2018.09.06

41. Bieg Lechitów z historią w tle. Półmaratończycy pobiegną Szlakiem Piastowskim dla Damiana

41. Bieg Lechitów odbędzie się w niedzielę 16 września na trasie, którą w 1000 roku Otton III pieszo wędrował z Ostrowa Lednickiego do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski. Zainteresowanie zawodami przerosło oczekiwania organizatorów i sprawiło, że liczbę miejsc zwiększono z 3 do 4 tysięcy. Wielu z nich pobiegnie dla Damiana, który od 7 lat choruje na zapalenie rdzenia kręgowego.

41. Bieg Lechitów zostanie rozegrany na dystansie 21,0975 km. Impreza ma specjalną oprawę, nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Niektórzy biegacze zakładają stroje z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród odbywa się u podnóża katedry, gdzie zwycięzcy zasiadają na tronie, otrzymując królewskie insygnia, a następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką.

Ci, którzy dotrą do mety, nagradzani są medalami z godłem Polski z lat 1919–1927.Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą zresztą niezwykłą kolekcję – tegoroczny krążek będzie już szóstym z serii „Historia Godła Polski”.

– Takiej kolekcji medali biegacze nie znajdą na żadnym innym biegu. Cieszymy się, że poprzez organizację Biegu Lechitów możemy również prowadzić edukację historyczną i przybliżać biegaczom oraz kibicom klimat tamtych czasów – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor 41. Biegu Lechitów. –  Dzięki temu tworzymy wyjątkową imprezę o historycznym charakterze, która odbywa się w miejscach tak ważnych dla polskiej państwowości. Start w Gnieźnie można połączyć z ich zwiedzaniem, bo nasz półmaraton wiedzie Szlakiem Piastowskim.

Biegacze ruszą z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, a następnie pobiegną drogą wojewódzką (dawną drogą krajową numer 5) oraz drogą serwisową drogi ekspresowej S5, by dotrzeć do Gniezna, gdzie przebiegną ulicami Orzeszkowej, Lema, Rzepichy i Jeziorną i dobiegną do mety na Placu Świętego Wojciecha. W pokonaniu dystansu pomogą im cztery punkty odżywcze, które będą znajdować się na trasie co 5 km.

Więcej niż półmaraton

Bieg Lechitów jest organizowany od 1978 r., a od 2004 r. jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. Dzisiaj to zdecydowanie więcej niż zwykł bieg. Zawody cieszą się dużym zainteresowaniem w świecie medycznym, bo mają rangę 21. Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie. Należą też do cyklu 9. Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, składającego się z 14 imprez biegowych.

Zawody znajdują się też w Koronie Polskich Półmaratonów, co dla wielu biegaczy stanowi dodatkowy magnes. Żeby zdobyć „Koronę” wystarczy ukończyć w ciągu kalendarzowego roku 5 półmaratonów z listy 11 imprez, opracowanej przez Polskie Stowarzyszenie Biegów we współpracy z Wojskowym Klubem Biegacza „META” Lubliniec. Ukończenie 10 z nich zapewnia zdobycie „Złotej Korony”.

Organizatorzy włączyli imprezę w obchody 100-lecia polskiej niepodległości, dlatego na plecach oficjalnej koszulki biegu znajdzie się okolicznościowe logo „Niepodległa”. To wierna kopia odręcznego podpisu wykonanego przez Józefa Piłsudskiego.

Wymienione klasyfikacje, konkurencje i aspekty historyczne sprawiły, że zawody wzbudziły wśród biegaczy duże zainteresowanie. Organizatorzy początkowo ustanowili limit miejsc na poziomie 3 tys. uczestników. Ponieważ szybko go osiągnęli, pod koniec maja podjęli decyzję o uruchomieniu dodatkowej puli 1 tys. pakietów startowych.

– Od momentu, gdy zamknęliśmy zapisy z powodu wyczerpania się limitu miejsc, otrzymaliśmy całą masę maili, telefonów i wiadomości od biegaczy, którzy nie zdążyli zapisać się na tegoroczny Bieg Lechitów. Po naradach uznaliśmy, że jesteśmy gotowi przyjąć dodatkowy tysiąc uczestników. Spodziewamy się, że na nasz bieg przyjadą biegacze z całej Polski – mówi Andrzej Krzyścin.

Pobiegną dla Damiana

Podczas 41. Biegu Lechitów zawodnicy mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej na rzecz Damiana. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „Biegnę dla Damiana” i dotrzeć z nią do mety.

21-letni Damian od 7 lat choruje na zapalenie rdzenia kręgowego. Jest sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim. Szansą na poprawę stanu jego zdrowia jest leczenie komórkami macierzystymi. Damian jest podopiecznym Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 

Kartki-identyfikatory akcji „Biegnę dla Damiana” będzie można odbierać u przedstawicieli
PKO Banku Polskiego przy biurze zawodów mieszczącym się w hali sportowej w Gnieźnie na ul. Sobieskiego 20, w sobotę 15 września w godzinach 18.00–21.00 oraz w dniu zawodów od godziny 7.00 do 9.00. 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Dzieci pobiegną dla dzieci. Są jeszcze wolne miejsca w PKO Biegu Charytatywnym Młodych

„To bieg, któremu towarzyszą wspaniałe emocje”. Rozmowa z Sebastianem Chmarą, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Kutnie

loaderek.gifoverlay.png