2018.07.20

Biegacze pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r., godzina 17.00. Padają strzały. Rozpoczyna się Powstanie Warszawskie. To były 63 dni walki o wolność, które do historii przeszły jako akt niezwykłego heroizmu. 28 lipca odbędzie się 28. Bieg Powstania Warszawskiego, w którym 12 tys. uczestników odda hołd bohaterom tych wydarzeń.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem militarnym II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r., po latach niemieckiej okupacji, warszawiacy chwycili za broń, żeby walczyć o niepodległość. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Jego wybuch oznaczał ujawnienie się struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Celem walki była niepodległa Polska.

Po 63 dniach zaciętych walk, wobec olbrzymiej przewagi Niemców, wyczerpania amunicji i żywności, Powstanie Warszawskie upadło. Akt kapitulacji podpisano 3 października. W efekcie zrywu śmierć poniosło od 150 do 200 tys. cywilów. Większość tych, którym udało się ujść z życiem, została deportowana przez Niemców do obozów koncentracyjnych i obozów pracy.

W trakcie walk zniszczono większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Zdewastowano setki bezcennych zabytków i obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Zrujnowano całe Stare Miasto, biblioteki, a także muzea i archiwa. Ich zawartość spalono lub wywieziono do III Rzeszy.

Powstanie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Stanowi symbol męstwa i niezłomnej walki o wolność. Warszawiacy pokazali całemu światu, że o niepodległość potrafią bić się do ostatniej kropli krwi. Należy im się za to pamięć i szacunek.

12 tys. biegaczy uczci pamięć Powstańców

Bieg Powstania Warszawskiego to wyjątkowa impreza, która powstała, żeby uczcić rocznicę wydarzeń z 1944 r. To jedna z najpopularniejszych i największych imprez sportowych, organizowanych na terenie stolicy. 28 lipca odbędzie się 28. edycja zawodów, należących do cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”.

Wieczorna oprawa, historyczna trasa, znicze, powstańcze piosenki i opaski ze znakiem Polski Walczącej idealnie wpisują się w coroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego, które mają tak duże znaczenie – nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale i wszystkich Polaków.

W tym roku biegacze do wyboru będą mieli dwa dystanse – 5 lub 10 km. Start zaplanowano w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny, a metę z drugiej strony toru – na ul. Idzikowskiego. Organizatorzy przewidzieli pulę 12 tys. pakietów startowych, które rozeszły się w błyskawicznym tempie. Dla porównania w zeszłorocznym biegu wzięło udział w sumie 9698 biegaczy i biegaczek.

Spotkania z kombatantami, rekonstrukcje i spacer kanałami

Aby podtrzymać historyczny charakter biegu, organizatorzy podjęli współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego, Związkiem Powstańców Warszawskich i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Przewidzieli też wiele atrakcji dla uczestników i kibiców. Jednym z nich jest spotkanie z kombatantami – uczestnikami Powstania Warszawskiego. Inne to rekonstrukcje historyczne, przygotowane przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław.

Zwiedzający będą schodzić do kanału pod opieką pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji włazem przy ulicy Karowej, przed Hotelem Bristol. Będą mogli zobaczyć fragment podziemnego labiryntu, którego korytarze służyły Powstańcom jako drogi łączności, ewakuacji i do przeprowadzania akcji bojowych.

Organizatorzy przewidzieli dla biegaczy 63 jednoosobowe vouchery, uprawniające do wejścia do kanałów przy ulicy Karowej. Nawiązali w ten sposób do liczby dni Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie kanału zaplanowano dla dwóch grup, w sobotę i niedzielę – 4 i 5 sierpnia.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Pamiętamy o 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ogłaszamy ogólnopolski konkurs

28. Bieg Powstania Warszawskiego z nową trasą. Impreza nie zatraci ducha historii

Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego

loaderek.gifoverlay.png