Polakom na przestrzeni dziejów na proporcach i flagach, w herbach i symbolach, jednocząc rodaków i tworząc tożsamość narodową. Nieprzypadkowo ten królewski ptak znajduje się dziś na każdej monecie, którą znajdziesz w swoim portfelu. Także na nowej pięciozłotówce przygotowanej przez Mennicę Polską, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a wyemitowanej dziś przez Narodowy Bank Polski.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.21

   Od kruszcu do monety – jak powstały pierwsze pieniądze

   Gdy po handlu wymiennym pojawiły się środki płatnicze, na początku miały formę kruszcu, jednak wraz z rozwojem sztuki metalurgicznej zaczęto bić monety, które niezmiennie funkcjonują od kilku tysięcy lat. Przedstawiamy historię pieniądza. Pretekstem dla niej jest jutrzejsza premiera jubileuszowej pięciozłotówki przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   „Czas na Niepodległą” oczami artystów!

   Malarstwo i grafika, ale też militaria, dokumenty, naczynia, medale czy meble. W Muzeum Lubelskim trwa wyjątkowa wystawa „Czas na niepodległą”. Znalazło się na niej 400 eksponatów obrazujących długą drogę Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   Tactilis, czyli to co dotykalne

   To prowokacja w dobie cyfrowego świata. Powrót do tego co rzeczywiste, dotykowe i analogowe. W centrali PKO Banku Polskiego zagościła wyjątkowa wystawa Tactilis.

   więcej
  Pokaż więcej