Płynność

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Płynność to zdolność do terminowego regulowania zobowiązań. Z płynnością mamy do czynienia wtedy, kiedy mamy wystarczającą ilość pieniędzy, żeby te zobowiązania spłacić. Jeśli nie zdążyliśmy w terminie spłacić raty kredytu, a wiemy, że otrzymamy wynagrodzenie dopiero za kilka dni, to znaczy, że straciliśmy płynność.

W okresie dekoniunktury w gospodarce, obniżek wynagrodzeń i wzrostu bezrobocia sytuacja utraty płynności zdarza się coraz częściej, zarówno ludziom, jak i firmom. W przypadku firm rosną wtedy zatory płatnicze, a terminy wzajemnych rozliczeń wydłużają się. Utrata płynności nie oznacza, że firma musi upaść. Może porozumieć się z wierzycielami w kwestii wydłużenia terminów płatności i restrukturyzacji długów. Kiedy koniunktura się poprawi, taka firma ma szansę znowu stanąć na nogi. Ważne, żeby utrata płynności, jeśli już wystąpi, nie trwała zbyt długo.

Instytucją, która w żaden sposób nie może sobie pozwolić nawet na najkrótszą utratę płynności, jest bank. Dlatego banki muszą mieć zawsze sporo większy zapas gotówki, niż potrzeba na bieżące wypłaty. Nazywają to „poduszką płynnościową”.


Tagi hasła:

loaderek.gifoverlay.png