2018.05.16

Rekordowy 6. PKO Białystok Półmaraton. Stolica Podlasia może być dumna

W Białymstoku dali czadu! Ponad 6000 biegaczy z 20 krajów, nowy rekord trasy i dziesiątki tysięcy rozemocjonowanych kibiców. Szósta edycja PKO Białystok Półmaratonu okazała się rekordowa pod każdym względem.

Cały świat biega w Białymstoku

Największa impreza biegowa we wschodniej Polsce rośnie w siłę i z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowa. W pierwszej edycji wystartowało ok. 600 osób. Teraz, we wszystkich biegach organizowanych w ramach imprezy, wzięło udział ok. 6000 zawodników.

Nowy rekord frekwencji najlepiej pokazuje, że białostoczanie darzą bieganie coraz większą miłością. Zresztą, nie chodzi tylko o zawodników z Podlasia, bo niedzielne zawody miały prawdziwie międzynarodowy charakter. Wystartowali w nich biegacze z 20 krajów, nawet tak odległych jak Japonia, Tanzania, Kenia, Bahrajn czy USA.

–  W Białymstoku jest dziś cały świat. Ludzie chcą tu przyjeżdżać, bo biegi w tym mieście bardzo im się podobają. Nasz półmaraton został oceniony jako jeden z najlepszych w Polsce. Teraz chcemy ten wysoki poziom utrzymać – podkreślał Grzegorz Kuczyński, organizator 6. PKO Białystok Półmaratonu. 

Kenijski specjalista od rekordów nie zawiódł

Podobnie jak rok temu, PKO Białystok Półmaraton odbywał się w wymagających warunkach – męczącym słońcu i przy wysokiej temperaturze. Ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla zawodników cztery punkty z napojami oraz kurtyny wodne. 

– Ten bieg świetnie się rozwija. A organizatorzy reagują na bieżąco. Nie zapowiadali kurtyn wodnych przed biegiem, tymczasem doliczyłem się bodaj siedmiu na trasie. Przy niedzielnym upale był to strzał w dziesiątkę – mówił Agam Szymański z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego. 

Tysiące biegaczy wystartowało sprzed Pałacu Branickich, po raz pierwszy w historii przebiegło Aleją Piłsudskiego, cieszyło się przyrodą w niezwykle malowniczym Zwierzyńcu, po czym zbiegło z górki ulicą Świętojańską, aż w końcu, po 21 km, dotarło do upragnionej mety na Rynku Kościuszki. Tam czekał na nich specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami. 

Niedzielny półmaraton ukończyło 3211 biegaczy. Zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo, który trasę 6. PKO Białystok Półmaratonu pokonał w czasie 01:05:02. Ustanowił w ten sposób nowy rekord trasy, poprawiając o dwie sekundy wynik swojego rodaka, Harona Sirmy z 2014 r. Na podium stanęli także Kenijczyk Nelson Kipkogei (01:06:41) oraz reprezentujący Bahrajn Joseph Mutwanthei, który uzyskał czas 01:07:09. Najlepszy z Polaków, Emil Dobrowolski, dobiegł do mety z wyniki 01:08:18. 

Międzynarodowy wymiar miała też rywalizacja kobiet. Jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:50 zameldowała się Węgierka Zita Kácser. Na drugim miejscu dobiegła Anna Gosk, której zajęło to 01:20:09. Z kolei trzecie miejsce zajęła Ukrainka Tetyana Vernygor, która dotarła do mety w czasie 01:21:58. 

Całe miasto kibicowało swoim biegaczom

Wzdłuż trasy biegaczy wspierały tłumy kibiców – ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Dzięki współpracy z Festiwalem Up To Date na trasie rozlokowano też punkty, w których biegaczy do większego wysiłku zagrzewała muzyka. 

Fantastyczna atmosfera i żywiołowi kibice ponieśli też zawodników Podlasia Białystok, którzy w niedzielny poranek triumfowali w biegu towarzyszącym City Run na 5 km. W rywalizacji mężczyzn wygrał Damian Roszko, który trasę pokonał w niecały kwadrans (00:14:44). Wśród kobiet najlepsza z czasem 00:17:01 okazała się Katarzyna Rutkowska, która niedawno po raz trzeci z rzędu została mistrzynią Polski w biegu na 10 km. Co ciekawe, Rutkowska i Roszko zaliczyli właśnie „biegowy hat-trick” – zwycięstwa w biegu City Run odnieśli trzeci rok z rzędu. 

Pobiegli dla rocznej Agatki i 22-letniej Bogusi 

Blisko 350 zawodników 6. PKO Białystok Półmaratonu wzięło udział w charytatywnej akcji PKO Banku Polskiego i wystartowało z przypiętymi do koszulek kartkami: biegnę dla Agatki i Bogusi”. Agatka, która ma roczek, urodziła się ze złożoną wadą serca. Przeszła operację, a na jej dalsze leczenie potrzebne są spore środki i specjalistyczny sprzęt. Z kolei 22-letnia Bogusia urodziła się z artrogrypozą czyli wrodzoną sztywnością stawów, która zaatakowała kończyny górne i dolne. Szansą na normalne funkcjonowanie jest droga operacja w USA.

Dzięki zaangażowaniu biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na dalsze leczenie Agatki i Bogusi. 

W ramach półmaratonu zmierzyły się ze sobą drużyny PKO Banku Polskiego i PZU. Zwyciężył zespół Banku z łącznym wynikiem 35 godzin w stosunku do 42 godzin zanotowanych przez rywali. Do wyniku liczone były czasy 21 zawodników z każdej drużyny. 

Wyniki: 

PKO Białystok Półmaraton – klasyfikacja mężczyzn 

1. Hillary Kiptum Kimaiyo – 01:05:02

2. Nelson Kipkogei Cherutich – 01:06:41

3. Joseph Mumo Mutwanthei – 01:07:09

4. Emil Dobrowolski – 01:08:18

5. Dawid Kubiec – 01:08:42 

PKO Białystok Półmaraton – klasyfikacja kobiet 

1. Zita Kacser – 01:16:50

2. Anna Gosk – 01:20:09

3. Tetyana Vernygor – 01:21:58

4. Anna Łapińska – 01:22:25

5. Angelika Anna Manczuk – 01:23:49 

City Run 5 km – klasyfikacja mężczyzn 

1. Damian Roszko – 00:14:44

2. Kamil Jastrzębski – 00:14:50

3. Florian Pyszel – 00:15:18

4. Damian Świerdzewski – 00:15:21

5. Łukasz Parszczyński – 00:16:15 

City Run 5 km – klasyfikacja kobiet 

1. Katarzyna Rutkowska – 00:17:01

2. Izabela Parszczyńska – 00:18:00

3. Paula Kopciewska – 00:18:03

4. Beata Lupa – 00:18:10

5. Julita Kropiewnicka – 00:19:04 

Marek Wiśniewski

Czytaj także: 

Biegowe starcie w 6. PKO Białystok Półmaratonie

Zaskakujący finisz i ładny gest zwycięzców Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim w Gdyni 

Upalny początek Triady 

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02018.10.15

   PKO Poznań Maraton z nowym rekordem trasy!

   Słoneczna pogoda, tysiące biegaczy, a przede wszystkim nowy rekord imprezy. Zwycięzcą 19. PKO Poznań Maratonu został Kenijczyk Cosmam Mutuku Kyeva, który pokonał trasę w czasie 2 godzin, 11 minut i 45 sekund, bijąc rekord, który osobiście ustanowił siedem lat wcześniej.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.10.04

   Piotr i Gabrysia bardzo potrzebują naszej pomocy. Pobiegnijmy dla nich

   Przebiec maraton to dla wielu biegaczy spełnienie marzeń. Przebiec maraton, żeby pomóc w zebraniu pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci – to postawa szlachetna, ale też dodatkowa motywacja i wzór do naśladowania. W najbliższą niedzielę, 7 października, uczestnicy 10. PKO Silesia Maraton oraz 6. PKO Maraton Rzeszowski pobiegną dla Piotra oraz Gabrysi – dwójki dzieci, która naprawdę tego potrzebuje.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.10.01

   Trasa 19. PKO Poznań Maratonu szybka jak nigdy. Tysiące biegaczy powalczą o rekordy życiowe

   Dla tysięcy biegowych zapaleńców, którzy w niedzielę 14 października ruszą ulicami miasta, nowa trasa 19. PKO Poznań Maratonu będzie idealną okazją, żeby powalczyć o nowe rekordy życiowe. Wszyscy, którzy pokonają dystans 42,195 km i dotrą do mety, otrzymają piękne patriotyczne medale i wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.09.20

   Konkurs dla kibiców na 4. PKO Biegu Charytatywnym to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

   Transparenty z motywującymi hasłami, okazjonalne koszulki, trąbki, bębny i głośny doping – tak wyglądały trybuny stadionów lekkoatletycznych podczas 4. PKO Biegu Charytatywnego. Fundacja PKO Banku Polskiego już od kilku lat wysiłek biegaczy przelicza na posiłki dla dzieci, a w tym roku do akcji włączyli się kibice. Podczas imprezy trwał konkurs na najbardziej barwne i głośne grupy fanów.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.09.19

   Piękne zawody pełne szlachetności i poświęcenia. Za nami 4. PKO Bieg Charytatywny

   W sobotę na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce 6500 uczestników przez godzinę biegało i jeździło, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na posiłki dla potrzebujących dzieci. Biegacze i kibice dali z siebie wszystko!

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.09.14

   4. PKO Bieg Charytatywny! Ciepłe posiłki dla dzieci

   Aktywność uczestników 4. PKO Biegu Charytatywnego zostanie przeliczona na złotówki, a uzyskane w ten sposób pieniądze Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na posiłki dla potrzebujących dzieci z ubogich rodzin. To wsparcie jest nieocenione! Im więcej „kółek” przebiegną uczestnicy tworzący 5-osobowe zespoły w 4. PKO Biegu Charytatywnym, tym więcej pieniędzy uda się zebrać. Środki na ten szczytny cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. Przed rokiem było to niemal 653 tys. zł, a od pierwszej edycji biegu kwota wyniosła ponad 1,9 mln zł!

   więcej
  Pokaż więcej