Rynki wschodzące
Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:
Rynkami wschodzącymi (ang. emerging markets) nazywamy kraje, które nie osiągnęły jeszcze poziomu gospodarczego najbardziej zaawansowanych gospodarek, takich jak USA, państwa Europy Zachodniej czy Japonia (rynki rozwinięte), a Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w przybliżeniu wynosi od 10000 do 20000 dolarów.
Do rynków wschodzących zaliczamy więc większość państw Ameryki Łacińskiej, Azji, z wyjątkiem Japonii, Rosję, a także kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę. Rynki wschodzące charakteryzuje szybszy wzrost gospodarki niż kraje rozwinięte, a zarazem też szybszy wzrost zamożności społeczeństw. To kraje, które nadrabiają i doganiają najlepiej rozwinięte gospodarki.
W latach 2007-2012 PKB na głowę mieszkańca w krajach zaliczanych do rynków wschodzących wzrósł o 32 proc., gdy w krajach rozwiniętych zaledwie o 8 proc. To powód, dla którego inwestycje na rynkach wschodzących mogą przynosić wyższe zyski niż w państwach wysoko rozwiniętych. To z kolei zachęca inwestorów do lokowania tam kapitału.