Świat poznaje „Raport Witolda”
Zapiski rotmistrza Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau to, obok raportów Jana Karskiego, unikalne świadectwo i źródło informacji na temat Holokaustu. „Witold’s Report from Auschwtiz” usłyszano w marcu br. na targach książki w Londynie, a w maju zabrzmi podczas konferencji w Brukseli. Być może „Raport Witolda” trafi też na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Wszystko to w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” wspieranego przez Fundację PKO Banku Polskiego.
„Raport Witolda” to zapiski rotmistrza Witolda Pileckiego z 1945 roku dotyczące, m.in. zainicjowanego przez niego ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Relacja ta była kierowana do zastępcy dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Pełczyńskiego. Powstała, by upamiętnić działania obozowej konspiracji, ale przede wszystkim, by stać się świadectwem hitlerowskiego okrucieństwa.
Publikacja powstała w ramach realizowanego przez Fundację Gdzie projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” wspieranego przez m.in. MON, MSZ oraz Fundację PKO Banku Polskiego.
Wydanie poprzedza przedmowa Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy oraz córki rotmistrza – Zofii Pileckiej-Optułowicz.
Polska na światowej liście
Wydanie książkowe „Raportu Witolda” oraz audiobook, tłumaczone na język angielski, były eksponowane w marcu (14-16 marca) na Londyńskich Targach Książki, a w maju zostaną zaprezentowane na konferencji w Brukseli. – Chcielibyśmy, aby „Raport” w wersji angielskiej rozpoczął swój pochód przez świat – twierdzi Małgorzata Kupiszewska, koordynator i pomysłodawca projektu.
Celem organizatorów jest także doprowadzenie do wpisania „Raportu Witolda” na Krajową, a potem na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Znajduje się na niej 14 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę, m.in.: Rękopisy Fryderyka Chopina, Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, Archiwum Komisji Edukacji Narodowej (KEN), Archiwum Biura Odbudowy Stolicy (BOS) czy Księga henrykowska.
Posłuchaj historii
Wydany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy „Raport Witolda” nie trafi do księgarni, ale do bibliotek szkolnych, publicznych, szpitalnych, pedagogicznych czy więziennych. Dlaczego? – Taką formą kolportażu realizujemy testament rotmistrza Pileckiego, który w liście do generała Pełczyńskiego z 19 października 1945 r., czyli w czasie kiedy spisywał „Raport” we Włoszech, wyraźnie zaznaczył, że nie sprzedałby tych zapisków za żadne pieniądze – wyjaśnia Małgorzata Kupiszewska.
Każdy może w dowolnym momencie sięgnąć po „Raport” - audiobook dostępny jest na stronie. Głosu lektora – Tomasza Wysockiego wysłuchało już blisko 40 tys. osób.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Najsłynniejszy polski rotmistrz: Pilecki
Wyklęci, bo Niezłomni
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.