2016.03.16

Biegiem do wiosny

Początek wiosny to często też początek naszej przygody z bieganiem lub powrót do aktywności fizycznej po zimie. Wiosnę powitamy w tym roku kilkoma biegami w całej Polsce. PKO Bank Polski zaprasza m.in. do Krakowa i do Warszawy. Będziemy biegać, a także pomagać.

Wiosenne imprezy biegowe z PKO Bankiem Polskim

20 marca to pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Jest coraz cieplej, dni robią się dłuższe, świeci słońce, jest zielono. Takie warunki sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bieganie to strzał w dziesiątkę, warto zacząć właśnie teraz!

Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich. Obecnie Marzanna symbolizuje zimę, którą należy „wyprosić”, aby zrobić miejsce wiośnie. W Krakowie od dwunastu lat biegacze, zaraz po utopieniu kukły Marzanny, rozpoczynają rywalizację na trasie półmaratonu. 13. Krakowski Półmaraton Marzanny wystartuje w niedzielę, 20 marca o godz. 11.00 na krakowskich Błoniach. Imprezie będzie towarzyszył bieg na 10 km. Trasa prowadzi Bulwarami Wiślanymi, niedaleko Wawelu, a także urokliwymi zaułkami Starego Miasta. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Biorąc udział w zawodach będzie można pomóc 6-miesięcznej Karolince z Krakowa, która urodziła się z Zespołem Aperta i musi przejść operację naprawczą czaszki oraz zrośniętych paluszków. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Karolinki” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynki. Kartki „biegnę dla Karolinki” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego na stoisku w biurze zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana - Trybuna Zachodnia. Więcej informacji na stronie www.polmaratonmarzanny.pl

Zachęcamy również do udziału w trzecim biegu z cyklu Grand Prix Warszawy 2016, którego sponsorem jest PKO Bank Polski. Bieg pod hasłem „10 km bliżej wiosny” wystartuje w najbliższą sobotę 19 marca o godz. 11.00 na warszawskich Kabatach. Biorąc udział w zawodach, będzie można pomóc 5-letniej Weronice, która urodziła się z zespołem wad wrodzonych. Do jej poprawnego funkcjonowania niezbędny jest specjalistyczny lekki wózek, na który zbierane są środki. Jeśli określona liczba zawodników dotrze do mety z kartką „biegnę dla Weroniki”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zakup wózka dla dziewczynki. Kartki będzie można odbierać w dniu biegu od godz. 9.30 u przedstawicieli PKO Banku Polskiego przy biurze zawodów. Więcej informacji na stronie www.biegi.waw.pl.

W najbliższy weekend 20 marca zapraszamy także do przyłączenia się do akcji charytatywnej „biegnę dla Edyty i Michałka” organizowanej prze Fundację PKO Banku Polskiego podczas XVII Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego „O Puchar Starosty Żywieckiego”. 19-letnia Edyta od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością sprzężoną. Dla poprawy jej funkcjonowania niezbędny jest lekki wózek inwalidzki oraz specjalistyczny sprzęt, na który gromadzone są środki. 1,5-roczny Michałek cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę. Jest mu potrzebny wózek oraz specjalistyczne siedzisko.

Wiosną przygotuj się z nami do biegania! Skorzystaj z cyklu ćwiczeń przygotowywanych przez trenera BiegamBoLubię. Przeczytaj pierwszy odcinek: Jak wzmocnić staw skokowy w minutę.

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Zwyczaje biegaczy w Polsce

Treningi dla biegaczy. Cz.1: jak wzmocnić staw skokowy w minutę

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png