41. Bieg Piastów – biegaliśmy razem na nartach
Przez tydzień w Szklarskiej Porębie miłośnicy biegania na nartach brali udział w różnych konkurencjach. Nie zabrakło sportowych emocji, pięknej pogody i zapierających dech w piersi widoków.
Do 41. Biegu Piastów zgłosiło się 5561 zawodników z 26 krajów położonych na czterech kontynentach. Zawody na szlakach Gór Izerskich i Karkonoszy rozpoczęły się 25 lutego Rodzinną Dziesiątką i Biegiem Przedszkolaka. W Rodzinnej Dziesiątce pobiegło aż 70 rodzin, a oprócz nich wiele osób wystartowało indywidualnie. W tym roku pobity został rekord frekwencji – do mety dotarło 340 zawodników, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 318. Indywidualnie wygrali Łukasz Bronowicki i Anna Gałek, a wśród rodzin - Haniszewscy.
W niedzielę 26 lutego odbył się Memoriał Stanisława Michonia, znanego trenera narciarskiego i zwycięzcy 1. Biegu Piastów. Zawodom towarzyszyła dziecięca „Wyprawa Polarna Zuchów”. W biegu na dystansie 15 km CT wzięło udział 220 zawodników. W konkurencji mężczyzn wygrał Czech - Dan Slechta. Wśród pań najlepsza znów była Anna Gałek. Wygrała także następnego dnia Nocną Dziesiątkę. W poniedziałek wieczorem 135 zawodników pokonało z latarkami 10-kilometrową trasę ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej. Wśród panów zwyciężył Tomasz Kałużny.
W piątek 3 marca na dystansie 30 km (jedyny bieg techniką dowolną) najlepsi okazali się Dusan Kozisek i Róża Łyjak. Jest to bieg zaliczany do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Wystartowało w nim ponad 400 osób. Tego samego dnia na 9 km klasykiem pobiegło ponad 800 zawodników. Zwyciężyli Maciej Zdziechowski i Emilia Romanowicz.
Tysiące kibiców stawiło się w sobotę, aby dopingować uczestników biegu głównego na 50 km CT. Faworytką wzbudzająca najwięcej zainteresowania kibiców i mediów była Justyna Kowalczyk. Finalnie zdobyła 1. miejsce w kategorii kobiet i 6. open. Na metę dotarła kilka minut za najszybszymi mężczyznami. – Potraktowałam Bieg Piastów poważnie, jak każdy start – mówiła Justyna Kowalczyk. – Trasa była urozmaicona i bardzo wymagająca. Tak naprawdę dopiero dziś poznałam trasy turystyczne w Jakuszycach. Bywam tu regularnie, ale trenuję zawsze na trasach wyczynowych, dyszkach. Mam nadzieję, że jeszcze tu wystartuję. Najlepszy wśród panów okazał się Pavel Ondrasek. Natomiast pierwszym Polakiem na mecie był Daniel Iwanowski.
Ostatniego dnia zawodów, 5 marca, rozegrano biegi na 25 km i 16 km techniką klasyczną (Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów, zasłużonych promotorów narciarstwa biegowego w Karkonoszach i Górach Izerskich). Pierwszy, także zaliczany do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet, zgromadził 1307 biegaczy z 20 krajów. Na mecie trumfował Jakub Psenicka (drugi w sobotę na 50 km). Wśród Polaków najszybciej dystans pokonał 50-letni Piotr Michałek. W gronie pań bezkonkurencyjna okazała się Emilia Romanowicz, 27-letnia zwyciężczyni wielu zawodów w Jakuszycach, zarówno zimowych, jak i Letniego Biegu Piastów na dystansie półmaratonu.
Na 16 km pobiegło w niedzielę 522 zawodników. Najlepszy był Krzysztof Małkiński, stały bywalec jakuszyckich tras. W konkurencji pań wygrała 18-letnia Klaudia Kołodziej, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.
Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego jest międzynarodową imprezą, która odbywa się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie od 1976 r. Jest to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w tej części Europy, narciarski bieg masowy. Od 1995 r. zaliczany jest do europejskiej ligi biegów długodystansowych Euroloppet, a od 2008 r. do światowej ligi biegów narciarskich Worldloppet.
Podczas zawodów w ostatni weekend, Julian Gozdowski, honorowy prezes Stowarzyszenia "Bieg Piastów", inicjator i komandor Biegu Piastów, otrzymał za swoje zasługi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 1976 r. zorganizował pierwszą edycję biegu, który wkrótce przekształcił się w prestiżową międzynarodową imprezę narciarską.
Od 2011 r. sponsorem Biegu Piastów jest PKO Bank Polski. Bank od kilku lat realizuje autorski program „PKO Bank Polski Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w Polsce. Już teraz zapraszamy na letnią edycję Biegu Piastów, która w tym roku odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia.
Więcej informacji o Biegu Piastów znajduje się na oficjalnej stronie imprezy.
Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Mróz nie zatrzymał biegaczy w Gdyni
Nocne bieganie w Lublinie z PKO Bankiem Polskim
Pliki do pobrania
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.