Biegacze pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 r., godzina 17.00. Padają strzały. Rozpoczyna się Powstanie Warszawskie. To były 63 dni walki o wolność, które do historii przeszły jako akt niezwykłego heroizmu. 28 lipca odbędzie się 28. Bieg Powstania Warszawskiego, w którym 12 tys. uczestników odda hołd bohaterom tych wydarzeń.
Powstanie Warszawskie było największym zrywem militarnym II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r., po latach niemieckiej okupacji, warszawiacy chwycili za broń, żeby walczyć o niepodległość. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Jego wybuch oznaczał ujawnienie się struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Celem walki była niepodległa Polska.
Po 63 dniach zaciętych walk, wobec olbrzymiej przewagi Niemców, wyczerpania amunicji i żywności, Powstanie Warszawskie upadło. Akt kapitulacji podpisano 3 października. W efekcie zrywu śmierć poniosło od 150 do 200 tys. cywilów. Większość tych, którym udało się ujść z życiem, została deportowana przez Niemców do obozów koncentracyjnych i obozów pracy.
W trakcie walk zniszczono większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Zdewastowano setki bezcennych zabytków i obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Zrujnowano całe Stare Miasto, biblioteki, a także muzea i archiwa. Ich zawartość spalono lub wywieziono do III Rzeszy.
Powstanie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Stanowi symbol męstwa i niezłomnej walki o wolność. Warszawiacy pokazali całemu światu, że o niepodległość potrafią bić się do ostatniej kropli krwi. Należy im się za to pamięć i szacunek.
12 tys. biegaczy uczci pamięć Powstańców
Bieg Powstania Warszawskiego to wyjątkowa impreza, która powstała, żeby uczcić rocznicę wydarzeń z 1944 r. To jedna z najpopularniejszych i największych imprez sportowych, organizowanych na terenie stolicy. 28 lipca odbędzie się 28. edycja zawodów, należących do cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”.
Wieczorna oprawa, historyczna trasa, znicze, powstańcze piosenki i opaski ze znakiem Polski Walczącej idealnie wpisują się w coroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego, które mają tak duże znaczenie – nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale i wszystkich Polaków.
W tym roku biegacze do wyboru będą mieli dwa dystanse – 5 lub 10 km. Start zaplanowano w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny, a metę z drugiej strony toru – na ul. Idzikowskiego. Organizatorzy przewidzieli pulę 12 tys. pakietów startowych, które rozeszły się w błyskawicznym tempie. Dla porównania w zeszłorocznym biegu wzięło udział w sumie 9698 biegaczy i biegaczek.
Spotkania z kombatantami, rekonstrukcje i spacer kanałami
Aby podtrzymać historyczny charakter biegu, organizatorzy podjęli współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego, Związkiem Powstańców Warszawskich i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Przewidzieli też wiele atrakcji dla uczestników i kibiców. Jednym z nich jest spotkanie z kombatantami – uczestnikami Powstania Warszawskiego. Inne to rekonstrukcje historyczne, przygotowane przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław.
Zwiedzający będą schodzić do kanału pod opieką pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji włazem przy ulicy Karowej, przed Hotelem Bristol. Będą mogli zobaczyć fragment podziemnego labiryntu, którego korytarze służyły Powstańcom jako drogi łączności, ewakuacji i do przeprowadzania akcji bojowych.
Organizatorzy przewidzieli dla biegaczy 63 jednoosobowe vouchery, uprawniające do wejścia do kanałów przy ulicy Karowej. Nawiązali w ten sposób do liczby dni Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie kanału zaplanowano dla dwóch grup, w sobotę i niedzielę – 4 i 5 sierpnia.
Marek Wiśniewski
Czytaj także:
Pamiętamy o 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ogłaszamy ogólnopolski konkurs
28. Bieg Powstania Warszawskiego z nową trasą. Impreza nie zatraci ducha historii
Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.