#zkopyta po wiedzę cz. 4. Cavaliada, czyli inny wymiar jeździectwa
Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, których celem jest zainteresowanie tą wspaniałą dyscypliną sportową jak najszerszej publiczności. W Polsce organizacją imprezy poszczycić się mogą trzy miasta: Poznań, Lublin i Warszawa.
Fot. MTP Sp. z o.o.
Tradycja tego najważniejszego z wydarzeń hippicznych sięga w naszym kraju 1995 roku, kiedy to Cavaliada odbyła się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, choć wówczas jeszcze nie pod obecną nazwą. Po raz pierwszy użyto dla zawodów konnych nazwy Cavaliada w 2010 roku. Momentem przełomowym była organizacja międzynarodowego turnieju w jeździectwie, połączonego z konkursem kwalifikacyjnym do Pucharu Świata. Dziś Cavaliada to marka, którą branża jeździecka dobrze zna i szanuje. Impreza podzielona jest na trzy obszary: targową, sportową i pokazową. Udział w niej jest dla miłośników koni tym samym, czym dla dziecka wizyta w fabryce Willy’ego Wonki, a zatem okazją do podziwiania najpiękniejszych zwierząt, poznania trendów w branży jeździeckiej i – jak podkreśla na forach wielu uczestników – zacieśnienia więzi z innymi pasjonatami jeździectwa. Od 2012 roku Cavaliada obecna jest także w Warszawie, a rok później zawitała do Lublina.
Cavaliada to przede wszystkim sport. Zawodnicy uczestniczą w licznych konkursach. Są to: skok przez przeszkody, dresaż, WKKW czy powożenie. Warto dodać, że są to zawody wpisane do kalendarza Światowej Federacji Jeździeckiej. Dla widzów to niesamowite przeżycie – doskonale przygotowane zwierzęta i fantastyczni jeźdźcy zapewniają cudowne wizualne wrażenia. Co roku bilety na tę imprezę rozchodzą się z prędkością światła. A to nie koniec atrakcji – drugim wymiarem Cavaliady są pokazy rozrywkowe, na które publiczność czeka z zapartym tchem. Woltyżerka, prezentacje koni, tańce z ich udziałem, efekty specjalne, performance – wszystko to przyciąga widzów. Jednocześnie podczas każdej Cavaliady odbywają się Targi Sprzętu Jeździeckiego. Fanatyk kupi podczas nich wszystko, co jest mu potrzebne do uprawiania ukochanego sportu – siodła, elementy wyposażenia stajni, pasze, czy kosmetyki i suplementy dla koni.
Nad jakością takich zawodów czuwa gospodarz toru konnego. To osoba, która przede wszystkim czuwa nad przestrzeganiem „Kodeksu postępowania zgodnego z dobrem konia”, wprowadzonego przez Polski Związek Jeździectwa. Sprawdza więc czy tor posiada bezpieczne podłoże, zaprojektowane tak, by czynniki kontuzyjne ograniczone były do minimum. Wszystkie przeszkody mają być bezpieczne, a same stajnie utrzymane higienicznie. Powinny być wentylowane i posiadać odpowiednie rozmiary. Rolą gospodarza jest także dbanie o właściwą paszę, ściółkę i wysoką jakość wody.
Drugą ważną dla uczestników Cavaliady postacią jest organizator targów sprzętu. To on decyduje o tym, jacy wystawcy mogą wziąć w nich udział. Grupa docelowa, jaką są miłośnicy koni, jest bardzo wymagająca. Dlatego głównym celem organizatora jest taki dobór wystawców, aby oferowane przez nich produkty i sprzęt spełniały wszystkie standardy jakości. Jednocześnie musi pamiętać o tym, że branża jest bardzo rozbudowana – z targów zadowolony ma wyjść jeździec zawodowy, hodowca, amator, osoba zajmująca się turystyką konną, hipoterapeuta, czy właściciel stajni.
Sponsorem głównym zawodów Cavaliada Tour jest PKO Bank Polski, który już od kilku lat angażuje się w projekty sportowe, m.in. poprzez wspieranie największych biegów masowych w Polsce.
Słowniczek terminów
WKKW (wszechstronny konkurs konia wierzchowego) – jedna z najpiękniejszych konkurencji jeździeckich na świecie, najczęściej obejmująca trzy dni rywalizacji, podczas których jeździec i koń prezentują ujeżdżanie, próbę terenową i skoki przez przeszkody.
Paraujeżdżanie – sportowa jazda konna osób niepoełnosprawnych, konkurencja paraolimpijska obejmująca ujeżdżanie konia, skoki przez przeszkody. Stanowi jedną z dyscyplin parajeździectwa, obejmującego także skoki przez przeszkody, rajdy konne i powożenie.
Drenaż padoku – jego celem jest zabezpieczenie padoku przed osiadaniem błota i mułu. To system usuwający nadmiar wody z padoku i jednocześnie wzmacniający nawierzchnię (wysuszający ją), aby jej użytkowanie było możliwe także podczas bardziej deszczowych dni w roku.
Amazonka – kobieta jeżdżąca konno. Charakterystyczną pozycją amazonki jest pozycja wyprostowana w kierunku jazdy, trzymanie lewej nogi w strzemieniu i przełożenie prawej na lewą stronę siodła przez przedni łęk. Amazonka używa w tym celu specjalnego siodła.
Body Condition Scoring – metoda oceny kondycji konia, opracowana przez dr Dona Henneke, który wyznaczył sześć miejsc w ciele konia (grzebień szyi, kłąb, grzbiet, nasada ogona, łopatka i żebra), których stan decyduje o kondycji zwierzęcia. Skala ocen w tej metodzie mieści się w przedziale od 1 do 9 i jest odpowiednikiem skali APGAR dla człowieka, przy czym nacisk kładzie się na dożywienie konia. Na skali znajdzie się więc w opisach koń w kondycji głodowej (1 punkt w skali), czy też koń cierpiący na otyłość (9 punktów w skali).
Agata Sosnowska