Start-up

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Start-up to firma, która dopiero powstaje i zaczyna się rozwijać. Nie ma jeszcze historii, także historii kredytowej, i często dopiero poszukuje swojego sposobu na prowadzenie biznesu. Start-upami nie nazywamy najczęściej jednak zwykłych, początkujących firm, ale takie, które powstają z myślą o innowacyjnym biznesie w dziedzinie nowych technologii.

Każda powstająca firma, prócz tego, żeby wymyślić sposób na prowadzenie biznesu, znaleźć niszę, w której mogą pojawić się źródła dochodów, ma jeden największy kłopot – ze zdobyciem kapitału na rozwój. Początkująca firma, która nie ma historii kredytowej to dla banku zbyt duże ryzyko, aby ją finansować. Dlatego start-upy korzystają najczęściej z finansowania przez fundusze venture capital oraz aniołów biznesu.

Według badań z 2015 roku w Polsce działa już około 2400 start-upów, z czego blisko 60 proc. finansuje się wyłącznie ze środków własnych, a co trzeci z nich prowadzi jeden założyciel. Najwięcej tego typu firm – jak łatwo zgadnąć – powstaje w Dolinie Krzemowej, w Kalifornii


loaderek.gifoverlay.png