Kaucja
Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:
Kaucja to kwota pieniędzy mająca zabezpieczyć ewentualne roszczenia, gdyby jedna ze stron umowy nie wywiązała się z niej albo źle się wywiązała. Po wykonaniu umowy jest zwracana i to różni ją od zaliczki. Jeśli natomiast umowa została źle wykonana, to kaucja albo jej cześć przepada.
Kaucja służy do tego, żeby kupujący mógł pokryć koszty związane z niewykonaną lub źle wykonaną umową. Kaucję stosuje się często przy wynajmowaniu mieszkania. Wpłaca ją najemca, a służy po to, żeby możliwa była naprawa zniszczeń, gdyby takich się dopuścił. Gdyby najemca nie zapłacił czynszu, wynajmujący może także potrącić zaległości z wpłaconej przez niego kaucji. Kaucję stosuje się też często w budownictwie – wykonawca wpłaca ją inwestorowi, żeby zagwarantować, iż umowa zostanie wykonana właściwie, bez usterek i w terminie. W budownictwie kaucję zastępują coraz częściej gwarancje bankowe.
Ponieważ w ostatnich latach dochodziło do wyłudzeń podatku VAT, wprowadzona została kaucja gwarancyjna, polegająca na tym, że część należnego VAT wpłacana jest „z góry” do urzędu skarbowego przez dostawców „towarów wrażliwych”, takich jak pręty stalowe, paliwa czy złoto. Jeśli dostawca takich towarów wpłacił kaucję gwarancyjną do urzędu skarbowego, ich nabywca nie ponosi odpowiedzialności za jego zobowiązania podatkowe. Jeśli nie – urząd skarbowy może ścigać kupującego takie towary za VAT niezapłacony przez dostawcę.