Analiza techniczna

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Analiza techniczna jest przeciwieństwem analizy fundamentalnej i służy odpowiedzi na pytanie, czy wartość akcji konkretnej firmy, indeksu giełdowego lub innego instrumentu finansowego ma tendencję do wzrostu, czy do spadku, w ściśle określonym, krótkim czasie. Stosują ją przede wszystkim inwestorzy krótkoterminowi, którzy śledzą wynikające z analizy technicznej sygnały kupna lub sprzedaży. Wielu z nich na takie sygnały reaguje automatycznie, co na giełdach bywa przyczyną gwałtownych wyprzedaży lub silnych wzrostów cen akcji sprzedawanych lub kupowanych przez wszystkich na raz.

Tak jak w przypadku analizy fundamentalnej, nie ma jednej obowiązującej metody dokonywania analizy technicznej. Stosowane jest w niej bardzo wiele różnych wskaźników matematycznych i statystycznych, a ich dobór zależy od preferencji inwestora i oceny skuteczności. Generalnie chodzi w nich o to, żeby wyznaczyć trend i pułap wzrostu lub spadku cen. Sprzedać, gdy ceny osiągają maksymalny pułap, i kupić, gdy są najniższe. Czasami są to trendy bardzo krótkoterminowe, trwające zaledwie sekundy. Trudno się temu dziwić, skoro czas zawarcia transakcji można już liczyć w nanosekundach, czyli miliardowych części sekundy.

W ostatnich latach dobór różnych wskaźników zapisywany jest w postaci matematycznych algorytmów, a te przekładane są na język programów komputerowych do handlu instrumentami finansowymi. Jest to tak zwany handel wysokich częstotliwości (ang. high frequency trading). Akcje kupują i sprzedają już nie ludzie, a maszyny.


loaderek.gifoverlay.png