2019.04.11

Podwójny jubileusz w 12. PKO Poznań Półmaratonie. „Zawody zapowiadają się wyjątkowo!”

Tegoroczna edycja PKO Poznań Półmaratonu zapowiada się wyjątkowo. Zawody upamiętnią dwa wspaniałe jubileusze - 100-lecie założenia PKO Banku Polskiego oraz 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Na medalu, który na mecie otrzyma każdy uczestnik zawodów, znaleźliśmy miejsce na symboliczne uhonorowanie obu rocznic- mówi Monika Prendke, rzecznik prasowy 12. PKO Poznań Półmaratonu z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Polscy czołowi biegacze

O wyjątkowym biegu, który odbędzie się 14 kwietnia, rozmawia z organizatorką, Marek Wiśniewski.

W rekordowej edycji Poznań Półmaratonu pobiegło prawie 11,5 tys. osób. Jakiej frekwencji spodziewacie się w 12. PKO Poznań Półmaratonie, który odbędzie się 14 kwietnia?

Spodziewamy się ciut mniejszej frekwencji. Na liście startowej mamy ponad 10600 uczestników, ale zapisy będą trwały aż do 13 kwietnia, czyli do dnia poprzedzającego półmaraton. Chyba, że zainteresowanie jednak przerośnie nasze oczekiwania i już wcześniej wyczerpie się limit uczestników, który wyznaczyliśmy w tym roku na 12 tysięcy.

W tym roku zawodom towarzyszyć będzie sporo akcentów związanych ze 100-leciem powstania Uniwersytetu Poznańskiego, a także 100-leciem PKO Banku Polskiego. W jaki sposób zamierzacie uczcić te dwa jubileusze?

Tegoroczna edycja PKO Poznań Półmaratonu zapowiada się wyjątkowo. Na medalu, który na mecie otrzyma każdy uczestnik zawodów, znaleźliśmy miejsce na symboliczne uhonorowanie obu rocznic. Tegoroczny krążek na kolorowej szarfie będzie upamiętniał zarówno 100-lecie założenia PKO Banku Polskiego, jak i 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Oprócz tego, na całej trasie biegu uczestnikom towarzyszyć będą grupy rekonstrukcyjne, które podzielimy na dekady, przedstawiające historię Uniwersytetu Poznańskiego oraz historię Wielkopolski. Kolejną nowością będą biegi dla dzieci i młodzieży, które odbędą się dzień wcześniej przy okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Maluchy pobiegną na dystansie 200 m, a dzieci do 14. roku życia na dystansie 1200 m. DBędą finiszowały na tej samej mecie, na którą dzień później wbiegać będą uczestnicy półmaratonu.

Oficjalnie ogłosiliście, że w 12. PKO Poznań Półmaratonie wezmą udział czołowi polscy biegacze Artur Kozłowski i Szymon Kulka, który przed rokiem wygrał te zawody. Czy poza nimi w stawce pojawią się jeszcze inne znane nazwiska?

Oprócz Artura Kozłowskiego i Szymona Kulki w zawodach pobiec ma Krystian Zalewski – objawienie tego sezonu. Niespełna dwa tygodnie temu debiutował w półmaratonie w Gdyni i zajął tam drugie miejsce z bardzo dobrym czasem 1:02:34. W tej chwili znajduje się na obozie przygotowawczym w Kenii i deklaruje, że chciałby poprawić swój wynik. Bardzo nas to cieszy, bo rekord trasy półmaratonu poznańskiego wynosi 01:02:00. Wierzymy, że nie tylko Krystian Zalewski, ale i cała grupa Polaków mocno powalczy z zawodnikami z Kenii, Etiopii, Białorusi i Ukrainy.

Obecny rekord trasy od 2012 r. wynosi 01:02:00 i należy do Kenijczyka Kipty Salomona. Krystian Zalewski otwarcie zapowiada, że zamierza pobić nowy rekord zawodów. Artur Kozłowski również chce powalczyć o rekord życiowy. Wszystko to sprawia, że rywalizacja sportowa podczas 12. PKO Poznań Półmaratonu zapowiada się wyjątkowo ciekawie i emocjonująco.

Tak. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak to będzie wyglądało i jaka będzie dyspozycja dnia czołowych zawodników. Mamy nadzieję, że kibice będą świadkami pasjonującej walki o pierwsze lub najważniejsze stopnie podium. Wszystko zweryfikuje 14 kwietnia - dyspozycja dnia i warunki pogodowe.

Po raz pierwszy od wielu lat nie zmodyfikowaliście trasy uznając, że ta ubiegłoroczna była optymalna i przyjazna dla biegaczy. Dlaczego jest taka dobra i jakie są jej największe atuty?

Trasa w bardzo dużym stopniu prowadzi prostymi odcinkami. Nie ma wielu zakrętów, na których biegacze muszą zwalniać. Tojej największy atut. Musimy jednak pamiętać, że Poznań nie jest tak płaskim miastem jak np. Berlin i w pewnym momencie robi się trochę pod górkę. Dotyczy to jednak tylko końcowej części zawodów. Wielu biegaczy np. Szymon Kulka zna tę trasę i może odpowiednio przygotować taktykę na ten bieg. Myślę, że jest to dla nich spore ułatwienie.

W trakcie imprezy będzie można spotkać Ambasadora programu biegowego „PKO Biegajmy Razem” Sebastiana Chmarę. Jaka będzie jego rola?

Sebastian Chmara bardzo często jest obecny podczas biegowych wydarzeń w Poznaniu. Zaangażuje się przede wszystkim w miasteczku lekkoatletycznym PKO Banku Polskiego, w którym na kibiców czeka dużo sportowych niespodzianek. Zadba o to, żeby dzieciaki nie nudziły się podczas tych 2-3 godzin, kiedy ich rodzice będą rywalizować na trasie. Będzie witał zawodników, wręczał im medale oraz pełnił rolę eksperta w naszym studiu w Telewizji WTK, w której zaprezentujemy transmisję na żywo z zawodów. Sebastian Chmara bardzo dobrze zna się na sporcie i świetnie opisuje zawodników, ich sylwetki oraz aktualne pozycje w stawce.

Zawodnicy startujący w 12. PKO Poznań Półmaratonie będą mogli przyłączyć się do akcji charytatywnej na rzecz Janusza chorującego na nowotwór. Jakim zainteresowaniem cieszą się akcje Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnę dla…” podczas zawodów w Poznaniu?

Akcje charytatywne „biegnę dla…” cieszą się u nas bardzo dużym zainteresowaniem. Jeszcze zanim ogłosiliśmy beneficjenta tegorocznej akcji, spływały do nas zapytania od zawodników, dla kogo w tym roku biegniemy. Akcje Fundacji PKO Banku Polskiego utrwaliły się w pamięci wielu poznaniaków. Z tego, co się orientuję, odbywają się w każdym biegu, sponsorowanym przez PKO Bank Polski. Dzisiaj nikogo nie trzeba już przekonywać, że warto pomagać i tłumaczyć, jak to robić, bo wszyscy doskonale to wiedzą. Co więcej, sami szukają informacji, dla kogo będą mogli pobiec w danych zawodach.

Rozmawiał Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Ukrainiec i Kenijka najlepsi w 12. PKO Półmaratonie Rzeszowskim. Tysiąc osób pobiegło dla Artura

Ćwicz się w regularnych płatnościach

„Sukcesy biegów w Rzeszowie nie byłyby możliwe bez przyjaciół z PKO Banku Polskiego”

loaderek.gifoverlay.png