2018.02.28

Z pomocą Polakom na Kresach

„Polacy Kresowym Straceńcom” to hasło akcji dobroczynnej na rzecz Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Pomoc kierowana jest zarówno do kombatantów, jak i dzieci z domów dziecka. W całej Polsce trwa zbiórka, m.in.żywności i przyborów szkolnych. Inicjatywę Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego.

Akcja pod hasłem „Polacy Kresowym Straceńcom” to społeczna zbiórka zarejestrowana w MSWiA.
Jej celem jest pomoc polskim dzieciom z domów dziecka i ubogich rodzin mieszkujących na terenie Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny oraz Ukrainy, Białorusi, Litwy. To również wsparcie udzielane kombatantom Armii Krajowej, z których większość, za walkę o niepodległość Polski, młodzieńcze lata spędziła w niewoli sowieckiej, m.in. w łagrach syberyjskich.

– Wielkanocną akcje charytatywną „Polacy Kresowym Straceńcom” prowadzimy od 2011 roku. Dzięki niej, nie tylko oferujemy pomoc potrzebującym wsparcia dzieciom i kombatantom, ale też okazujemy wdzięczność naszym rodakom, którzy na Białorusi, Ukrainie i Litwie kultywują pamięć o naszych bohaterach i na co dzień dbają o polskie tradycje, kulturę i język. Ta akcja to ważny gest dla naszych rodaków na Kresach Wschodnich, dlatego zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do niej – mówi Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. 

W ramach wielkanocnej akcji, w wielu miastach kraju zbierane są: przybory szkolne dla dzieci, np. książki, zeszyty, długopisy, żywność o dłuższym terminie przydatności do spożycia, np. kawa, kakao, herbata, olej, makaron, cukier, szynka w puszce, owoce w puszce, ciastka, czekolada a także symbole religijne i patriotyczne, np. flagi polskie. Ważną częścią paczek będą kartki z życzeniami Wielkanocnymi. Partnerem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która wśród pracowników Banku – w Oddziałach w całym kraju i Centrali, zorganizowała zbiórki potrzebnych artykułów.

Pracownicy PKO Banku Polskiego to zaangażowani wolontariusze, którzy zawsze stają na wysokości zadania. Efekty organizowanych przez nas akcji to dowód na to, że chcemy i umiemy się dzielić  - świętami, czasem czy najlepszymi życzeniami. Tym razem możemy nie tylko pomóc dzieciom i kombatantom, ale też pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach mieszkających na Kresach Wschodnich – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej od lat organizuje wielkanocne zbiórki produktów dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich (Litwa, Białoruś, Ukraina) i przypomina o bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej oraz należnych im szacunku i pamięci. W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, w ramach akcji „Polacy Kresowym Straceńcom” zbierane są także przedmioty z symbolami narodowymi.


Każdy może włączyć się do akcji i pomóc potrzebującym wsparcia rodakom na Kresach Wschodnich. Do 10 marca zbiórka prowadzona jest w wielu miastach kraju. Więcej informacji o akcji znajdziesz tutaj. 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Poznaj Żołnierzy Wyklętych w ich namiotach

1% procentuje

Gwiazdy i bankowcy dla chorego Aleksandra

loaderek.gifoverlay.png