2017.09.13

Tysiące maratończyków pobiegło ulicami Wrocławia

Pogoda tym razem rozpieszczała, do rekordu trasy zabrakło kilku sekund, znów przybyło biegaczy i zrobiło się międzynarodowo. Za nami 35. PKO Wrocław Maraton, w którym wzięło udział 4630 zawodników. Do akcji charytatywnej na rzecz Laury i Jasia przyłączyło się ponad 1800 biegaczy.

10 września nowością we Wrocławiu były rozgrywane przy okazji maratonu Mistrzostwa Europy Masters, czyli seniorów na tym dystansie. Wiadomo, że wiązało się to ze sporą liczbą obcokrajowców, którzy zameldowali się na stracie wśród ponad 4600 biegaczy. Dyrektora imprezy Wojciecha Gęstwę zagadnęliśmy najpierw właśnie o międzynarodowy charakter wydarzenia. – PKO Wrocław Maraton od lat przyciąga na start biegaczy w z kilkudziesięciu krajów. Teraz, oczywiście w związku z mistrzostwami, startujących spoza Polski tylko przybyło. Pojawili się biegacze z ponad 30 krajów. Decyzja o organizacji mistrzostw była nieprzypadkowa. Liczymy na tzw. marketing szeptany. Zakładamy, że ktoś, kto wybrał się na maraton do Wrocławia zachwyci się naszym miastem na tyle, że wróci tu wystartować. I to nie sam, tylko namówi swoich znajomych – kalkulował i dzielił się wrażeniami z przebiegu niedzielnego biegu. – Cieszymy się z ciągłego przyrostu frekwencji na poziomie 15%. Mamy też najwięcej do zaproponowania w kwestii atrakcyjności samego miasta. Dlatego nie zmieniamy trasy. Wiedzie najciekawszymi punktami Wrocławia i tak zostanie – zakończył.

Najszybszą Polką w niedzielę była Dominika Stelmach. Głośno o niej od jakiegoś czasu. Biega świetnie, a we Wrocławiu dotarła na metę z czasem 2:41:02. – Z moim startem we Wrocławiu to dość zabawna historia – zaczęła i opowiadała dalej. – Zdecydowałam się na udział dwa dni przed imprezą. Stwierdziłam w ostatniej chwili, że Wrocław pasuje mi idealnie treningowo. Za dwa tygodnie chcę pobiec granicach 2:35 i czuję po dzisiejszym starcie, że mnie na to stać. Sam bieg oceniam pozytywnie. Uważam, że wrocławska trasa ma fajny potencjał. Bardzo płaska, przez to szybka. To co zaskoczyło mnie in plus, to liczba kibiców w mieście. Było ich całkiem sporo, a z kolei uważam, że mogło być ich trochę więcej na Stadionie Olimpijskim. No i trochę żałuję, że rejestrowałam się za pięć dwunasta i przez to nie byłam klasyfikowana w Mistrzostwach Europy Masters. Z moim wynikiem i w moim wieku cieszyłabym się z wygranej – stwierdziła.

Oddajmy teraz głos mniej rozpoznawalnym postaciom. Takim jest Tomasz Rudnik z podwrocławskich Żarów. W niedzielę chodził z podniesioną głową i przyjmował gratulacje od najbliższych. – Rzeczywiście mam powody do zadowolenia. Przybiegłem z czasem 3:27, a to wynik lepszy od mojej życiówki nieco o ponad pół godziny. Nie startowałem w maratonie od dwóch lat. Przerzuciłem się na triathlon. Szykuje się do Ironman’a i uznałem, że warto się sprawdzić. Przecież tam maraton kończy całą zabawę. Była świetna pogoda, wydolnościowo po treningach na rowerze i na pływalni czułem się znakomicie. Nogi niosły mnie bez zarzutu do 37 km. Wtedy pojawiły się pierwsze skurcze, ale i tak dobiegłem, jak na moje możliwości, z super wynikiem. Będziemy to dziś świętować z żoną Edytą i 5 letnim synem Jankiem, który bawił się znakomicie w miasteczku lekkoatletycznym – zakończył.

Zwycięzcą imprezy został Kenijczyk Abel Kibet Rop z czasem 2:13:36. Do rekordu we Wrocławiu zabrakło mu tylko 9 sekund. Wśród pań triumfowała Barsosio Stellah Jepngetich z Kenii, która pobiła rekord trasy osiągając czas 2:28:14.  

Dodajmy także, że 1854 zawodników dotarło do mety z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Laury i Jasia”. Dzięki temu Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na pomoc dla dwójki dzieci. Laura urodzi się w październiku i ze względu na wadę serca musi być od razu operowana. W przyszłości czekają ją następne zabiegi. 2-letni Jaś również zmaga się z chorobą serca i wymaga kolejnej już operacji.

Krzysztof Łoniewski
dziennikarz Programu III Polskiego Radia

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02018.01.19

   Konkurs dla dzieci na projekt koszulki 4. PKO Biegu Charytatywnego

   PKO Bank Polski jest organizatorem czwartej edycji PKO Biegu Charytatywnego. Z tej okazji ogłasza konkurs plastyczny skierowany do wychowanków ośrodków opiekuńczo-wychowawczych lub podopiecznych fundacji i stowarzyszeń. Zadanie polega na zaprojektowaniu koszulki, w której we wrześniu pobiegną uczestnicy imprezy w 12 miastach Polski.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02018.01.12

   3 wyprawy na księżyc i z powrotem - biegowy rok 2017 z PKO Bankiem Polskim

   W 2017 roku w 46 biegach pod patronatem PKO Banku Polskiego 174 tysiące osób pokonało w sumie ponad 2,5 mln kilometrów – to tyle, co około 3 wyprawy na księżyc i z powrotem! Ponad 41 tysięcy zawodników zaangażowało się w akcje charytatywne „biegnę dla…”. To właśnie dzięki nim Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 1,33 mln zł na rzecz beneficjentów. Pomoc trafiła do 90 dzieci i 29 dorosłych. We wrześniu w 12 miastach Bank zorganizował 3. PKO Bieg Charytatywny, którego celem był zakup posiłków dla najbardziej potrzebujących dzieci.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02017.12.19

   Biegowy Sylwester w Trzebnicy

   Zapraszamy do zakończenia 2017 roku na biegowo. 31 grudnia odbędzie się 33. Uliczny Bieg Sylwestrowy w Trzebnicy. Zawodnicy będą mogli również dołączyć do akcji charytatywnej na rzecz 25-letniego Piotra.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02017.11.30

   Biegi pod patronatem PKO Banku Polskiego z najlepszą frekwencją w 2017 roku

   Polskie Stowarzyszenie Biegów przygotowało zestawienia najlepszych biegów w 2017 roku pod względem liczby uczestników. W czołówce rankingów znalazły się: 18. PKO Poznań Maraton, 10. PKO Poznań Półmaraton, 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton i 29. Bieg Niepodległości w Warszawie.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02017.11.29

   Mikołajkowy Bieg Charytatywny w Bydgoszczy dla Izy

   Uczestnicy II Mikołajkowego Biegu Charytatywnego w Bydgoszczy będą pomagać Izie zmagającej się z chorobą nowotworową. Osoby, które przekroczą linię mety z kartką „biegną dla Izy” przyczynią się do dodatkowego wsparcia dla dziewczynki – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na jej leczenie.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02017.11.22

   Biegajmy razem zimą

   Nie zapadaj w zimowy sen! Na ponad 50 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce zajęcia BiegamBoLubię nadal będą się odbywać. Przyjdź na bezpłatny trening i przygotuj się do nowego sezonu!

   więcej
  Pokaż więcej