2018.05.16

Rekordowy 6. PKO Białystok Półmaraton. Stolica Podlasia może być dumna

W Białymstoku dali czadu! Ponad 6000 biegaczy z 20 krajów, nowy rekord trasy i dziesiątki tysięcy rozemocjonowanych kibiców. Szósta edycja PKO Białystok Półmaratonu okazała się rekordowa pod każdym względem.

Cały świat biega w Białymstoku

Największa impreza biegowa we wschodniej Polsce rośnie w siłę i z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowa. W pierwszej edycji wystartowało ok. 600 osób. Teraz, we wszystkich biegach organizowanych w ramach imprezy, wzięło udział ok. 6000 zawodników.

Nowy rekord frekwencji najlepiej pokazuje, że białostoczanie darzą bieganie coraz większą miłością. Zresztą, nie chodzi tylko o zawodników z Podlasia, bo niedzielne zawody miały prawdziwie międzynarodowy charakter. Wystartowali w nich biegacze z 20 krajów, nawet tak odległych jak Japonia, Tanzania, Kenia, Bahrajn czy USA.

–  W Białymstoku jest dziś cały świat. Ludzie chcą tu przyjeżdżać, bo biegi w tym mieście bardzo im się podobają. Nasz półmaraton został oceniony jako jeden z najlepszych w Polsce. Teraz chcemy ten wysoki poziom utrzymać – podkreślał Grzegorz Kuczyński, organizator 6. PKO Białystok Półmaratonu. 

Kenijski specjalista od rekordów nie zawiódł

Podobnie jak rok temu, PKO Białystok Półmaraton odbywał się w wymagających warunkach – męczącym słońcu i przy wysokiej temperaturze. Ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla zawodników cztery punkty z napojami oraz kurtyny wodne. 

– Ten bieg świetnie się rozwija. A organizatorzy reagują na bieżąco. Nie zapowiadali kurtyn wodnych przed biegiem, tymczasem doliczyłem się bodaj siedmiu na trasie. Przy niedzielnym upale był to strzał w dziesiątkę – mówił Agam Szymański z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego. 

Tysiące biegaczy wystartowało sprzed Pałacu Branickich, po raz pierwszy w historii przebiegło Aleją Piłsudskiego, cieszyło się przyrodą w niezwykle malowniczym Zwierzyńcu, po czym zbiegło z górki ulicą Świętojańską, aż w końcu, po 21 km, dotarło do upragnionej mety na Rynku Kościuszki. Tam czekał na nich specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami. 

Niedzielny półmaraton ukończyło 3211 biegaczy. Zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo, który trasę 6. PKO Białystok Półmaratonu pokonał w czasie 01:05:02. Ustanowił w ten sposób nowy rekord trasy, poprawiając o dwie sekundy wynik swojego rodaka, Harona Sirmy z 2014 r. Na podium stanęli także Kenijczyk Nelson Kipkogei (01:06:41) oraz reprezentujący Bahrajn Joseph Mutwanthei, który uzyskał czas 01:07:09. Najlepszy z Polaków, Emil Dobrowolski, dobiegł do mety z wyniki 01:08:18. 

Międzynarodowy wymiar miała też rywalizacja kobiet. Jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:50 zameldowała się Węgierka Zita Kácser. Na drugim miejscu dobiegła Anna Gosk, której zajęło to 01:20:09. Z kolei trzecie miejsce zajęła Ukrainka Tetyana Vernygor, która dotarła do mety w czasie 01:21:58. 

Całe miasto kibicowało swoim biegaczom

Wzdłuż trasy biegaczy wspierały tłumy kibiców – ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Dzięki współpracy z Festiwalem Up To Date na trasie rozlokowano też punkty, w których biegaczy do większego wysiłku zagrzewała muzyka. 

Fantastyczna atmosfera i żywiołowi kibice ponieśli też zawodników Podlasia Białystok, którzy w niedzielny poranek triumfowali w biegu towarzyszącym City Run na 5 km. W rywalizacji mężczyzn wygrał Damian Roszko, który trasę pokonał w niecały kwadrans (00:14:44). Wśród kobiet najlepsza z czasem 00:17:01 okazała się Katarzyna Rutkowska, która niedawno po raz trzeci z rzędu została mistrzynią Polski w biegu na 10 km. Co ciekawe, Rutkowska i Roszko zaliczyli właśnie „biegowy hat-trick” – zwycięstwa w biegu City Run odnieśli trzeci rok z rzędu. 

Pobiegli dla rocznej Agatki i 22-letniej Bogusi 

Blisko 350 zawodników 6. PKO Białystok Półmaratonu wzięło udział w charytatywnej akcji PKO Banku Polskiego i wystartowało z przypiętymi do koszulek kartkami: biegnę dla Agatki i Bogusi”. Agatka, która ma roczek, urodziła się ze złożoną wadą serca. Przeszła operację, a na jej dalsze leczenie potrzebne są spore środki i specjalistyczny sprzęt. Z kolei 22-letnia Bogusia urodziła się z artrogrypozą czyli wrodzoną sztywnością stawów, która zaatakowała kończyny górne i dolne. Szansą na normalne funkcjonowanie jest droga operacja w USA.

Dzięki zaangażowaniu biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na dalsze leczenie Agatki i Bogusi. 

W ramach półmaratonu zmierzyły się ze sobą drużyny PKO Banku Polskiego i PZU. Zwyciężył zespół Banku z łącznym wynikiem 35 godzin w stosunku do 42 godzin zanotowanych przez rywali. Do wyniku liczone były czasy 21 zawodników z każdej drużyny. 

Wyniki: 

PKO Białystok Półmaraton – klasyfikacja mężczyzn 

1. Hillary Kiptum Kimaiyo – 01:05:02

2. Nelson Kipkogei Cherutich – 01:06:41

3. Joseph Mumo Mutwanthei – 01:07:09

4. Emil Dobrowolski – 01:08:18

5. Dawid Kubiec – 01:08:42 

PKO Białystok Półmaraton – klasyfikacja kobiet 

1. Zita Kacser – 01:16:50

2. Anna Gosk – 01:20:09

3. Tetyana Vernygor – 01:21:58

4. Anna Łapińska – 01:22:25

5. Angelika Anna Manczuk – 01:23:49 

City Run 5 km – klasyfikacja mężczyzn 

1. Damian Roszko – 00:14:44

2. Kamil Jastrzębski – 00:14:50

3. Florian Pyszel – 00:15:18

4. Damian Świerdzewski – 00:15:21

5. Łukasz Parszczyński – 00:16:15 

City Run 5 km – klasyfikacja kobiet 

1. Katarzyna Rutkowska – 00:17:01

2. Izabela Parszczyńska – 00:18:00

3. Paula Kopciewska – 00:18:03

4. Beata Lupa – 00:18:10

5. Julita Kropiewnicka – 00:19:04 

Marek Wiśniewski

Czytaj także: 

Biegowe starcie w 6. PKO Białystok Półmaratonie

Zaskakujący finisz i ładny gest zwycięzców Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim w Gdyni 

Upalny początek Triady 

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.02

   Biegajmy mądrze #3: Jak biegać w ciemności?

   Wieczorne lub nocne treningi mają niesamowity klimat i mogą dostarczyć dużo przyjemności. Pozwalają podziwiać widok rozświetlonego miasta, cieszyć się ciszą i spokojem albo zachwycać pięknem gwieździstego nieba. Biegając w ciemnościach, musimy jednak w szczególny sposób zadbać o własne bezpieczeństwo.

   więcej
  Pokaż więcej