2018.11.06

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

„Bieg Niepodległości w Gdyni zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem, bo nasi mieszkańcy kochają bieganie. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony przypominamy historię, a z drugiej promujemy aktywność fizyczną” – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.


Fot. gdyniasport.pl

Przed rokiem w Biegu Niepodległości wzięło udział blisko 5 tys. osób. Jakiej frekwencji spodziewacie się w tym roku?

Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu: Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim to nie tylko bieg główny, ale także starty dzieci, młodzieży oraz marsze nordic walking. Już dzisiaj na listach startowych widnieje ponad 7500 nazwisk, a przecież rejestracja ciągle jest otwarta i odbywa się w naszym punkcie w Centrum Riviera. W samym biegu głównym w tej chwili zarejestrowanych jest już przeszło 5 tys. uczestników.

Jak wygląda wzrost frekwencji w Biegu Niepodległości na przestrzeni ostatnich lat?

Bieg Niepodległości jest wyjątkowym startem w całym naszym biegowym cyklu. Od lat tysiące mieszkańców Pomorza spędza ten dzień w stroju sportowym. Nie inaczej będziemy tym razem. Trzy lata temu w naszej imprezie wzięło udział 6656 uczestników, co jest biegowym rekordem frekwencji w województwie.

Dlaczego zależy Wam, żeby poprzez szeroką ofertę biegową zawodów dosłownie każdemu umożliwić świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo?

Gdynia od wielu lat jest miejscem spotkań miłośników biegania, chcących uczcić jedno z najważniejszych świąt narodowych w radosny i sportowy sposób. Dzięki temu łączymy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony przypominamy historię, a z drugiej promujemy aktywność fizyczną. Podczas startu tworzymy też największą żywą flagę w północnej Polsce. Ten widok zapada w pamięć i raduje oczy oraz duszę.

W Gdyni Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim zamknie cykl Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. Co w największym stopniu decyduje o popularności tego cyklu?

Startując w Gdyni do dyspozycji mamy jedne z najpiękniejszych tras biegowych w kraju. Biegniemy bulwarem wzdłuż morza, przez reprezentacyjne ulice, industrialny port, mamy podbiegi niczym w górach i proste odcinki, na których można osiągać świetne czasy. Zawodnicy wiedzą, że przykładamy szczególną wagę do ich bezpieczeństwa. Mamy także świetnych mieszkańców, którzy czekają na trasie i dopingują uczestników. Czego chcieć więcej?

Jaki wymiar ma dla państwa współpraca z PKO Bankiem Polskim?

PKO Bank Polski, podobnie jak i Gdynia, w naszym kraju jednoznacznie kojarzy się z bieganiem. Nasza współpraca pozwala nam na wzniesienie imprezy na najwyższy poziom organizacyjny.

Jak dużym zainteresowaniem cieszą się akcje charytatywne towarzyszące biegom?

Nasi uczestnicy nie raz udowadniali, że działania charytatywne nie są im obce. Bywało już tak, że w punkcie odbioru brakowało nam kartek, pozwalających dołączyć do akcji, gdyż rozeszły się szybciej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Wierzymy, że z tegoroczną akcją „biegnę dla Artura” będzie podobnie. I że dzięki zaangażowaniu zawodników Fundacja PKO Banku Polskiego będzie mogła przekazać środki na leczenie Artura.

Jakie macie plany lub pomysły na dalsze rozwijanie Biegu Niepodległości i całego cyklu Grand Prix Gdyni?

Mamy kilka ciekawych pomysłów, ale nie możemy ich jeszcze zdradzić. W planach jest nowa, ciekawa trasa. Jedno jest pewne – uczestnicy przyszłorocznego cyklu nie będą zawiedzeni. Czekają na nich niespodzianki!

Rozmawiał Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Rekordowy 30. Bieg Niepodległości w Warszawie. „To będzie największy bieg uliczny w historii stolicy”

Mila na start – drużyna „Lubelskiego Biegacza” zdominowała ostatnią edycję

Wyjątkowy Bieg Niepodległości i rekordowe zainteresowanie

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej