Spread

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Spread to znaczy różnica. Może to być różnica pomiędzy ofertą kupna a ofertą sprzedaży na przykład walut, papierów wartościowych, czy towarów. Jeśli na przykład kupujemy euro o jeden grosz taniej niż je sprzedajemy, to zyskujemy jeden grosz. I to jest nasz spread.

Banki, wymieniając waluty z klientami, określają kurs kupna (niższy) i kurs sprzedaży (wyższy). Różnica pomiędzy nimi to spread. Gdy bank udziela klientowi kredytu w obcej walucie, jego wartość przeliczana jest po niższym kursie kupna, zaś w momencie spłaty brany pod uwagę jest wyższy kurs sprzedaży.

Na rynku kapitałowym spread to różnica pomiędzy aktualnymi cenami danej akcji, a instrumentami pochodnymi na te akcje. Na międzynarodowych rynkach obligacji porównuje się między sobą różnice w rentowności różnych papierów o tych samych terminach (na przykład 10-letnich itp.). Za najbezpieczniejsze papiery uważane są obligacje rządowe USA (w dolarach) i Niemiec (w euro). Zwykle do nich porównuje się pozostałe. Te różnice określa się spreadem. Gdy mówi się, że spready polskich obligacji rosną oznacza to, że papiery te tanieją, a więc postrzegane są jako mniej bezpieczne.


loaderek.gifoverlay.png