2019.06.06

Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!

„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.

Wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami

Były zajęcia taneczne i ruchowe, warsztaty logopedyczne, można było poznać tajemnice Bydgoszczy, nauczyć się kaligrafii czy języka białoruskiego, zostać botanicznym detektywem lub wejść do pokoju zagadek. Poza tym uczestnicy Bydgoskiego Festiwalu Nauki mogli wziąć udział w kursie DJ-skim, odkryć tajemnice szczęśliwego życia seniora, przenieść się do świata zagadkowych zabawek, poznać polskie drzewa czy zdobyć czarny pas z asertywności. Trzeciego dnia czekała na nich wyprawa w kosmos, mitologia słowiańska dla początkujących, iluzje i łamigłówki, czyli oszukaj swój mózg, matematyczne wyszywanie, rejs statkiem oraz gimnastyka dla języka.

Ogromną dawkę wiedzy zaczerpnęło około 18 tys. uczestników. W sumie odbyło się 928 festiwalowych wydarzeń, najwięcej podczas drugiego dnia Festiwalu, bo aż 406. Najbogatsze okazały się oferty ze ścieżki społecznej, oferującej 243 wydarzenia oraz ze ścieżki nauk o zdrowiu, w ramach której przeprowadzono 179 zajęć – mówi Lidia Rebelak z biura organizacji Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Festiwal organizują co roku bydgoskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa.

Bydgoska Szkoła Wyższa jest najmłodszą uczelnią, która dołączyła do grona festiwalowego przed czterema laty. Wcześniej uczestniczyliśmy w BFN jako partner, ale dołączenie do Festiwalu dało nam bardzo wiele. Możemy pokazać czym jest nauka, jak jest ona fascynująca i inspirująca. Docieramy do wszystkich grup odbiorców, jakie trafiają do nas podczas festiwalu. Proponujemy szereg warsztatów, pokazów, wykładów i różnego rodzaju eksperymentów skierowanych do najmłodszych uczestników BFN, czyli do dzieci, do grup młodzieży, ale także do seniorów – mówi dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej.a

Tegoroczną imprezę zainaugurowały dwa niezwykłe wystąpienia. Gość specjalny – Łukasz Jakóbiak motywował do działania, a w części artystycznej z kolei wystąpiła Magda Steczkowska z recitalem SeriaLOVE. Na koniec odbył się wielki Piknik Naukowo-Rodzinny na Wyspie Młyńskiej. Partnerem wydarzenia był PKO Bank Polski.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Wystawa „Karol Śliwka” w Warszawie. Zapraszamy!

Patrzy na obraz, gdy maluje. Jak jest ukończony to on spogląda na nią. Olga Wolniak – artystka, która inspiruje

Sztuka to wartość: spotkanie z Krzysztofem Bednarskim

 

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png