Recesja
Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:
Recesja to spadek aktywności gospodarczej i obniżenie się wartości towarów i usług wytwarzanych przez gospodarkę. Wzrost gospodarczy jest ujemny, a PKB się kurczy. Kiedy spadek PKB następuje przez dwa kwartały z kolei, mówimy, że wystąpiła „techniczna recesja”.
Przyczyny recesji są bardzo różne. Czasem jej początkiem jest pęknięcie bańki spekulacyjnej, jak to stało się w Japonii na przełomie lat 80. i 90. zeszłego stulecia, po czym kraj ten popadł w wieloletnią recesję. Przyczyną recesji może być też silne zmniejszenie się popytu, wynikające ze zubożenia społeczeństwa, jak to jest obecnie w kilku państwach strefy euro. W czasie recesji produkcja przemysłowa się zmniejsza, rośnie bezrobocie, maleją dochody.
Walka z recesją jest bardzo trudna. Część ekonomistów uważa, że konieczne są wówczas interwencje państwa w gospodarkę, czyli zwiększenie wydatków publicznych, podobnie jak wyglądało to w czasach walki USA z Wielką Depresją. Problem w wielu krajach strefy euro polega na tym, że są one bardzo wysoko zadłużone i nie mogą wygospodarować więcej pieniędzy na wydatki publiczne.