2018.10.29

Bieg Niepodległości pełen atrakcji. W Warszawie, Gdyni i Rzeszowie szykują się wyjątkowe zawody

Gwiazdy lekkoatletyki, pieśni patriotyczne, grupy rekonstrukcyjne, konkursy dla kibiców i wyjątkowe medale. Tegoroczne Biegi Niepodległości będą wyjątkowe! W związku z setną rocznicą historycznego wydarzenia organizatorzy zawodów w Warszawie, Gdyni i Rzeszowie przygotowali dla biegaczy i kibiców mnóstwo atrakcji. Zawodnicy wszystkich biegów wystartują w białych i czerwonych koszulkach tworząc ogromną, żywą flagę Polski.

Gwiazdy lekkoatletyki i postać Piłsudskiego w Warszawie

Informowaliśmy już o rekordowej frekwencji 30. Biegu Niepodległości w Warszawie, gdzie po czterech dniach zapisów wyczerpał się limit 20 tys. pakietów startowych. Zawodnicy, którzy 11 listopada pobiegną ulicami stolicy, ale też kibice, nie będą żałować. Przeżyją wyjątkową imprezę w towarzystwie znanych osobistości świata sportu.

Swój start w zawodach zapowiedziały gwiazdy lekkoatletyki, które pobiegną w ramach reprezentacji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Będą to m.in. Henryk Szost, Mariusz Giżyński, Piotr Małachowski, Katarzyna Kowalska, Adam Nowicki, Błażej Brzeziński, Izabela Trzaskalska i Angelika Cichocka – wymienia Karol Adamaszek, kierownik działu marketingu i organizacji imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Nie zabraknie atrakcji, nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na miejscu odbędzie się koncert pieśni niepodległościowych, które wykona profesjonalna śpiewaczka Izabela Białek. Teksty piosenek będziemy wyświetlać na ekranach, żeby jak najwięcej ludzi dołączyło do wspólnego śpiewania. Po raz kolejny zorganizujemy też pokaz rekonstrukcyjny, czyli członków Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” w mundurach wojskowych – zapowiada Karol Adamaszek.

To nie koniec niespodzianek. – Podczas imprezy pojawi się też Józef Piłsudski. Mamy też plan, żeby zorganizować premierę zwiastuna filmu „Kurier” o Janie Nowaku-Jeziorańskim, na który wspólnie z dystrybutorem będziemy zapraszać biegaczy do kin – dodaje.

W programie znajdzie się specjalna atrakcja dla najmłodszych biegaczy, dzieci z roczników 2004-2008. Będą one mogły pobiec w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Limit uczestników w tej rywalizacji organizatorzy ustanowili na 1000 osób. – Ten bieg organizujemy po raz pierwszy, a na tę chwilę mamy do niego ponad 500 zgłoszeń – wyjawia Adamaszek.

Bieg Niepodległości jest ostatnim i zarazem największym biegiem z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, w skład której wchodzą też Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego.

Zawodnicy wybiorą najlepszych gdyńskich kibiców

W Gdyni Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim zamknie cykl Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. Podczas zawodów odbędzie się wyjątkowy konkurs dla kibiców.

Po raz trzeci w historii cyklu zorganizujemy zmagania gdyńskich szkół podstawowych oraz szkół średnich o tytuł „Mistrza Kibicowania”. Dziesięć placówek otrzyma swoje stanowiska na ulicy Świętojańskiej. Zadaniem każdej z nich jest gorący doping oraz zagrzewanie do walki uczestników Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – zapowiada dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

O tym, która ze szkół zrobi to najlepiej, zadecydują uczestnicy biegu na 10 km wypełniając ankietę dostępną w Profilu Zawodnika od 11 do 25 listopada br. Na konto zwycięskiej szkoły trafi kwota 2 tys. zł na zakup sprzętu sportowego. Za drugie miejsce 1,5 tys. zł, 1 tys. zł za miejsce trzecie. Pozostałe szkoły (4-10) otrzymają po 500 zł. Wyniki zostaną ogłoszone 26 listopada – dodaje Łucyk.

Impreza biegowa jest jednym z kluczowych elementów gdyńskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ale nie jedynym.

– Będzie też Wielka Parada Niepodległości, która wystartuje punktualnie o godzinie 12.00. Dodatkowo, od 10.00 do 14.00 w dwóch lokalizacjach (InxoBox oraz Konsulat Kultury) prowadzone będą aktywności dla całych rodzin, m.in. warsztaty z tworzenia kokard narodowych, koncert pieśni patriotycznych, nauka tańca, spacery historyczne oraz wiele innych atrakcji. Po zakończeniu biegu uczestnicy będą mogli udać się do Szkoły Muzycznej, gdzie odbędzie się kolejny koncert „Muzyczna dla Niepodległej” – podkreśla Marek Łucyk.

Zachwycające medale w Rzeszowie

W stolicy Podkarpacia Bieg Niepodległości odbędzie się w ramach cyklu PKO Rzeszów Biega. Należą do niego również PKO Maraton Rzeszowski i PKO Półmaraton Rzeszowski. 

– Startujemy o 11.11, czyli o symbolicznej godzinie. Start poprzedzi odśpiewanie hymnu Polski. Wszyscy uczestnicy będą ubrani w białe lub czerwone koszulki, dzięki czemu na starcie stworzą żywą flagę Polski. Będzie też coś specjalnego, czyli bieg z flagą. Na samym końcu, za wszystkimi biegaczami, ruszy ekipa z wielką 25-metrową flagą, która będzie nam towarzyszyć przez cały dystans 10 km– zaznacza Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega.

Uwagę przykuwają przepiękne medale, które na mecie otrzymają uczestnicy 6. PKO Biegu Niepodległości. Znajdują się na nich granice państwa polskiego z 1918 r., które zostały zestawione z obecnymi, a także biało-czerwona flaga. – Muszę przyznać, że medale są naprawdę unikatowe i wszystkim bardzo się podobają – ocenia Wierzbicki.

 

Marek Wiśniewski

„biegnę dla…” podczas biegów niepodległości

Zapraszamy do przyłączenia się do akcji charytatywnych towarzyszących biegom. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla…” i dotrzeć z nią do mety, a Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczy zaangażowanie zawodników na darowiznę na rzecz potrzebujących.

 

Gdynia – „biegnę dla Artura”

Podczas Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim w Gdyni zawodnicy będą mogli włączyć się w charytatywną akcję biegową na rzecz 41-letniego Artura. Choruje on na glejaka mózgu IV stopnia. Szansą jest specjalistyczne leczenie – terapia celowana – w Niemczech. Pan Artur jest podopiecznym Fundacji „Avalon”.

Rzeszów – „biegnę dla Michała” 

Pobiegniemy na rzecz 10-letni Michała, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Porusza się na wózku inwalidzkim. Szansą dla chłopca na lepsze funkcjonowanie jest specjalistyczna operacja podwichniętego stawu biodrowego. Michał jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Warszawa – „biegnę dla Zosi”

Podczas 30. Biegu Niepodległości pobiegniemy dla 6-letniej Zosi, która od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Szansą na poprawę stanu zdrowia jest specjalistyczna operacja selektywnej rizotomii kręgosłupa (SDR) w USA. Zosia jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Czytaj także:

Ostatnia w tym roku edycja „Mili na start”. W Lublinie pobiegną dla dwuletniego Bartusia

Alfabet biegacza – S jak szybkość

Alfabet biegacza – T jak trucht

Pliki do pobrania