2016.09.06

Więcej niż sport – paraolimpijczycy zmierzą się w Rio

Igrzyska Paraolimpijskie porwą nas już 7 września. Polskę reprezentuje jeden z pracowników PKO Banku Polskiego

Więcej niż sport

Igrzyska Olimpijskie nasyciły nas całą gamą emocji, od złości, przez rozczarowanie, po ogromną radość z sukcesów naszych sportowców. Ale już za dwa tygodnie czekają nas kolejne zawody i nieśmiało spróbują zdobyć serca kibiców. Nieco zapomniana, niesłusznie zresztą, paraolimpiada ma ciekawą historię. Dlaczego tak bardzo na nią czekamy, kim jest Dariusz Pender i jak to wszystko się zaczęło?

Już w starożytności niepełnosprawni sportowcy walczyli w Olimpiadach o chwałę, a w historii współczesnej, jeszcze przed oficjalnym powstaniem Igrzysk Paraolimpijskich, również zdarzały się przypadki, w których niepełnosprawni atleci stawali do walki o medal z pełnosprawnymi sportowcami. Warto wspomnieć chociażby Liz Hartel, która w 1952 r. pokonała rywali i zdobyła srebrny medal w jeździectwie. Liz przeszła chorobę Heinego-Medina i miała niedowład nóg – dlatego medal jest niezwykłym osiągnięciem.

Ludwig Guttmann – Pierre de Coubertin ruchu paraolimpijskiego

Człowiekiem, który przełamał schematy i swego rodzaju tabu, był Ludwig Guttmann – niemiecki neurolog, który zorganizował zawody w łucznictwie dla inwalidów wojennych, jednocześnie stając się na swój sposób twórcą i inicjatorem zawodów paraolimpijskich. Guttmann – lekarz żydowskiego pochodzenia, dyrektor wrocławskiego szpitala, doceniony przez papieża Jana XXIII - uciekł przed nazizmem do Wielkiej Brytanii, gdzie za zasługi odebrał tytuł szlachecki.

Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się dopiero w 1960 roku w Rzymie. Z początku istniały jednak pewne ograniczenia – w zawodach startować mogli tylko sportowcy na wózkach inwalidzkich. Liczba dyscyplin również była mocno ograniczona. Zawodnicy stawali w szranki w łucznictwie, snookerze, pływaniu, tenisie stołowym, koszykówce, szermierce, darcie i lekkoatletyce. Każdy z atletów miał zagwarantowany medal – w żadnej konkurencji nie startowało więcej niż 3 drużyny lub 3 sportowców.

Na pełne wcielenie ruchu paraolimpijskiego do Igrzysk Olimpijskich trzeba było czekać prawie trzy dekady – w 1988 roku paraolimpiada odbyła się w tym samym kraju i na tych samych stadionach, co tradycyjne igrzyska. Tym samym, tegoroczne zawody zobaczymy w Rio, gdzie nasza kadra będzie zwarta i silna.

Worek medali z Brazylii?

W tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich weźmie udział 97 polskich sportowców. Staniemy w szranki w następujących dyscyplinach:

  • Kajakarstwo – 3 zawodników + 2 współpracowników
  • Kolarstwo -  8 zawodników + 9 współpracowników
  • Lekkoatletyka - 31 zawodników + 10 współpracowników
  • Łucznictwo – 3 zawodników + 1 współpracownik
  • Paraujeżdżenie – 1 zawodnik + 3 współpracowników
  • Pływanie – 8 zawodników + 3 współpracowników
  • Podnoszenie ciężarów – 7 zawodników + 1 współpracownik
  • Strzelectwo sportowe – 2 zawodników + 1 współpracownik
  • Szermierka na wózkach – 9 zawodników + 3 współpracowników
  • Tenis na wózkach – 2 zawodników + 1 współpracownik
  • Tenis stołowy – 13 zawodników + 3 współpracowników
  • Wioślarstwo – 2 zawodników + 1 współpracownik
  • Żeglarstwo – 2 zawodników + 1 współpracownik

Dotychczas polska kadra zdobyła łącznie 692 medale, a nasz kraj był pierwszym w Bloku Wschodnim, który wziął udział w paraolimpiadzie (1972 r., Heideberg). Polacy są w pierwszej dziesiątce najbardziej utytułowanych paraolimpijczyków. Niewątpliwie worek z medalami będzie o wiele cięższy po powrocie z Rio – wszak 14 z naszych sportowców bronił w tym roku złota, m.in. Maciej Lepiato - skoczek wzwyż i rekordzista świata, Joanna Mendak – pływaczka i Natalia Partyka – tenisistka stołowa. Trzymamy kciuki!

Igrzyska rozegrają się w dniach 7 – 18 września, a transmisje na żywo będzie można obejrzeć między innymi w TVP 1 i TVP Sport.

PKO Bank Polski w Rio

Jednym z uczestników paraolimpiady jest Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego, wybitny szermierz, zwycięzca XVI edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Dariusz wystartuje aż w czterech konkurencjach – florecie i szpadzie, kategorii A; indywidualnie i drużynowo. Dla Polski zdobył już 7 medali, a na igrzyskach debiutował w 2000 roku. Nasz szermierz triumfował też podczas mistrzostw świata, w których zdobył łącznie 9 medali, na najwyższym stopniu podium stawał aż 4 razy. Sześciokrotnie odbierał honory na mistrzostwach Europy.

Pender cieszy się też niemałą popularnością. W Plebiscycie 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012 zdobył 2330 głosów, deklasując równie wybitną Natalię Partykę i wygrywając pierwszy etap.

Zapraszamy do lektury wywiadu z Dariuszem Penderem, który niedawno publikowaliśmy na naszym portalu.

Anna Nawrocka

Czytaj także:

Ostatnie zwycięstwo przed igrzyskami

"Chcesz mieć medal? Wywalcz go sobie!" Pracownik PKO Banku Polskiego w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy!

loaderek.gifoverlay.png