Podpis

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Podpis – w najkrótszych słowach – to nasz znak i identyfikator. Kiedy zawieramy jakąkolwiek umowę, na przykład o pracę czy też u notariusza albo wypłacamy pieniądze z banku, musimy się podpisać. Jakie to ma znaczenie? Podpis zaświadcza o tym, że treść umowy jest zgodna z naszą wolą. I że zawieramy ją świadomie i dobrowolnie. Ale nie tylko.

Podpis zaświadcza również o tożsamości osoby, która go złożyła. Dlatego składany w banku podpis powinien być identyczny, jak na bankowej karcie wzorów podpisów. To dlatego, że każdy ma inny podpis i dość trudno go sfałszować. W ten sposób nasz podpis to rodzaj naszego PIN-u strzegącego pieniędzy.

Ludzie podpisywali się nawet wtedy, gdy nie umieli czytać ani pisać. Analfabeci w dawnych czasach składali podpis krzyżykiem, a ktoś inny poświadczał, że to ich własny podpis. W dawnych czasach królowie też czytać ani pisać nie umieli. Dlatego specjalnie dla nich wymyślono pieczęcie.

Z podpisem sprawa nie jest wcale taka prosta, bo choć ludzie podpisywali się od dawien dawna, w prawie nie ma jego definicji. Sprawą musiał się zająć dopiero Sąd Najwyższy i to on w 2009 roku orzekł, czym jest podpis. Powinien być własnoręczny, wyrażać przynajmniej część nazwiska, składać się z liter, nie musi być czytelny, ale musi umożliwiać identyfikację autora.


loaderek.gifoverlay.png