Karta płatnicza

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Karty płatnicze to najbardziej ogólne określenie wszystkich kart, którymi dokonujemy płatności, obejmujące także karty debetowe i kredytowe.

W polskim rynku kart płatniczych największy udział mają dwie międzynarodowe organizacje rozliczeniowe Visa i MasterCard, które udostępniają bankom swoje systemy płatnicze, dzieląc się z nimi prowizjami od transakcji kartami, płaconymi przez ich akceptantów (czyli sklepy, sprzedawców usług itp.).

Oprócz kart debetowych i kredytowych do rzadziej używanych należą jeszcze karty obciążeniowe (charge) i przedpłacone (pre-paid). Karta charge to rodzaj karty kredytowej, ale powiązanej z rachunkiem rozliczeniowym. Po okresie bezodsetkowym bank sam pobiera z rachunku pieniądze, wyrównując saldo karty.

Na rachunek karty pre-paid trzeba samemu przelać pieniądze, być móc dokonywać transakcji. Karty płatnicze wydają także instytucje, które nie są bankami, na przykład sieci sklepów detalicznych czy stacji benzynowych. Wszystkie karty płatnicze mogą mieć funkcję pozwalającą na płatności zbliżeniowe.


loaderek.gifoverlay.png