Poręczenie wekslowe

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Poręczenie wekslowe (z franc. awal) polega na tym, że jeśli ktoś zaciągnął dług i wystawił weksel jako jego zabezpieczenie, możemy za ten dług poręczyć. Będąc poręczycielem takiego długu, czyli awalistą, odpowiadamy za jego spłatę tak samo, jak osoba, która dług zaciągnęła.

Żeby poręczenie wekslowe było ważne, awalista musi nie tylko podpisać się na wekslu, ale napisać słowo „poręczam”. Poręczyciel może napisać też do jakiej kwoty poręcza weksel. Może być również kilku poręczycieli. Po co to wszystko? Zabezpieczenie długu wekslem jest już uważane za dość dobre. Ale jeśli weksel został poręczony, zabezpieczenie jest jeszcze lepsze. Poręczenie wekslowe uważane jest zaś za znacznie „silniejsze” zabezpieczenie niż poręczenie cywilne. Ten kogo namawiają, żeby został awalistą, musi pamiętać, że jeśli poręcza weksel, to swojego poręczenia nie może pod żadnym pozorem odwołać, nawet jeśli jest to weksel in blanco. Wierzyciel może się do niego zwrócić o zapłatę nawet zanim zwróci się o nią do swojego dłużnika.

W przypadku firm poręczenia wekslowego dokonują również banki. Mają one podobne skutki jak gwarancje bankowe. Zabezpieczają firmę przed ryzykiem handlowym braku zapłaty oraz pozwalają znacznie łatwiej niż w innych przypadkach dochodzić roszczeń. Prowadząc handel, można więc żądać od kontrahenta weksla poręczonego przez jego bank. Gdy kontrahent żąda od nas weksla, a my możemy mieć na nim poręczenie naszego banku, łatwiej nam jest negocjować warunki kontraktu.


loaderek.gifoverlay.png