Apetyt na ryzyko

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Określenie związane z oszczędzaniem i inwestowaniem. Wyraża skłonności do podejmowania ryzyka w przypadku wspomnianych aktywności. Przykładowo: czy jesteśmy skłonni zgodzić się na mniejsze zyski, nie ryzykując utraty zainwestowanych pieniędzy, czy też chcielibyśmy osiągać znacznie większe zyski, ale ryzykując, że część tego, co zainwestowaliśmy, możemy stracić.

Podobnie jak apetyt na jedzenie, także apetyt na ryzyko trudno jest zmierzyć. Jeden z nas powie, że zjadłby konia z kopytami, a inny, że wystarczyłby mu jedynie jogurt. Nikt natomiast nie stwierdzi „zjadłbym 1000 kilokalorii”. Mimo to, skłonność do ryzyka trzeba mierzyć i najlepiej zdawać sobie z niej sprawę, gdy podejmuje się inwestycji. Warto zajrzeć do testów adekwatności oraz broszur związanych z dyrektywą MiFID i spokojnie zastanowić się nad zawartymi w nich pytaniami.

Zróżnicowany apetyt na ryzyko przejawiają także różne instytucje finansowe, w tym też banki i fundusze inwestycyjne, które mają obowiązek swój „apetyt” zmierzyć i ściśle określać politykę zarządzania ryzykiem.


loaderek.gifoverlay.png