Więcej niż sport – paraolimpijczycy zmierzą się w Rio
Igrzyska Paraolimpijskie porwą nas już 7 września. Polskę reprezentuje jeden z pracowników PKO Banku Polskiego
Igrzyska Olimpijskie nasyciły nas całą gamą emocji, od złości, przez rozczarowanie, po ogromną radość z sukcesów naszych sportowców. Ale już za dwa tygodnie czekają nas kolejne zawody i nieśmiało spróbują zdobyć serca kibiców. Nieco zapomniana, niesłusznie zresztą, paraolimpiada ma ciekawą historię. Dlaczego tak bardzo na nią czekamy, kim jest Dariusz Pender i jak to wszystko się zaczęło?
Już w starożytności niepełnosprawni sportowcy walczyli w Olimpiadach o chwałę, a w historii współczesnej, jeszcze przed oficjalnym powstaniem Igrzysk Paraolimpijskich, również zdarzały się przypadki, w których niepełnosprawni atleci stawali do walki o medal z pełnosprawnymi sportowcami. Warto wspomnieć chociażby Liz Hartel, która w 1952 r. pokonała rywali i zdobyła srebrny medal w jeździectwie. Liz przeszła chorobę Heinego-Medina i miała niedowład nóg – dlatego medal jest niezwykłym osiągnięciem.
Ludwig Guttmann – Pierre de Coubertin ruchu paraolimpijskiego
Człowiekiem, który przełamał schematy i swego rodzaju tabu, był Ludwig Guttmann – niemiecki neurolog, który zorganizował zawody w łucznictwie dla inwalidów wojennych, jednocześnie stając się na swój sposób twórcą i inicjatorem zawodów paraolimpijskich. Guttmann – lekarz żydowskiego pochodzenia, dyrektor wrocławskiego szpitala, doceniony przez papieża Jana XXIII - uciekł przed nazizmem do Wielkiej Brytanii, gdzie za zasługi odebrał tytuł szlachecki.
Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się dopiero w 1960 roku w Rzymie. Z początku istniały jednak pewne ograniczenia – w zawodach startować mogli tylko sportowcy na wózkach inwalidzkich. Liczba dyscyplin również była mocno ograniczona. Zawodnicy stawali w szranki w łucznictwie, snookerze, pływaniu, tenisie stołowym, koszykówce, szermierce, darcie i lekkoatletyce. Każdy z atletów miał zagwarantowany medal – w żadnej konkurencji nie startowało więcej niż 3 drużyny lub 3 sportowców.
Na pełne wcielenie ruchu paraolimpijskiego do Igrzysk Olimpijskich trzeba było czekać prawie trzy dekady – w 1988 roku paraolimpiada odbyła się w tym samym kraju i na tych samych stadionach, co tradycyjne igrzyska. Tym samym, tegoroczne zawody zobaczymy w Rio, gdzie nasza kadra będzie zwarta i silna.
Worek medali z Brazylii?
W tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich weźmie udział 97 polskich sportowców. Staniemy w szranki w następujących dyscyplinach:
- Kajakarstwo – 3 zawodników + 2 współpracowników
- Kolarstwo - 8 zawodników + 9 współpracowników
- Lekkoatletyka - 31 zawodników + 10 współpracowników
- Łucznictwo – 3 zawodników + 1 współpracownik
- Paraujeżdżenie – 1 zawodnik + 3 współpracowników
- Pływanie – 8 zawodników + 3 współpracowników
- Podnoszenie ciężarów – 7 zawodników + 1 współpracownik
- Strzelectwo sportowe – 2 zawodników + 1 współpracownik
- Szermierka na wózkach – 9 zawodników + 3 współpracowników
- Tenis na wózkach – 2 zawodników + 1 współpracownik
- Tenis stołowy – 13 zawodników + 3 współpracowników
- Wioślarstwo – 2 zawodników + 1 współpracownik
- Żeglarstwo – 2 zawodników + 1 współpracownik
Dotychczas polska kadra zdobyła łącznie 692 medale, a nasz kraj był pierwszym w Bloku Wschodnim, który wziął udział w paraolimpiadzie (1972 r., Heideberg). Polacy są w pierwszej dziesiątce najbardziej utytułowanych paraolimpijczyków. Niewątpliwie worek z medalami będzie o wiele cięższy po powrocie z Rio – wszak 14 z naszych sportowców bronił w tym roku złota, m.in. Maciej Lepiato - skoczek wzwyż i rekordzista świata, Joanna Mendak – pływaczka i Natalia Partyka – tenisistka stołowa. Trzymamy kciuki!
Igrzyska rozegrają się w dniach 7 – 18 września, a transmisje na żywo będzie można obejrzeć między innymi w TVP 1 i TVP Sport.
PKO Bank Polski w Rio
Jednym z uczestników paraolimpiady jest Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego, wybitny szermierz, zwycięzca XVI edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Dariusz wystartuje aż w czterech konkurencjach – florecie i szpadzie, kategorii A; indywidualnie i drużynowo. Dla Polski zdobył już 7 medali, a na igrzyskach debiutował w 2000 roku. Nasz szermierz triumfował też podczas mistrzostw świata, w których zdobył łącznie 9 medali, na najwyższym stopniu podium stawał aż 4 razy. Sześciokrotnie odbierał honory na mistrzostwach Europy.
Pender cieszy się też niemałą popularnością. W Plebiscycie 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012 zdobył 2330 głosów, deklasując równie wybitną Natalię Partykę i wygrywając pierwszy etap.
Zapraszamy do lektury wywiadu z Dariuszem Penderem, który niedawno publikowaliśmy na naszym portalu.
Anna Nawrocka
Czytaj także:
Ostatnie zwycięstwo przed igrzyskami
"Chcesz mieć medal? Wywalcz go sobie!" Pracownik PKO Banku Polskiego w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.