2016.12.15

Sztuki walki także dla najmłodszych

10 grudnia w Żarach w województwie lubuskim miały miejsce dwa wydarzenia zrzeszające małych pasjonatów sztuk walki. PKO Bank Polski, jako mecenas i promotor sportu, kibicował dzieciom w zawodach Karate oraz Kick Boxingu.

Sztuki walki także dla najmłodszych

Przedszkolaki w kimonach

W Klubie Karate Kontra, w Żarach, przygodę z karate mogą zacząć już nawet czterolatki. Tyle właśnie lat miał najmłodszy uczestnik ostatniego Gwiazdkowego Turnieju Karate Tradycyjnego. Był to jedyny przedstawiciel tego wieku, jednak nie brakowało też zawodników z kategorii wiekowej 5-6 lat. W odpowiednio dopasowanych do swojej płci, wieku i wagi kategoriach, wystąpiły w walkach dziewczynki i chłopcy do 14. roku życia.

Trener Paweł Malinowski z Rodzinnego Centrum Sportu w Żarach wskazuje korzyści, jakie płyną z rozpoczęcia treningów sztuk walki w tak młodym wieku. Zajęcia takie rozwijają nie tylko mięśnie. Regularne uprawianie takiego sportu kształtuje samodyscyplinę, szacunek do przeciwnika, a także zdrowy tryb życia. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu przygody ze sportem, dziecko ma możliwość wypróbowania różnych dyscyplin i wybrania z pomocą trenera tej, która odpowiada mu najbardziej. Podkreśla on też jak ważne w pracy z tak młodymi zawodnikami jest odpowiednie podejście psychologiczne. Należy okazywać im ogromne wsparcie, gratulować wygranej, ale także nauczyć przegrywać, aby pojedyncza porażka nie zniechęcała do dalszego trenowania. Młodych zawodników należy traktować z szacunkiem i powagą, mając jednak w pamięci, że nie są to jeszcze osoby dorosłe i na pewne sytuacje reagują inaczej.

Do boju!

Na Gwiazdkowym Turnieju Karate Tradycyjnego obserwować można było walki aż 180 zawodników. Sportowcy przyjechali z klubów z Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego, Poznania, Gniezna, Wrocławia, Polkowic i Oleśnicy. Nie zabrakło także gości z zagranicy – w turnieju wzięła też udział drużyna z Berlina. Kibicować przyszły całe rodziny, znajomi, przyjaciele, a także osoby interesujące się sztukami walki, dzięki czemu impreza była naprawdę okazała. Na turnieju obecna była Burmistrz Żarów Danuta Madej, która rozdała nagrody dla najbardziej utytułowanych w bieżącym roku członków żarskiego Klubu Karate Kontra. Ze wszystkich zawodników wyłoniło się 18 zwycięzców z różnych kategorii. Walki oglądało się bardzo ciekawie, ze względu na dobre przygotowanie do turnieju, a także zaangażowanie dzieci. Całe wydarzenie obfite było w bardzo silne emocje, poleciało parę łez niezadowolenia z przegranej, ale lały się także łzy szczęścia i dumy.

Nie tylko karate

Oprócz pojedynków karate można było tego dnia oglądać także walki kick-boxingu i sumo grapplingu (zbliżonego do judo). Równolegle z Gwiazdkowym Turniejem Karate Tradycyjnego odbyły się rozgrywki Otwartych Mistrzostw Polski WFMC dla Dzieci i Młodzieży. Paweł Malinowski, przygotowujący dzieci do zawodów karate, jest także trenerem innych sztuk walki, a jego drużyna dzieci i młodzieży

Malinowski-Team już zdobywa sukcesy nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej. W turnieju wzięło udział 80. zawodników, z czego niektórzy podjęli się zarówno kick boxingu, jak i sumo grapplingu. Poziom zawodów był niezwykle imponujący, a w walkach kick-boxingu oprawa świetlno – muzyczna robiła dodatkowe, niesamowite wrażenie. Pierwsze miejsca zdobyło siedmiu zawodników w swoich kategoriach wiekowych, wagowych i płciowych. Na drugim miejscu podium stanęło sześciu, a na trzecim dziewięciu zawodników. Wszyscy zwycięzcy otrzymali odpowiednio złote, srebrne i brązowe medale sfinansowane przez PKO Bank Polski. Zarówno Turniej karate, jak i Mistrzostwa WFMC były na tyle satysfakcjonujące i udane, że z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych edycji.

Aktywny styl życia

PKO Bank Polski promuje aktywny styl życia i jest patronem wielu imprez sportowych. W 2016 roku aż 52 imprezy biegowe, w których wzięło udział kilkaset zawodników, zorganizowane zostały we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Wiele z tych inicjatyw miało charakter charytatywny. Zebraliśmy dzięki nim środki m.in. na posiłki dla podopiecznych Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, na pomoc w leczeniu Igorka cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe, a także inne szczytne cele. Podczas turnieju piłkarskiego i balu charytatywnego udało się zebrać aż 20 tys. zł na leczenie nowotworu oczu pięcioletniej Oliwii. Naszym celem jest jednoczenie ludzi w pomocy innym i wspieranie w dążeniu do upragnionego celu.

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Charytatywne show dla Szymona

Więcej niż pokonywanie kolejnych kilometrów, czyli biegowy rok 2016 za nami

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png