Bańka spekulacyjna

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Bańką spekulacyjną określamy bardzo duży i szybki wzrost wartości pewnych aktywów. Mogą to być akcje, towary czy surowce takie jak ropa naftowa, miedź lub złoto, nieruchomości, a nawet dzieła sztuki. Taka właśnie bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości w USA była jedną z przyczyn ostatniego kryzysu.

Jak powstaje bańka spekulacyjna? Gdy przez pewien czas ceny gwałtownie idą w górę i coraz więcej inwestorów kupuje drożejące aktywa, licząc, że oni też na tym zyskają. Bańki spekulacyjne nie mają więc nic wspólnego z rzeczywistą wartością domów, miedzi czy akcji, a powody ich narastania leżą w psychice inwestorów. Nawet bardzo poważni ekonomiści mówią, że przyczyna baniek jest jedna – po prostu chciwość.

Bańki spekulacyjne najpierw rosną, a potem pękają. Ich pęknięcie nie zawsze kończyło się globalnym kryzysem, a część ekonomistów uważała, że rośnięcie i pękanie baniek spekulacyjnych to naturalne zjawisko. Do czasu ostatniego kryzysu, z którego jeden z wniosków jest taki, iż bańkom spekulacyjnym należy zapobiegać. W tym celu w Unii Europejskiej powołano nadzór makroostrożnościowy, którym jest Europejska Rada Ryzyka Systemowego przy Europejskim Banku Centralnym.


loaderek.gifoverlay.png