Najnowsze hasła

Zobacz wszystkie
 • Autoryzacja transakcji

  Autoryzacja transakcji to zgoda na jej wykonanie i ostateczne zatwierdzenie. Zwykle co do tego, jak autoryzujemy transakcje, umawiamy się z bankiem.

 • Biometria

  Biometria to technika mierzenia i rozpoznania szczególnych cech żywej istoty, na przykład człowieka. Każdy z nas ma pewne unikalne cechy fizyczne. Należą do nich między innymi układ linii papilarnych palca, tęczówka oka, układ naczyń krwionośnych, brzmienie głosu, a nawet ruch czy cechy twarzy.

 • Hasło

  Hasło to nasz identyfikator, który potwierdza naszą tożsamość lub uprawnienia. Haseł używamy, żeby zalogować się do komputera, do poczty elektronicznej, smartfona lub do rachunku w banku przez internet.

 • Kryptografia

  Kryptografia ta nauka o szyfrowaniu, czyli utajnianiu informacji. Najstarsze szyfry polegały na przestawianiu liter w słowie lub podstawianiu za nie innych liter – na przykład za literę „a” podstawiano „c”. Takiego tekstu niepowołana osoba, a więc nieznająca zasad szyfrowania, nie mogła odczytać.

 • Uwierzytelnienie

  Uwierzytelnienie to stwierdzenie czyjeś tożsamości i wykluczenie możliwości, że osoba, z którą mamy do czynienia, może być kimś innym, a nie tym, za kogo się podaje.

 • Fałszowanie podpisu

  Fałszowanie cudzego podpisu jest przestępstwem. Prawo mówi, że każdy musi się podpisywać wyłącznie za siebie, a więc nie wolno podpisać się za kogoś innego, nawet jeśli on się na to zgodził.

 • Karta wzorów podpisu

  Karta wzorów podpisu to ważny dokument bankowy. Zawierając umowę z bankiem, na przykład o prowadzenie rachunku, oprócz podpisywania umowy, składamy swój podpis na karcie wzorów podpisów.

 • Parafka

  Parafka to rodzaj sygnatury, którą robimy własnoręcznie. Nie musi być czytelna, w przeciwieństwie do podpisu, w którym powinny być w miarę wyraźne i możliwe do zidentyfikowania litery zawierające przynajmniej część naszego nazwiska.

 • Podpis

  Podpis – w najkrótszych słowach – to nasz znak i identyfikator. Kiedy zawieramy jakąkolwiek umowę, na przykład o pracę czy też u notariusza albo wypłacamy pieniądze z banku, musimy się podpisać.

 • Podpis elektroniczny

  Podpis elektroniczny wymyślono po to, żeby każda osoba, nawet sparaliżowana, mogła się podpisać, a jednocześnie po to, żeby wykluczyć fałszerstwa. Podpis taki, zwany również podpisem kwalifikowanym, cyfrowym lub po prostu e-podpisem, daje gwarancję, że złożyła go właściwa osoba, i pewność, co do tego, kto go użył.

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Bankomania
 • Najnowsze wpisy w serwisie Bankomania

  • 02017.04.24

   Gospodarka światowa łączy się cyfrowo

   Świat jest teraz połączony bardziej niż kiedykolwiek i proces ten cały czas przyspiesza. Choć handel towarami i przepływy finansowe nieco przygasły od czasu kryzysu, rozrastają się nowe arterie. Łączą ludzi, kraje, kontynenty i firmy. To przepływ informacji i danych cyfrowych, które coraz mocniej oplatają gospodarką i wciąż tworzą w jej obrębie nowe szanse.

   więcej
  • 02017.04.24

   Profil Zaufany: punkty karne sprawdzisz w iPKO i Inteligo

   Od dziś kierowcy nie muszą odwiedzać komisariatu policji, aby sprawdzić liczbę swoich punktów karnych. Teraz punkty za wykroczenia drogowe mogą kontrolować sami przez bankowość elektroniczną iPKO i konto Inteligo.  Wystarczy posiadać Profil Zaufany, czyli elektroniczny podpis potwierdzający tożsamość

   więcej
  • 02017.04.21

   Rozwiązanie konkursu - W czym i dlaczego lubisz zera?

   W konkursie „W czym i dlaczego lubisz zera?” towarzyszącym głosowaniu w Złotym Bankierze udział wzięło ponad 850 osób. Znamy laureatów. Dodatkowo wyróżniliśmy 30 odpowiedzi. Dzięki waszym głosom zajęliśmy drugie miejsce w trzech kategoriach: spot reklamowy, media społecznościowe, CSR. Zwycięzcom gratulujemy!

   więcej