Rezydencja podatkowa
Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:
Rezydencja podatkowa to miejsce, w którym płacimy podatki. Rezydent rozlicza się w kraju swojej rezydencji z podatków od dochodu uzyskanego w tym właśnie kraju, jak też za granicą.
Zgodnie z naszymi przepisami polską rezydencję podatkową ma każdy, kto przebywa w kraju dłużej niż przez 183 dni w roku. Jeśli przebywa mniej, wtedy nie jest rezydentem. Ale jeśli w Polsce ma dochody, musi zapłacić tu podatki. Jeśli przebywa w kraju ponad 183 dni w roku, w Polsce musi zapłacić podatki także od dochodów uzyskanych za granicą.
Po to, by obywatele nie musieli płacić podatków podwójnie, państwa zawierają ze sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Fiskus jednak może domagać się dowodów na to, że faktycznie więcej niż połowę roku przebywaliśmy w innym kraju i tam osiągaliśmy dochody, i że nasz „ośrodek interesów życiowych” jest poza Polską. Analogiczne zasady dotyczą cudzoziemców. Jeśli pracują w Polsce i przebywają tu więcej niż 183 dni w ciągu roku, mają polska rezydencję podatkową i muszą rozliczać się z polskim fiskusem.